Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mniej więcej ogarnąłem temat tylnych sprężyn w grand scenic 3. Byłem nawet w serwisie Renault aby mi dobrali odpowiednie sprężyny i też klapa. W końcu kupiłem szwedzkie lLesjofors. W dwóch miejscach usłyszałem złe opinie o firmie kayaba która to montowała fabrycznie swoje sprężyny, jakiś czas temu otworzyli fabrykę w Czechach i jakość gwałtownie spadła. Te które teraz wymieniłem to były właśnie kayaba kupione 2 i pół roku temu , przejechane na nich około 25 do 30 000 km. Tył auta jest wyższy a przede wszystkim poprawiła się znacznie trakcja przy dużych prędkościach i bocznym wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obydwie były pęknięte na pa połowie dolnego zwoju. Pewnie w ogromnym  stopniu przyczyniła się korozja przez syf zimowy tam zalegający. Trochę żałuję że przy montażu nie założyłem 25 cm koszulki termokurczliwej na pierwsze dolne zwoje. Te kropki na sprężynach są tylko w pierwszym montażu. W przypadku scenica, na tył są dwa rodzaje sprężyn, do krótkiego i granda. wersja  i silnik do tyłu nie mają znaczenia.  Być może scenic cros ma jeszcze inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków sprężyny pękają na dolnym zwoju, u mnie była koszulka ale po 170 000 tys. sprężyna tez pękła, więc nie ma to znaczenia, podnosi to tylko komfort jazdy i wydawanych odgłosów. W sprawie kropek w moim przypadku próbowałem też to ustalić i gdzieś to znaleźć w necie jakie kropki do jakiego modelu ale poległem w tym temacie, mogłem tylko napisać jakie są u mnie jako fabryczne oryginały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To ja może dodam coś od siebie odnośnie sprężyn przód bo jestem świeżo po wymianie.
Może komuś się przydadzą te informacje.


W moim przypadku - Megane III 1.6 16v 110km (K4M 858) Grandtour 2013r. + LPG (możliwe, że to ważne bo butla w miejscu koła)


Klasycznie pękły dwie sprężyny przód, na dolnym zwoju, praktycznie jedna i druga w tym samym miejscu czyli w okolicach koszulki na sprężynie.
Przed wymianą zmierzyłem wysokości od ziemi do kantu błotnika gdzie łączy się ze zderzakiem. Wyszło tak (pomiar na ułamanych dolnych zwojach):
Przód - 660mm
Tył - 660mm
Sprężyny jakie miałem założone OEM Renault 540100021R (dwie niebieskie kropki na dolnym zwoju)
Amortyzatory OEM Renault (ale nie spisałem numeru - potem dopisze jak zdejmę koło), poduszki amortyzatora chyba seryjne Renault ale pewny na 100% nie jestem.
Z tyłu nie wiem jakie siedzą amortyzatory i sprężyny - zakładam, że seryjne OEM Renault.
Opony 205/55/16, seryjna felga Renault.
 

Po wyjęciu zmierzyłem seryjną sprężynę OEM Renault 540100021R odnośnie jej wymiarów bo nigdzie nie mogłem znaleźć w net:
Średnica zewnętrzna - 170mm
grubość zwoju - 13.0mm
Wysokość - 350mm

Teoretyczne zamienniki to:
VAICO V46-1379
IPSA SPS01274

Ja z kolei kupiłem KAYABA RA3987 (śr zew 165mm/drut 12,75mm/wysokość 365mm) - takie były dostępne na szybką akcje wymiany. Jest to zamiennik dla numeru 540100023R
Na nowych sprężynach Megane stoi tak:
Przód - 680mm

Tył - 665mm

Jako ciekawostkę dodam, że w Catcar.info jest wymienionych 20 (słownie: dwadzieścia!) rożnych numerów sprężyn na przód które występowały.

Ogólnie chyba można polecić te Kayaba. Faktycznie jest różnica 15mm ale jak ktoś nie wiem gdzie patrzeć to wydaje mi się, że nie zobaczy.
Wydaje mi się również, że jak wyjeżdżała z fabryki to i przód i tył był na 680mm wysokości ale to tylko moje gdybanie.

 

Edytowane przez Greste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • aniewa zmienił(a) tytuł na Sprężyna przód - kolory

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!