Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[1.5 DCI 106KM] dusi się przy dodawaniu gazu


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz mój Grand Scenic II mnie zawiódł. Ostatnio zauważyłem, że po dłuższym postoju (tak 1 do 2 godzin) ma problem z odpaleniem - trzeba dłużej było kręcić. Jak był zimny, albo miał krótki postój to palił od razu. Niestety wczoraj po takim godzinnym postoju nie odpalił wcale (kręcił, kręcił, na chwilę łapał, ale zaraz gasł). Przyjechał na szybko mechanik z jakimś komputerem, ale niestety nie z clipem - podłączył się i powiedział, że są jakieś błędy związane z : czujnikiem położenia (chyba rozrządu, a nie wału), z egr (podobno mocno zasyfiony) i też chyba jakimś przepływem czy ciśnieniem. Skasował te błędy i scenic bez problemu odpalił. Coś tam posprawdzał trochę na tym komputerze, gasił i odpalał scenica, ..., wydawało się ok. Umówiliśmy się, że trochę pojeżdżę (z dzień lub dwa) i zobaczymy jakie błędy wyskoczą teraz. Niestety kiedy pojechał sobie, scenic owszem odpalił i na biegu jałowym chodzi, ale gdy tylko naciskam gaz to momentalnie silnik przygasa do zgaszenia.
Czy potraficie coś podpowiedzieć? Mechanik sugeruje żeby wymienić czujnik wałka rozrządu i ewentualnie czujnik wału korbowego, ale w serwisówce wyczytałem, że czujnik wałka rozrządu odpowiada tylko za rozruch, a później nie ma wpływu już na pracujący silnik, co więc może powodować duszenie się silnika przy dodawaniu gazu? - a nie chcę się pchać w niepotrzebne koszty wymieniając dobre części, a podjechanie gdzieś na clip nie wchodzi w grę bo auto nie jeździ.
Acha - dzień wcześniej nabijałem klimę i przy okazji była wymieniana jakaś uszczelka w układzie - czy mógł coś mechanik niechcący zepsuć gdzieś np. jakiś kabelek odłączyć czy co innego - ale do domu dojechałem i do pracy na drugi dzień też bez problemu?

 

I gdzie w moim silniku znajduje się ten czujnik położenia walka rozrządu? Mam pompę Siemens a gdzieś wyczytałem że gdzieś indziej się znajduje ten czujnik niż w silnikach z pompą Delphi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest w pokrywie głowicy od strony grodzi. Faktycznie serwisówka podaje, że bierze odział tylko podczas rozruchu wskazując właściwy cylinder do wtrysku. Szukałbym problemu raczej z zasilaniem paliwem. Filtr paliwa, regulator wydatku na pompie itp. Dobrze byłoby podać konkretny numer błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, czajnik12 napisał:

Niestety kiedy pojechał sobie, scenic owszem odpalił i na biegu jałowym chodzi, ale gdy tylko ;

   - naciskam gaz to momentalnie silnik przygasa do zgaszenia.

Ja bardziej skupił bym się na egr;

    - czy było dużo jazd po mieście???

    - kiedy zmieniany był ;

          - filtr paliwa???

          - filtr powietrza???

    - czy nie ma pęcherzy powietrza pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździ od dłuższego czasu głównie po mieście.

Filtr paliwa wymieniany był 3 lata i niecałe 25 tys. km. Filtr powietrza w zeszłym roku.

Pęcherzyki powietrza między filtrem a pompą to nie wiem - na pewno od zawsze (czyli blisko 10 lat u mnie) są pęcherzyki między gruszką a filtrem.

Teraz wieczorem, jak auto postało cały dzień, bez problemu odpalił i normalnie przejechałem kilka kilometrów wokół komina (normalnie działał i reagował na gaz). Kiedy jednak po przejechaniu tych kilku km wyłączyłem go i po chwili zapaliłem, to znowu ma problemy z gazem. Odpala, choć gorzej niż jak jest zimny, to przy dodawaniu gazu momentalnie sinik się dusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarnego dymu nie zauważyłem. Raczej mi nie dymi, chyba że mocno przygazuję, a to i tak raczej na siwo niż czarno.

Można jeździć na takim odpiętym EGR przez kilka dni? Dobrze rozumiem, że mam odpiąć na zimnym kiedy jest dobrze, a nie na ciepłym jak będzie miał problem z duszeniem czy też nie ma to znaczenia?

Rozumiem, że to mam odpiąć co wskazuję na zdjęciu (czy odpina się to poprzez zatrzask w tym szarym złączu - mam tam wepchać płaski śrubokręt?) ?IMG_20210613_202546830.thumb.jpg.a00400476e298dde0e180369d35610aa.jpg

 

Przy okazji czy  na tych zdjęciach po środku to jest ten czujnik położenia wałka rozrządu?IMG_20210613_202716104.thumb.jpg.106e3c7116accd0e0f77a93d7c0415a6.jpgIMG_20210613_202805187.thumb.jpg.bcea3b1bcadb68639ed66c50d32182f8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, czajnik12 napisał:

czy odpina się to poprzez zatrzask w tym szarym złączu - mam tam wepchać płaski śrubokręt?

W Renault większość złączek odpina się albo wciskając albo podnosząc zatrzask. Wypróbuj obie metody:D. Może ktoś niedawno odpinał i Ci podpowie chociaż w przypadku tej złączki to wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakby ktoś przeglądał to jeszcze to sam odpowiem, że odpina się całą złączkę razem z tą szarą częścią - na tym wystającym grzybku jest "dzyndzel", który należy lekko odgiąć w stronę czarnej części i całość bez problemu wychodzi. 

 

Dzięki za podpowiedzi. Rzeczywiście po odpięciu wtyczki EGR wydaje się, że Scenic wrócił do życia - auto normalnie działa, tylko że z komunikatem na desce o sprawdzeniu układu wydechowego. Próbowałem wyjąć EGR, żeby go wyczyścić, ale jak zaspawny - nawet nie drgnął. Mam nadzieję, że chociaż mechanik sobie poradzi i cena mnie nie zwali z nóg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już uda sie go podpiąć - sprawdźcie, jakie wartości ciśnień odczytuje w czasie pracy silnika MAP-sensor.
Ewidentny problem z tworzeniem mieszanki - a map jest jednym z elementów sterujących składem.
A paść lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!