Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Klima nie działa, sprężarka się nie załącza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy i trochę zielony. Po przeczytaniu tego tematu mam objawy jak niektórzy. Otóż moja Megane ii z 2006 1.5 dCi 74kw miała pusta klimę. Okazała się dziura od starości w chłodnicy, nie było żadnego uderzenia w tym miejscu itd. Wymieniłem chłodnice i uszczelki i jest ok, szczelnie. Napełnienia i lipa, klima nie startuje. Wtyczki wyglądają ok ale co zauważyłem to to że do sprężarki wchodzą dwa kable czarny to masa i pomarańczy powinien być +12 lecz pokazuje miernik tylko 1.28v. Kabel do bezpiecznika cały przewodzi sygnał i bezpiecznik cały. Dodam że skrzynkę mam tą białą i chyba nie ma tam przekaźników. Co mnie zdziwiło że na wtyczce od cewki jest symbol plusa i minusa ale wtczka z kablami nie pasuje tak by czarny kabel był podłączony do minusa a pomarańczowy do plusa. Tak było od początku. Jak myślicie zamienić te kable tak jak powinny być?  Sprawdziłem sprężarkę na krótko i klmia pięknie chłodzi, wiatrak się włącza. Niestety musiałem wyjechać i nic więcej nie zdiagnozuje bo wyjechałem do pracy. Wiem tylko że guzik i klimatyzacji manualnej AC nie podświetla się, nic nie załącza. W clipie wymusiłem załączanie sprężarki ale nic się nie dzieje. Nie znalazłem ciśnienia w układzie, jak wruce to poszukam w pierwszej kolejności. Lecz mam pytanie, czy jak czujnik ciśnienia jest trafiony to sprężarka się nie załączy? Ale czy wymuszajac włączenie sprzęgła w clipe powinno zadziałać jak czujnik jest walnięty? Bo jeśli tak to by świadczyło że mam uszkodzony panel sterowania lub kable lecące do bezpiecznika w komorze silnika? Czy tak? Dodam tylko że temperatura na zewnątrz pokazuje ok 26, temperatura w środku pokazywał 36 bo stał na słońcu. Czy nasłonecznienie w chyba W/m ma znaczeniu u mnie jakieś? Bo pokazywało 0 W/m. Jak wruce do domu to poczułam to ciśnienie jakie jest w układzie, ewentualnie wymienię ten czujnik. Druga zecz to sprawdzę jaką klimę widzi komputer. Trzecia zecz to moje pytanie czy sprzęgło zadziała w clipie jak czujnik jest walnięty? O resztę sugestie proszę was.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,
postanowiłem napisać, bo mam bardzo podobny problem do kolegi Sja08. 
Prawie dwa miesiące temu została wymieniona chłodnica klimatyzacji i osuszacz, układ został napełniony i oczyszczony, a mimo to, sprężarka nadal się nie włączała. Komputer wskazuje błąd „DF 232 - czujnik ciśnienia czynnika chłodniczego, napięcie poza zakresem”. Wymieniliśmy jeszcze czujnik ciśnienia, ale nic to nie dało. Komputer wskazuje obecnie ciśnienie czynnika 6,6 bar, więc układ wygląda na szczelny i napełniony. Napięcie na wtyczce czujnika ciśnienia wynosi 5V, więc prawidłowe. Problem jest z napięciem na wtyczce od sprężarki, jak włączam klimatyzację, to wskakuje tylko na 1,23V. Sprężarkę sprawdziłem z zewnętrznym zasilaniem i na szczęście sprzęgło zaskakuje i klima chłodzi. Do bezpieczników jeszcze nie udało mi się dostać, choć podejrzewam, że gdyby to był bezpiecznik, to napięcie na wtyczce wynosiłoby 0V, a nie 1,23V (czy się mylę?). Wizualnie wtyczki są w bardzo dobrym stanie (wyglądają jak nowe), więc styki raczej odrzucam, prędzej stawiałbym, sytuację jak u kolegi narkulesa, że gdzieś będzie uszkodzony kabel. 
Jak ktoś, coś, to proszę o radę. Głównie interesowałoby mnie, czy te 1,23V to ewidentnie problem z kablem, czy przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Np. wadliwy przekaźnik też mógłby wywoływać taki stan rzeczy?
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzęgło sprężarki powinno się włączyć clipem nawet przy uszkodzonym czujniku ciśnienia. To jest tylko test na sprawność sprzęgła kompresora klimy. Oczywiście test zadziała tylko przy wyłączonym silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku clipem nie można jej włączyć.  Mam komunikację od sprężarki do bezpiecznika. Pytanie czemu na wyczucie jest napięcie 1,28 bezwzględnu czy sprężarka ma się włączyć czy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, meganecoupe02 napisał:

Sprzęgło sprężarki powinno się włączyć clipem nawet przy uszkodzonym czujniku ciśnienia. To jest tylko test na sprawność sprzęgła kompresora klimy. Oczywiście test zadziała tylko przy wyłączonym silniku.

 

Ale kolega Sja08 sprawdził już przecież kompresor - podłączył na krótko i chłodziło.
A clipem może udać się (osobiście nie jestem przekonany, że tak jest) ją włączyć tylko pod warunkiem ze kompresor dostanie właściwe napięcie (a Sja08 pisze, ze jest 1,28 zamiast 12V)

54 minuty temu, Sja08 napisał:

W moim przypadku clipem nie można jej włączyć.  Mam komunikację od sprężarki do bezpiecznika. Pytanie czemu na wyczucie jest napięcie 1,28 bezwzględnu czy sprężarka ma się włączyć czy nie ma.

 

Nic dziwnego, że Clip jej nie włącza, masz za słabe napięcie, tak jak my.
Dziwne, że cały czas masz takie napięcie (jeśli dobrze zrozumiałam). U nas jest 0V (lub jakieś ułamkowe wartości) jak wyłączymy klimę przyciskiem w aucie, i 1,23V jak włączamy przyciskiem.
Czy masz sprawny presostat czy nie - najlepiej gdybyś znalazł w Clipie jakie pokazuje ciśnienie (jeśli faktycznie walnięty, to dodam, że łatwo go wymienić, tylko trzeba zdjąć zderzak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzikiem podajesz swoje życzenie do modułu UCH w kabinie. Jeżeli UCH przyjął do wiadomości Twoje polecenie to zaświeci się kontrolka AC na wyświetlaczu. Następnie moduł UCH podaje polecenie to sterownika silnika by ten wyraził zgodę na załączenie sprężarki. Gdy spełnione są warunki (ciśnienie w układzie, temperatura silnika, obciążenie) to sterownik silnika wysyła polecenie do przekaźnika sprężarki znajdującego się w module UPC pod maską. Przekaźnik zadziała i poda napięcie z bezpiecznika  na odpowiedni pin gniazda i za pośrednictwem wtyczki przewodem pomarańczowym prąd płynie do cewki sprzęgła. 

Po wymuszeniu clipem powinno być słychać przekaźnik w UPC i kliknięcie sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2018 o 09:21, Sja08 napisał:

Wiem tylko że guzik i klimatyzacji manualnej AC nie podświetla się, nic nie załącza

 

Nie pamiętam, czy u nas guzik ma diodę, ale na malutkim lcd w kabinie pojawia się u nas tekst "AC". I widać to w Clipie gdy włączamy/wyłączamy tym guzikiem.
Z tego, co napisał Aniewa wynikałoby wiec, że już ten pierwszy moduł, UCH, jest u Ciebie problemem.
U nas chyba UPC (przekaźnik w nim), bo - jak już napisałam - jest reakcja na przycisk i nawet "zgoda" na włączenie kompresora tez jest widoczna w Clipie.

Dzis w końcu przestało padać, więc spróbujemy wygrzebać ten UPC i sprawdzić w domu przekaźniki (przy włączonym silniku i tak nie usłyszymy klikania), a w domu mamy jeszcze Arduino i można się pobawić...

6 godzin temu, Sja08 napisał:

Mam komunikację od sprężarki do bezpiecznika.

 

co masz dokładnie na myśli? przecież najpierw jest bezpiecznik, a potem sprężarka. A jeszcze dalej piszesz:  

Cytat

Nawet do bezpiecznika nie dochodzi sygnał.

 

Sprawdzałeś także bezpieczniki w kabinie? Jeden ma oznaczenie UCH - może to to? (

 )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2018 o 09:21, Sja08 napisał:

Nie znalazłem ciśnienia w układzie, jak wruce to poszukam w pierwszej kolejności. Lecz mam pytanie, czy jak czujnik ciśnienia jest trafiony to sprężarka się nie załączy?

Ciśnienie w układzie szukasz w serowniku silnika. Jeżeli czujnik pokazuje za małe lub za duże ciśnienie to sprężarka się nie załączy. Nie załączy się też wentylator silnika.

Dnia 7.07.2018 o 09:21, Sja08 napisał:

Co mnie zdziwiło że na wtyczce od cewki jest symbol plusa i minusa ale wtczka z kablami nie pasuje tak by czarny kabel był podłączony do minusa a pomarańczowy do plusa. Tak było od początku.

Niby jest to zwykły elektromagnes i kierunek przepływu prądu nie powinien mieć znaczenia ale w tym przypadku skoro jest takie oznaczenie na wtyczce to tego bym się trzymał.

Dnia 7.07.2018 o 09:21, Sja08 napisał:

Czy nasłonecznienie w chyba W/m ma znaczeniu u mnie jakieś? Bo pokazywało 0 W/m

Piszesz, że masz zwykłą klimatyzację więc nie masz czujnika nasłonecznienia i dlatego pokazuje o W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie w klimatyzacji jest w clipie opisane jako "ciśnienie płynu chłodzącego" czy jakoś tak. Jednostka BAR. Piszę to tylko dlatego, że wg mnie jest to źle przetłumaczone i może kogoś wprowadzić w błąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!