Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Byłem jakieś 3 tygodnie temu na tzw. serwisie klimatyzacji. Został wymieniony słynny czujnik, odgrzybianie, wymieniony filtr i oczywiście wymieniony czynnik chłodzący. Przy okazji robiony był też rozrząd i pasek PK. Od kilku dni po włączeniu AC słychać jakby dzwonienie, taki pusty metaliczny dźwięk. Słychać to zarówno podczas jazdy jak i na postoju. Gdy wyłączę AC to jest ok czyli wentylator odpada. Co to może być? Czyżby coś się poluzowało, jakaś rolka od PK lub pasek? A może pompa siada... ? Jeśli macie jakieś zdjęcia elementów to będę wdzięczny, bo autko mam pół roku i ciężko coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk może pochodzić od napinacza PK lub sprężarki klimatyzacji, a właściwie ze sprzęgła el-mag na sprężarce.

Oczywiście może to być nie trafiona diagnoza. :)

Poobserwuj, zobacz kiedy dźwięk się nasila, czy jego intensywność i/lub głośność rosną lub maleją. W jakich warunkach dźwięk jest słyszalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o warunki atmosferyczne? Jeśli tak to nie mają znaczenia. Nie ma też znaczenia obciązenie silnika. Czy na biegu czy na jałowym jest słyszalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki atmosferyczne są nieistotne!

Lepiej powiedz czy słychać na postoju, po rozgrzaniu silnika, na zimnym, po gwałtownym dodaniu gazu itp. Z której strony to słychać? Czy przy wymianie rozrządu był wymieniany PK?

Przypominam, że nikt tu nie słyszy i nie widzi Twojego auta, a szklana kula to towar raczej niedostępny.

Podając kiedy i w jakich warunkach brzęczy, piszczy, stuka czy wyje i w jakich warunkach pozwoli na podanie jakiejś podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- słychać na postoju jak i podczas jazdy

- słychać na zimnym i na ciepłym silniku

- dodawanie gazu jakby delikatnie uspokajały dzwonienie, ale przy stałej prędkości słychać

- dźwięk jakby dobiegał z okolicy filtra kabinowego (pod schowkiem pasażera słychać wyraźniej)

- pasek PK był zmieniany, poza tym kompletny rozrząd

 

Wiem, że na odległość cięzko jest pomóc, ale może jakieś sugestie na co się nastawić? Może to bzdura jakaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne dzwonienie i okazało się, że rurka klimatyzacji idąca do parownika delikatnie dotykała do karoserii gdzieś w okolicy gruszki do podpompowywania paliwa. W tym miejscu na rurkę nałożyłem rozcięty gruby gumowy wąż i już nie dzwoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował obejrzenie napędu PK. Ostatecznie zawsze możesz go spryskać delikatnie wodą, najlepiej z rozpylacza. Jak przestanie dzwonić będziesz wiedział ze to w tym miejscu.

Dzwonienie może też pochodzić od paska rozrządu.

To dzwonienie, to słychać tylko przy włączonej klimatyzacji?

Nie jest to przypadkiem taki dźwięk jakby coś płynęło w rurce? Takie bulgotanie, przelewania z jednoczesnym dźwiękiem przesypującego się piasku ? Tylko ten drugi dźwięk jest bardziej metaliczny?

Kurcze trudno mi to określić :)

Acha, czy jak wymieniali czynnik to dali marker?

 

Nie należy też wykluczyć, że przy wymianie rozrządu odciągali rurki od klimy i możliwe, że coś przygięli lub nie założyli z powrotem na wieszaki. Jak dzwonienie słychać po otwarciu maski spróbuj dociskać rurki i słuchaj czy nie przestanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mam dzisiaj wolne, podjechałem do nich. Swoją drogą sympatycznie wzięli mnie poza kolejnością na komputer. Nic nie wykazał, a klimatyzacja nie działa, tzn. nie chłodzi. temperatura zapodana to 15 stopni a przy kratce zmierzone 25 :) Umówiłem się na czwartek na dokładne sprawdzenie, bo na szybko nie mieli pomysłu. Gość twierdzi, że brak chłodu + takie właśnie dzwonienie może objawiać brak czynnika! Jak to możliwe, miesiąc temu wszystko było robione!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak pytałem o ten dźwięk :)

Podpowiedz w warsztacie, żeby sprawdzili zaworki od napełniania. Przypuszczam, że się któryś zawiesił. Dziwne, że nie poświecili lampą UV to zajmuje parę minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!