Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jak czytać samochodowe schematy elektryczne ?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie naprawy elektrycznego podnoszenia szyby drzwi tylnych. Główną trudnością jak na razie jest sposób rysowania schematów elektrycznych samochodów. O ile ze schematami RTV radzę sobie, to samochodowe są dla mnie nieprzejrzyste choć dużo mniej w nich elementów. 

Na przykład taki schemat :

Przełącznik.JPG

Nie wiem nawet gdzie do układu przychodzi napięcie zasilania +12V. Co to jest np. ten tajemniczy kwadrat "260" do którego przychodzi tylko jeden kabel, co w nim znaczą : 1L, 2L, a co oznacza "No" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy są jak dla mnie bardzo czytelne. W kwadratach z numerami oznaczone są komponenty elektryczne samochodu. Na przykład 260 to jest skrzynka bezpieczników, by zobaczyć skąd do niej dochodzi napięcie należy otworzyć schemat z komponentem 260 i z rozwijanej listy wybrać "płytka bezpieczników kabiny". Załączam samouczek visu w pdf, oraz plik rar z wszystkimi komponentami i oznaczeniami. W renault komponenty elektryczne zawsze mają ten sam numer niezależnie w jakim modelu występują. W otwartym schemacie masz możliwość podglądu umiejscowienia elementu w samochodzie.

GENE.PDF

DOCUMENT.rar

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo proste, tylko trzeba załapać o co chodzi. 

Masz tylko ten schemat czy całą bazę Visu? Jeżeli tylko to, to będzie trudniej, natomiast w schematach visu masz jeszcze plik pdf pt "Wiadomości ogólne"

i tam są wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.

W skrócie podpowiem:

+12V to linia koloru czerwonego

+12V po zapłonie to linia koloru pomarańczowego

Kwadrat 260 to skrzynka bezpieczników

No - to oznaczenie koloru wtyczki, w tym przypadku kolor czarny.

1L to kod połączenia.

 

W tym przypadku z 1 pinu czarnej wtyczki idzie zasilanie 12V ze skrzynki bezpieczników do złącza R3 (prawdopodobnie w słupku drzwi).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza jest na naszym forum: https://megane.com.pl/files/file/174-schematy-elektryczne-megane-i-scenic/ , pobierz dla megany II ph II  plik NT8340. Korzystanie z pełnej wersji visu jest banalnie proste, działa jak przeglądarka z linkami.

 

Edytowane przez aniewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Megane  to :   Renault Magane Dynamique II ph II 2008 - tam w spisie nie ma, ale myślę że trzeba się kierować tym że to megane II phII 2008  - wątpię żeby dla większego silnika były jakieś zmiany w elektryce drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz z najwyższą notą techniczną (NT), ja zawsze patrzę jaki jest najwyższy numer podzespołu na liście wyboru. Im więcej dostępnych podzespołów tym nowszy schemat. W MII ph II kończą się na 1782. Warto mieć kilka takich schematów dla danego modelu, nie we wszystkich są dostępne wszystkie elementy i wersje wyposażenia elektrycznego oraz wersje silnikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!