Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana Sterownika ECU - Clip ReProg - Wtryski - IMMO - SCENIC II 2.0 benz


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Chciałbym prosić o pomoc i ew. wskazanie drogi ;).

Sprawa jest następująca. U kolegi stoi już kolejny miesiąc takie autko:
https://carinfo.kiev.ua/cars/vin/renault...ev07n2xrga

Trochę traktujemy to jako projekt edukacyjny już i może poligon.

Scenic II 2.0 benz automat

Było sporo rzeczy wymienionych w tym pompa paliwa. I niestety nominalne ciśnienie benzyn rozwaliło wężyk i nastąpił mały pożar. W wyniku ucierpiała wiązka i ECU.
Wiązkę udało się odtworzyć i elektrycznie posprawdzać, natomiast komputer został uszkodzony i ktoś już próbował zrobić klona EPROM i niestety klops. Eprom uległ również uszkodzeniu.

Udało się znaleźć sterownik z takimi samymi numerami części i modelem, różnica tylko w nr seryjnym (oczywista sprawa).

Mam Clipa i reproga i chciałbym się zapytać jak to teraz zadziałać z tym sterownikiem.
Podpinam sterownik -> włączam się clipem -> przechodzę do programowania ecu i wpisuje oryginalny VIN i wtedy oprogramowanie CLIPA z płytki reproga odnajduje odpowiedni wsad?
Samą procedure reprogramowania widziałem na Youtube , ale co dalej. Muszę wprowadzić inny VIN przed reprogiem czy po procedurze?

Następnie przypuszczam, że muszę dopisać wtryskiwacze. Gdzieś wyczytałem, że należy odczytać ostatnie 10 cyfr z wtryskiwacza i jeszcze odciąć od końca 3, a pozostałem 7 wprowadzamy przy pomocy CLIPA - jakby ktoś miał instrukcję lub film jak to zrobić to bardzo proszę o namiar. Cylindry liczymy w benzynie od strony rozrządu?

Pozostaje kwestia IMMObilajzera i ew. automatycznej skrzyni biegów. Bardzo proszę o podpowiedz co i jak należy jeszcze zrobić aby to zagrało.
Dawno temu z tym moim Clipem zapędziłem się z innym autem do jakiejś procedury auto- konfiguracji po VIN i się zastanawiam, czy to by było rozwiązanie.


Ew. jeżeli ktoś posiada taką wiedzę i na privi chciałby się podzielić jak z tego sterownika zrobić tzw. "dziewice" to też chętnie posłucham. Ideowo wyobrażam sobie to tak, że wlutowuje EPROM, zeruję, a z płytki REPROGA po VIN szukam odpowiedniego wsadu i mogę go programatorem wrzucić do kostki EPROM i z powrotem lutowanie do sterownika. Jeszcze nie rozbierałem nigdy sterownika ECU, ale jakieś doświadczenie z innymi urządzeniami mam. Podejrzewam, że też wsad można od razu przygotować z nr VIN i IMMO i wtryskami tylko potrzebna by była wiedza z adresami komórek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie za dużo nie pomogę, ale że miałem podmieniany sterownik to wrzucę, że pierwszy raz słyszę, co by do takich operacji stosować CLIP + reprog

Do kodowania sterowników służą urządzenia typu K-TAG i tam pewnie możesz "wrzucić" dowolny VIN. Jak dobrze pamiętam, to jak utracisz BIOS z ECU czyli EEPROM to masz dostępne bazy danych i na pewno coś gotowego do renówki znajdziesz. Wiem też, że sam EEPROM można przelutować i to się czasami robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, toonek napisał:

Udało się znaleźć sterownik z takimi samymi numerami części i modelem, różnica tylko w nr seryjnym (oczywista sprawa).

Sterownik jest kodowany pod dane auto;

Kupujesz sterownik dla takiej samej wersji meganki np.;Scenic II 2.0 benz, automat,

   - ilość koni musi się zgadzać,

   - rocznik,

Jeżeli włożysz mu używany, ale ;

   - nie wyczyszczony z kodów - to auto nie odpali ,

   - używany wyczyszczony z kodu - to po włożeniu do auta sam się zakoduje i odpali;

        -  w dieslu - może być konieczność wpisania kodów wtryskiwaczy,

   - nówkę sztuka - trzeba zaprogramować clipem, ale do tego potrzebne są kody i odpowiednia płyta z programem ,

Wyślij sterownik do ;

el-cars Kaczory, wyczyszczą. http://el-cars.pl/cennik/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, omega napisał:

Pewnie za dużo nie pomogę, ale że miałem podmieniany sterownik to wrzucę, że pierwszy raz słyszę, co by do takich operacji stosować CLIP + reprog

Do kodowania sterowników służą urządzenia typu K-TAG i tam pewnie możesz "wrzucić" dowolny VIN. Jak dobrze pamiętam, to jak utracisz BIOS z ECU czyli EEPROM to masz dostępne bazy danych i na pewno coś gotowego do renówki znajdziesz. Wiem też, że sam EEPROM można przelutować i to się czasami robi. 

To z  ciekawości zapytam, do czego służy reprog?. Rzuciłem okiem i wydaje mi się, że to jest baza wsadów EPROM sortowana po VIN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, bo dedykowany pod Reno. K-TAG to chyba wszystko ogarnia. Nie wiem, bo nie używałem. Ten gość mi robił a ja tylko się gapiłem: http://dskelectronic.pl/index.html  jest mocno ogarnięty w tych sprawach to zadzwoń do niego i pogadaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO taki update, jakby ktoś miał takie pomysły jak ja.

Sam Clip nic nie da to już wiem.
Co do czyszczenia S3000 w tym aucie to okazało się, że dość łatwa sprawa.

Wystarczył programator z klipsem CH341A ( modyfikacja napięcia Vcc na 5V - pin n8) i programik AsProgrammer w versji 2.x, który rozpoznał układ 95160 jako 25/95xxx. Następnie robimy dump Eepromu, w hex edytorze do komórek 00 - B2 wpisujemy FF i wgrywamy.

Taki sterownik dopisał sobie immo i auto odpaliło. Problem taki, że wsad do tego sterownika pochodzi od 1.6 16v K4M, a ja potrzebuje 2.0 16v F4R. Niestety nawet w płatnych bazach się ogłaszających w necie nie znalazłem takiego wsadu do układu SH7055.

A miałem nadzieje, że w Clipie będę mógł włączyć opcje Auto-Adaptacja / Auto-Konfiguracja i sam po VINie mi po-konfiguruje wszystko. A reprog zaktualizuje wsad.
Niestety klops, CLIP prosi o jakąś płytę CD "Renault-installer-educational-program-7711304577" i nigdzie tego nie ma. Ale się nie poddaje. Gdzieś wyczytałem, że ten komunikat się pojawia jak się ma źle crackowany program do Clipa.

Przez DD4All próbowałem jeszcze dopisać VIN do sterownika, ale bez powodzenia. Natomiast CLIP po takim wyczyszczeniu pozwolił mi to zrobić - uznał, że jest to pierwszorazowy zapis VIN.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzę proces edukacyjny i dodatkowo nie chce ponosić kosztów. A jak trochę sprzętu już mam to kombinuje jak zrobić aby nie wydać za dużo i przy okazji nauczyć się nowych rzeczy. A wiedza to rzecz bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, toonek napisał:

A wiedza to rzecz bezcenna.

Nie każda;

  - Wiedza którą maja te orły z PiS;

        - to jest niszcząca i zgubna dla kraju naszego,

        - efekty ich wiedzy już od 7 lat widzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej-2010 napisał:

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.9 :!: - aniewa

Niezły off-top polityczny . Ale się zgadzam.. tylko to co oni mają.. albo zdobywają to nie jest wiedza ani doświadczenie .. tylko kolesiostwo i generalnie tzw " koledzy królika", którzy są tylko kolegami i nie muszą mieć kompetencji, wiedzy, ani doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Rzecz o immo, więc się podczepię. Pacjent to meganka 2 CC, 2.0 benzyna. rok 2003. Na zegarach kontrolka immo martwa, tzn nigdy nawet nie błysnęła, ale auto pali i jeździ. Nie działają przyciski z pilota. Gdzieś pod siedzeniem znalazłem starą kartę bez cewki immo. Wnioskuję że została przeszczepiona do nowej karty. 

Teraz pytania :)

1) czy usunięcie immo powoduje że auto będzie odpalać na losowej karcie?

2) czy możliwe jest że ktoś usunął immo i dlatego nie działa otwieranie i zamykanie z pilota? (przycisk na konsoli działa, tzn i zamyka i otwiera)

3) czy możliwe jest by ktoś przeszczepił cewkę w karcie, ale nie dopisał samej karty i dlatego nie działa zamykanie i otwieranie że UCH nie rozpoznaje sygnału radiowego?

W tym miejscu dodam że auto ma też hands free, tyle że niedziałające :)

Dla pełnego obrazu sytuacji dodam że widać po aucie, że ktoś toczył z nim ciężkie walki, a wszystko pod presją ekonomii. Np zamek tylnej klapy jest od zwykłej wersji, więc nie ma podczepionej linki od kluczyka. skutek jest taki że po awarii (prawdopodobnie wiązki klapy) nie mogąc otworzyć bagażnika przyciskiem, ani pilotem, jakiś pomysłowy Dobromir wyrżnął dziurę diaksem żeby dostać się do awaryjnego otwierania przez przesunięcie takiego białego plasticzku bezpośrednio w zamku. Oczywiście dostanie się do bagażnika przez otwarcie dachu też było niemożliwe, gdyż dach był zepsuty. W takim stanie to auto kupiłem.... Sterowniki szyb też pomodzone i powymieniane na jakieś cuda techniki rodem z azjatyckich platform sprzedażowych:)

Reasumując - długa droga przed nami.... Jak wspominałem w powitaniu podchodzę do tego hobbystycznie i ambicjonalnie, bez ciśnienia czasowego, ani ekonomicznego. Na co dzień jeżdżę innym autem, więc pełen chill :)

 

UPDATE

Pogooglałem i już wiem po czym rozróżnić kartę z hands free od karty bez tego systemu. Różnią się płytki wewnątrz kart. Obie moje karty (i ta która umożliwia rozruch, i ta z wylutowaną cewką) są w wersji bez hands free. Jak wspominałem poprzednicy się szkłem podcierali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!