Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Naprawa składania lusterka


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, po raz kolejny pukam po pomoc.

Nie składa mi się lewe lusterko (auto bezwypadkowe, nikt nic nie podmieniał na zamienniki). Regulacja zwierciadła - działa w obu. Grzanie - też ok w obu. Przełącznik - właśnie wymieniłem na nowy, zakupiony w ASO. Zgłupiałem. Co robić? Wymienić silniczek? (Jak?) Całe lusterko na nowe? (Tu są filmiki na YT, dam radę, jeśli to jedyna opcja) Help!

Edytowane przez czerstwyPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij lusterko z samochodu. Rozłóż jak to pokazują na filmach. W napędzie składania lusterka będzie pełno soli ( z ulicy). Wyczyścisz cały napęd łącznie z osią, przesmarujesz i będzie cicho działało Prędzej jak trzeszczało tego nie słyszałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba lusterka, gdy oba się składały, pracowały ok, lepiej lub gorzej (czyli schodkowe składanie się) - ale zawsze reagowały.

Po zimie coś zaczęło strzelać, tak jakby coś w stykach - chciałem regulować lewe zwierciadło -> sygnał szedł do prawego składania i na odwrót. Potem lewe lustro "umarło". Mogę nadal je regulować, ale nie mogę składać.

Plus jest TOTALNA CISZA, brak sygnału, po prostu nie ma już składania.

Nowy przełącznik nic nie zmienił. Co mi po czyszczeniu, które proponujesz, skoro lusterko lewe nawet nie próbuje się złożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij wtyczkę od lewego lusterka, do pinów 7 i 9 wtyczki podłącz żaróweczkę 12 V i sprawdź czy będzie się zaświecała przy próbie składania/rozkładania. Jeżeli tak to przyczyny szukaj w silniczku składania lusterka.

Silniki składania obu lusterek zasilane są z tego samego przewodu wychodzącego z przełącznika w drzwiach kierowcy.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę! Tak zrobię. Mam jeszcze garść pytań, jako ambitny laik:

- jak numerowane są piny we wtyczce (lusterko RET05)? Od lewej od góry 1, 2, 3, 4, 5 i na dole 6, 7, 8 i 9? Czy jakoś inaczej?

- czy muszę koniecznie użyć żarówki, czy mogę użyć próbnika i przyłożyć go do interesującego jednego z pinów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czerstwyPL napisał:

czy muszę koniecznie użyć żarówki, czy mogę użyć próbnika i przyłożyć go do interesującego jednego z pinów?

Nie. Sprawdzasz napięcie pod obciążeniem - drugie lusterko wykonuje tą samą czynność. Dla tego lusterka obciążeniem jest żarówka.

Próbnik może wprowadzić w błąd tym bardziej sprawdzając napięcie jedno przewodowo, czyli względem masy.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jabrze, dziękuję za pierwszą poradę. Jednak musi tam zalegać tona syfu. Zaparkowałem koło uczelni narzeczonej, gdzie studenci jakby mogli, toby na cudze dachy wjechali, złożyłem co działa (prawe lustro), a jak wróciłem do auta - lewe też złożone. Przedmuchałem doraźnie powietrzem i reaguje lewe lustro, im więcej dmuchania, tym żwawiej.

 

W tej materii (rozbiórka) mam doświadczenie, bo samodzielnie wymieniałem czujnik temperatury. Więc podołam.

 

Dziękuję za tropy i porady, zostawcie temat dla potomności, jakby ktoś chciał sobie dłubać i kombinować. (Albo dla mnie na kiedyś tam jak padnie na amen xD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiałem takie usterki w wielu markach samochodów. Czasami się zdarza, że osie ślimaków się deformują i jest już za późno. Wszystkie łączy ta sama przypadłość -  chlorek soli i zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozłożeniu lusterka na części pierwsze i złożeniu do kupy. Tak, było trochę syfu. Rudej na śrubach. Śniedzi na stykach. Było myte, psikane kontaktem na styki i... poprawy brak.

Raz, tak jak już opisałem, silniczek sam z siebie obudził się i znowu śpi snem kamiennym.

Edycja:

Kolejny etap eliminacji przyczyn - podmiana lusterka. Też nie. Już nie wiem, gdzie mi coś padło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!