Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Uszczelka głowicy lub uczelka pokrywy zaworów.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, o tą tulejkę.

W manualu nie jest napisane, że regulujemy luz na cylindrze 1 (przy wciśniętym zaworze cylindra 1). Zabrakło tylko tego:

(...)bierzemy szczelinomierz (listek 0,10mm) i wkładamy w miejsce sprawdzania luzu zaworu dolotowego na cylindrze 3
Edytowane przez Kreciq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice dokręciłem z siłą 126 Nm, przy trzech śrubach klucz nie dał sygnału a bałem się dalej kręcić i nie wiem czy tak zostawić czy próbować jeszcze dokręcić żeby osiągnąć te 126 Nm. Takie było polecenie znajomego mechanika (szwagra, mojego szwagra). Uszczelka pod głowicą z obu stron posmarowana cieniutką warstwą smaru. Niestey przy montażu głowicy została delikatnie zarysowana w miejscu łączenia z uszczelką o kolektor wydechowy, mam nadzieje że nie będzie to miało negatywnych konsekwencji. Rysa długości 9mm, dosyć płytka.

 

Co do regulacji zaworów 0,10mm na dolocie a 0,25mm na wylocie.??

 

Dodano: 01 maj 2012 - 21:22

Co prawda to nie manual ale udziele pewnych wskazówek co do wymiany uszczelki pod głowicą.

 

Proponuje położyć jakąś szmatkę w miejscu koła zamachowego aby nic tam nie wpadło przez ten otwór przy czujniku położenia wału. Śrubki które wykręcałem w miare możliwości starałem się wkręcać w ich miejsce, np śrubki od osłony rozrządu, im mniej będzie śrubek luzem tym mniej ewentualnego zasatanawiania się do czego która jest. Wymieniałem też rozrząd i muszę przyznać że do odkręcęnia kół pasowych, tzn koła na wałku rozrządu i wale korbowym trzeba mieć dobre narządzia, szczególnie w tym drugim przypadku, bez przedłużek (np jakaś rurka) się nie obędzie. Wymiana pompy wody wcale nie jest trudna, pompa trzyma się na ośmiu śrubkach (siedmiu na nasadkę 10 i jednej na 13). Po odkręceniu wszystkich lekko uderzyć młotkiem w pompę tak aby odeszła w kierunku komputera. Pompę od środka smarujemy silikonem, na silikon uszczelka (ja miałem dołączoną do pompy) i na uszczelkę znowu silikon, dokręcamy nie dociągając zbyt mocno, silikon powinien wyjść trochę z łączenia wtedy wiadomo że dobrze będzie uszczelnione.

W całej pracy konieczna jest dokładność, wolne tempo (jeśli uważasz że w dwa dni to ogarniesz to naprawdę zarezerwuj sobie trzy dni) i koniecznie ktoś do pomocy przy wyciąganiu i zakładaniu głowicy. Jeżeli boisz się że nie zapamiętasz co gdzie później podłączyć to rób zdjęcia albo zapisuj sobie. W mojej megi (1,6 K7M 702) od spodu kolektora dolotowego przykręcony jest uchwyt (nasadka 10) trzymający przewody w tej plastikowej rurce biegnącej od komputera, najlepiej odkręcić małą grzechotką z przedłużką od spodu wchodząc pod samochód, trzymając grzechotkę w okolicach alternatora.

Blok silnika w miejscu łączenia z głowicą czyściłem papierkiem ściernym na małym drewnianym klocku, ja używałem papieru wodnego 800, ale czyściłem na sucho. Przy tym drewnianym klocku z papieram starałem się mieć koniec węża odkurzacza i brudy były wciągane przez odkurzacz. Zanim położyłem uszczelkę posmarowałem delikatnie smarem, na uszczelkę znowu cieniutka warstwa smaru. Ale większość uszczelkę daje na sucho i też jest dobrze... Głowica dokręcana była trzema krokami, najpierw 46 Nm następnie 85 Nm i 126 Nm ale nie polecam żeby ktoś nie miał pretansji, ja bardzo się bałem przy dokręcaniu ale wszystko skończyło się dobrze. Takich porad dokręcania udzielił mojemu szwagrowi, jego szwagier a mój szwagier mi.... Sposób zakładania głowicy o którym pisał Kreciq, ze skrajnymi śrubami od skrzyni to bardzo dobry pomysł.

 

Moja megi działa i mam nadzieje że wszystko będzie dobrze.

Edytowane przez pawelb5913
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Przymierzam się do wymiany uszczelki pod głowicą i w związku z tym mam pytania do kolegów, którzy ten temat przerabiali:

1.Czy olej trzeba spuścić?

2.Czy głowicę do sprawdzenia i ewentualnego planowania dajemy razem z zaworami i wałkiem rozrządu, czy te rzeczy trzeba odkręcić?

3.Czy muszę wymienić pasek rozrządu jeżeli zrobiłem na nim dopiero ok 1000km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie trzeba, ale płyn z układu chłodzenia musisz spuścić.

 

2. Głowice dajesz do planowania z zaworami (zdejmujesz tylko dźwigienki) i wałkiem ale kółko paska rozrządu trzeba odkręcić. Przy okazji można wymienić uszczelniacz wałka.

 

3. Teoretycznie pasek naciąga się tylko raz, ale to czysta teoria, sam ten sam pasek naciągałem trzy razy. Na Twoim miejscu zostawiłbym ten pasek który masz.

 

Uszczelkę pod głowicą przerabiałem dokładnie 2 miesiące temu więc jestem zorientowany co i jak i służę pomocą.

Edytowane przez pawelb5913
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już oddasz głowicę do sprawdzenia szczelności i planowania, to możesz przy okazji ją trochę zregenerować (szlifowanie gniazd zaworowych, wymiana uszczelniaczy, szlifowanie zaworów). Przebieg już masz spory, a szkoda potem drugi raz się z tym bawić, kosztów bardzo to nie zwiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomocne podpowiedzi :) . Wiedza teoretyczna jest, narzędzia są, jutro biorę się za rozkręcanie. Jeszcze kolejne pytanie mam. W książce WKŁ (str.66) podanych jest 6 etapów dokręcania śrub głowicy. W etapach 4-6 trzeba najpierw śruby odkręcić a następnie dokręcić. Nie wspominaliście o tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując uszczelkę pod głowicę firmy ERLING, do uszczelki będzie dołączona instrukcja jak dokręcać śruby tzn w jakiej kolejności, z jaką siłą i jaki kąt.

 

U mnie przed położenium uszczelki pod głowicę była położona cieniutka warstwa smaru, na ten smar uszczelka i na uszczelkę znowu cieniutka warstwa smaru. Mało kto tak chyba robi ale słyszałem ciekawą teorie że ten smar wchodzi w uszczelkę, konserwuje ją i zabezpiecza bo często jest tak że zdejmując starą uszczelkę widać korozję na niej... Czy to lepiej z tym smarem czy lepiej bez..?? Okaże się ale ciekawy jestem Waszej opini na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że jak niedokładnie uszczelnisz, to olej będzie dostawał się do układu chłodzenia. Bardzo często ta nieszczelność jest przyczyną niepotrzebnej wymiany uszczelki pod głowicą, właśnie przez dostający się olej do układu chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania:

1.Dostałem już zamówione części. Mam pewne wątpliwości co do śrub Elring 759.370. Pięć ma łeb torx E12, drugie pięć E14 chyba. Na stronie Erling,a w opisie śrub podają, cyt: "Rozmiar klucza TX - E 12". Czyli co w sklepie coś podmienili?

2.W WKŁ piszą, cyt: "wymontować oś dźwigni zaworów, oznaczając położenie każdej śruby jej mocowania". Czy rozumieć to w ten sposób, aby nie zamieniać śrub miejscami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!