Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Momentami brak mocy , szarpanie , dławienie ? Problem na niskich obrotach szczególnie na zimnym silniku


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Zakładam ten temat bo ręce mi opadają i auto zachowuje się tak, że mam ochotę albo oddać je na złom albo sprzedać za grosze bo nie sprawia już mi żadnej satysfakcji z jazdy. Mam Megane III z 2010 roku z silnikiem benzynowym 1.6 100km i auto zaczęło się dziwnie zachowywać. Objawy opisuje poniżej : 

1.) Auto jak już wkręci się na obroty to przyspiesza, ale często z dolnych obrotów nie ma siły jechać. Dławi się i tak jakby coś je " trzymało " " hamowało " po czym nagle odmula i jedzie. Dzieje się tak szczególnie na niskich obrotach a często gdy np. dojeżdżam do skrzyżowania i nie redukuje biegu a obroty spadną to po dodaniu gazu całym autem aż szarpie , że mną w fotelu targa i momentami słychać coś jakby z pod silnika lub z pod fotela jakby stuki lub urwać się miało. Nie umiem tego opisać. Towarzyszy to temu szarpaniu gdy mam np. drugi lub trzeci bieg i obroty spadają a ja naglę chcę przyspieszyć. W tedy auto się dławi i czasami jest o szarpanie. Rozumiem , że tak się nie jeździ i każde auto co ma np. wbity trzeci bieg a obroty spadają do 1000 to będzie zamulone, ale nigdy nie doświadczyłem w żadnym samochodzie takiego bujania całym samochodem. W sensie objawia się to tak , że auto nagle chcę jechać a nagle je coś przyhamowuje i to obradza się tym szarpaniem i to mocnym tak, że naprawdę aż mną w aucie targa. Ogólnie zauważyłem też , że np. gdy dojeżdżam do skrzyżowania , ale auto jest na biegu przykładowo trójce , to jak puszczam gaz i ponownie go dodaje , to też często szarpie. 

Co to może być ? Dodam, że to pojawia się najczęściej tylko na pierwszym , drugim biegu a rzadziej na trzecim. Na 4 i 5 biegu tego nie ma. Rozrząd jest nowy po wymianie. Olej w skrzyni nowy jak i w silniku. Filtry wymienione zarówno paliwa jak i powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że dopiero teraz odpisuje, ale nie było mnie w domu jakiś czas. Ogólnie mam wrażenie , że to wszystko zaczęło dziać się po wymianie rozrządu i mówiłem to mechanikowi, który ten rozrząd wymieniał, to zapewniał mnie, że został on poprawnie wymieniony. Zresztą ja u tego mechanika zawsze rozrząd robiłem w innych autach i nigdy problemów nie było. Jeśli chodzi o samochód to nic jeszcze nie sprawdzałem bo nie znam się na tym. Chciałem póki co chociaż od Was zaczerpnąć opinii co to może być bo jak pojadę do mechanika to zawsze o tym wspomnę. Ogólnie jak znajdę trochę czasu to będę musiał podjechać i może na komputer go podpiąć i ciekaw jestem czy pokażę jakiś błąd. Widzę Czechu, że Ty jesteś z Gdańska tak samo jak ja. Może masz komputer aby podpiąć ? 

Swoją drogą te 1.6 100km dynamiki nie ma a pali sporo paliwa. Co prawda jeżdżę tylko po mieście a komputer w tedy i 11.5L/100 pokazuje co jest masakrą. Na trasie już inaczej bo jak jechałem do Czech, to uzyskałem 6.9L/100 a momentami ostro cisnąłem na autostradzie. W mieście koszmar szczególnie zimą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomek_19900 napisał:

Widzę Czechu, że Ty jesteś z Gdańska tak samo jak ja. Może masz komputer aby podpiąć ? 

Mam ELMa ale jedyny sposób w jaki mogę Ci pomóc to taki, że pożyczę Ci go na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Właśnie od mechanika wróciłem. Powiedział , że do wymiany uszczelka/sylikon pokrywy zaworów bo świecie zalewa i niby olej dostaje się do świec i stąd szarpanie , nierówna praca silnika i gaśnięcie oraz często brak mocy podczas jazdy. Problem w tym , że mechanik twierdzi , że jak w innych autach to 30 min roboty tak tutaj trzeba kolektor zdejmować i jeszcze coś o rozrządzie wspominał aby zdemontować pokrywę i wycenił robotę na 400-500 zł. I teraz chciałbym Was zapytać czy w tym megane 3 z silnikiem 1.6 faktycznie jest problem z zdjęciem pokrywy zaworów czy  chcę mnie naciągnąć na kasę ? Tak jak pisałem olej leje się do świec i taka diagnoza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W silniku 1.6 16V K4M, na pokrywie zaworów, która jest przyklejona do głowicy na specyfik od Loctite. Aby wymienić to uszczelnienie Loctite na nowe, niestety konieczne jest zdjęcie paska rozrządu, gdyż wałki rozrządu trzymane są na głowicy za pomocą tej pokrywy. Na w/w pokrywie zaworów jest umiejscowiona pokrywa, która skrywa "odmę". Pokrywa, tak jak pokrywa zaworów przyklejona jest na ten sam specyfik od Loctite.

Olej w gniazdach świec bierze się z:

- niechlujnie nalewanego oleju do silnika

- uszczelniacz od zaworu zmiennych faz puszcza

- zużyty uszczelniacz pomiędzy pokrywą odmy a kolektorem ssącym - obrączka nie jajko

- z pod pokrywy odmy (najczęstsza przyczyna)

- z pod pokrywy zaworów

Generalnie dwie ostatnie przyczyną są za ten stan odpowiedzialne. Można to zweryfikować, która przyczyna jest za to odpowiedzialne demontują cewki i patrząc do wnętrza kanału świecy.

Szarpanie może być spowodowane: zużyciem świec - zbyt duży odstęp elektrod, osady, zużyciem cewek - eksploatacja z niesprawnymi świecami, uszkodzony lub/i nieszczelnym mapsensorem - najmniej prawdopodobne.

Zdejmując kolektor ssący należy: zlać z niego olej, wymyć przepustnicę i wymienić jej uszczelniacz z połączenia z kolektorem, wymiana uszczelek kolektora z głowicą, wymiana uszczelki łączącej kolektor z pokrywą odmy, wyczyścić czoło czujnika położenia wałka rozrządu.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!