Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jak i gdzie zamontować zwrotnice


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zostałem posiadaczem Meganki około rok temu i przymierzam się do wygłuszenia drzwi oraz wymiany głośników. Auto posiada 4 głośniki  2x przednie i 2x tylne głośniki. Dodać muszę że jeśli chodzi o mechanikę samochodową czy też bardziej szczegółowo car audio jestem w tym temacie totalnym ciemniakiem :) i o ile myślę ze ogarnę sobie jak wygłuszyć i zamontować głośniki to nie mam pojęcia w jakim miejscu zamontować zwrotnice i do czego mają być podpięte oraz czy to ma sens. Zestaw który kupiłem to https://allegro.pl/oferta/renault-megane-3-iii-audio-system-m130evo2-mdf-pnp-12609711067 . I bardzo proszę jeśli jest na forum jakaś dobra duszyczka która zna temat i/lub robiła już coś takiego oraz była by w stanie mi to wytłumaczyć. Będę bardzo wdzięczny za każda pomoc.

Edytowane przez q3none
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnice montujesz tam gdzie ci wygodnie, miejsce nie ma żadnego znaczenia dla dźwięku. Zwrotnica ma 3 pary zacisków, wejście sygnału z radia/wzmacniacza i dwa wyjścia, jedno dla woofer,a czyli głośnika niskotonowego i drugie dla tweeter,a-głośnika wysokotonowego

Edytowane przez milejow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie je zamontować to zależy, gdzie chcesz zamontować tweetery. Jeżeli w oryginalnym miejscu, czyli w podszybiu, to chyba najlepiej zwrotnice dać na ściankę koło drzwi, ale tak aby ich nie kopać. Jeżeli zamontujesz tweetery w drzwiach np tym trójkąciku przy lusterku, to zwornice pod tapicerkę drzwi. Ogólnie pociągnij nowe kable od radia do zwrotnicy. I od zwrotnicy do głośników. Zwrotnice powinny być najbliżej głośników.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TimmBerk napisał:

Zwrotnice powinny być najbliżej głośników.

A jakiż to powód każe im być jak najbliżej?

Edytowane przez milejow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za info czyli zwrotnice instalujemy gdzie nam najwygodniej a podpinamy ja przed wooferem i tweeterem? I jeszcze zapytam bo nie chce nowego tematu zakładać. Musze kłaść nowe kable czy moge skorzystać z tych które juz tam sa? Bo do co prawda tweeterow fabrycznie nie mam, ale jakaś kosta tam jest a z tego cos się dowiedziałem do tego się podłącza wysokotonówki. No i tez gdzieś wyczytałem że jeśli mam to okablowanie do tweetera to ponoć są już zainstalowane fabrycznie jakieś kondensatory. Jeśli tak jest to czy instalowanie zwrotnic bedzie konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable fabrycznej instalacji głośnikowej w Renault są zadziwiająco grube jak na oryginał i do zasilania głośników fabrycznym radiem wystarczą z zapasem,jednak do tweetwera musisz poprowadzić nowy kabel bo oryginalny jest połączony równolegle z kablem woofera i zamontowana zwrotnica nie spełni swojej roli a podłączony tweeter z zestawu spali się bo dostanie pełne pasmo z pominięciem zwrotnicy.

Najprościej będzie umieścić zwrotnicę w drzwiach podłączając ją do kabli z fabrycznego głośnika, a z niej wyprowadzić zasilanie na tweeter i woofer.

Można też umieścić zwrotnicę np. przy słupku A, wtedy trzeba przeciąć kabel głośnikowy idący do głośnika w drzwiach, stronę z radia podłączyć do zwrotnicy a stronę głośnika do wyjścia na woofer, do tweetera trzeba poprowadzić nowy kabel ze zwrotnicy do miejsca montażu

Edytowane przez milejow
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy moge zainstalować tweetery bez zwrotnicy? 

2. Jak najprościej przepchać kable od tweetera do zwrotnicy w drzwiach, w sensie trzeba bedzie ściągać deske rozdzielczą, bon to mnie troche martwi?

Proszę o wybaczenie jeśli to głupie pytania, ale jestem naprawdę laikiem chciałbym się czegoś nauczyć i zrobić samemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zwrotnicy można ale trzeba dać szeregowo kondensator odcinający niskie częstotliwości bo pełnego pasma tweeter nie wytrzyma. Zamontuj zwrotnice przy słupkach, nie będziesz musiał ciągnąć kabli do drzwi, położysz tylko nowe od zwrotnicy do miejsc montażu w desce a to o wiele prościej niż do drzwi

Edytowane przez milejow
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa ok gdzieś coś źle zrozumiałem teraz już czaje. A mogę sprawdzić jakoś czy w tych moich są takie kondensatory. I czy jest ktoś kto podłączał już kable od tweetera do drzwi i wie czy trzeba ściągać deskę rozdzielczą? Serdecznie dziękuje za już udzielone odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W których twoich? Jeśli w tych z zestawu Audio system to nie ma na pewno bo do tego celu są w zestawie zwrotnice. Do przeciągnięcia kabli wystarczy zwykły kabel instalacyjny jakim robi się instalacje w budynkach, służy jako pilot którym manewruje się pod deską

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o te z zestawu dzięki za odpowiedź. A co do kabli to pod tweetery jest już podpięty kabel na oko jakie 1,5m i jego jeśli dobrze rozumiem muszę przepchać od gniazda na tweeter w podszybiu do drzwi i tu właśnie pojawia się problem bo kompletnie nie wiem jak się za to zabrać i czy trzeba będzie ściągać deskę rozdzielczą. A co do tego kabla instalacyjnego, proszę o wybaczenie jeśli nie rozumiem chodzi o to żeby złączyć kable głośnikowe z tym instalacyjnym w miarę sztywnym i pchać je metodą prób i błędów w stronę tej dziurki co łączy drzwi z deską rozdzielcza i w ten sposób doprowadzić kabel od tweeterów do drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuje bardzo za odpowiedz jakby ktoś jeszcze znał jakieś sposoby albo pomysły to proszę śmiało pisać myślę że na przyszły tydzień będę się brał za to i wtedy ewentualnie podzielę się spostrzeżeniami jeśli będzie czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!