Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Domykanie szyb w cabrio


Gość cameleon2012

Rekomendowane odpowiedzi

taaa, mam uwalony wieniec na kole zamachowym, narazie wymiana rozruszników wychodzi taniej :!:

 

A co do tematu - dzisiaj ostatecznie chyba ogarnąłem to co jest na filmikach. Co prawda muszę uporządkować program i takie tam, ale z czystym sumieniem chyba mogę powiedzieć, że działa - łącznie z przyciskiem głównym szyb ;) :) .

Tak więc jeżdżę z pajęczyną w pudełku po butach w bagażniku i testuję ;)

Teraz czekam na klocki do wpięcia się w CAN. To znowu zajmie trochę czasu, ale da temu ustrojstwu nowe życie. Problem jest w tym, że podnoszenie szyb, czy zamykanie dachu na zgaszonym silniku za każdym razem zajmuje inny czas. To zależy pewnie od stanu baterji ale też od tego czy szyby czyste, czy wiatr nie wieje...

Mam chęć mieć nadzieję, że na CAN znajdę nie tylko sygnał prędkości samochodu ale też sygnał bibka informującego o tym, że dach skończył się ruszać. Wtedy uda się może zrobić to tak, żeby działało tyle ile trzeba a nie jedną czy dwie sek dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego walenia to ostatnio szwagier miał poność podobnie w m2 CC i myslał ze to koło dmumasowe a sie okazało ze wymiana poduszek silnika rozwiązała problem.

 

Co do samego dachu to wydaje mi sie ze różnica w czasach musi byc max do 3sekund. Wiec moze poprostu zrobic to z zapasem. Przeciez nie musisz sie patrzec na ten dach jak sie bedzie zamykał a ty bedziesz szedl do sklepu :!:

 

Co do analizy sygnałów...nie myslales o czyms takim?

klikkk

 

Z tego co wiem po CAN idzie tylko sterowanie silnika. Cała reszta po K i L. Ale to informacje zasłyszane....

Edytowane przez Tommi3737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

no właśnie nie jest to takie proste w praktyce. Te czasy mają znaczenie. Ze schematrów wynika, że jest wiele lini CAN w tym samochodzie i jest jedna osobna do dachu. Ale czy to jest CAN czy nie to się okaże dopiero po zmierzeiu. Nie jest problemem sama analiza sygnałów ale przekazanie tej informacji do procesora. Tego się diodą i rezystorem nie załatwi wiec potrzebne są dodatkowe klocki. Te jednak za darmo nie są i gołębie też ich nie przyniosą. To ustrojstwo kosztowało mnie już tyle, że masakra. Ale nic, po świętach powinno coś dojść, to będę trenował procesor :notacrook:

 

A co do silnika, to jak pisałem - diagnoza już jest tylko na leczenie nie ma czasu :notacrook:

 

Dodano: 27 kwi 2013 - 22:22

no przerwa w temacie była długa. Niestety strasznie duzo pracy w pracy i nie ma czasu na nic... Ale wygrzebywałem po kilkanaście min dziennie i w efekcie powstała pierwsza płytka prototypowa... Kroczek mały ale zawsze na przód :!:

 

A swoją drogą - dostaję jakiegoś warning'a przy załączaniu plików. Jakaś niedokończona zmiana na forum??

post-35670-0-00720900-1367094010_thumb.png

post-35670-0-10764000-1367094075_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorki ale nie było mnie troche przy kompie :unsure: Długi weekend. Nel musze to sprawdzic ale wydaje mi sie ze rozwiazania dalej brak... Ale zweryfikuje jeszcze...

 

Dodano: 12 maj 2013 - 18:33

No i sprawdzilem, rozwiązanie jest takie ze jest potrzebny jakis uklad który zasteruje w taki sposób że:

-zewrze obwód od przekaźnika na 15 sekund (aby bylo zasilanie do szybek)

-po max jednej sekundzie zewrze obwód od przycisku start na chwile (symulując jego wcisniecie)

-zewrze obwód w przyicsku zamykania wszystkich szyba na 10 sekund (symulując trzymanie przycisku od zamykania szyb przez 10 sekund)

 

Oczywiscie sterownik nie musi przewodzik tak duzego prądu-mozna to zrobic na przekaźnikach. No ale mimo wszystko musimy miec cos co zasteruje takimi 3 obwodami w odpowiednich odstepach czasu i przez odpowiedni czas. Jakies pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna czasówka sterowana impulsem z zamka centralnego, która uruchamia równolegle na 15 sekund 3 przekaźniki mono stabilne, a na ich roboczych stykach masz te 3 potencjały.

Chyba nic nie przeszkadza, że 2 przekaźnik będzie symulował wciśniecie przycisku start przez 15s i 3 przekaźnik trzymanie przycisku od szyb, też 15s. Krańcówki wcześniej te szyby powinny wyłączyć.

Jak zastosujesz przekaźnik z kilkoma kompletami styków roboczych to wystarczy czasówka i jeden lub 2 mono stabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś jeszcze o wyłączeniu UCH, no chyba, że HF robi to za Ciebie - ja tego nie mam i po naciśnięciu przycisku start, pół auta się świeci.

Poza tym jest obsługiwany kabinowy przycisk zamka centralnego, więc po naciśnięciu parasolem, każdy kto chce ma dostę do bagażnika i schowka a to w Cabrio trochę straszne jest.

Edytowane przez subratri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jest obsługiwany kabinowy przycisk zamka centralnego, więc po naciśnięciu parasolem, każdy kto chce ma dostę do bagażnika i schowka a to w Cabrio trochę straszne jest.

No cóż, taki urok pozostawiania CC z otwartym dachem, szczególnie w PL.

Niejednokrotnie taką megankę II z otwartym dachem i opuszczonymi szybami mijałem na parkingach krytych w Niemczech i jakoś nigdy nie widziałem, by ktoś z parasolem stał obok i przycisk centralnego męczył.

 

Dodano: 12 maj 2013 - 23:27

strona sie wykrzaczyła....

Już zgłosiłem SMSem do Admina z 10 minut temu, pracuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko i w skrócie:

Substrati-masz racje czesciowo. Mysle ze jedyny problem jest taki ze wcisniecie start powoduje właczenie Radia. Wiec bedzie to tak wygladalo ze wlaczenie domykania szyb domyslnie przy zamykaniu auta spowoduje również ze w tym czasie radio bedzie gralo. Czyli bedzie to tak wygladało:

-wysiadam z auta, po otwarciu drzwi kieorwcy radio sie wyłącza

-zamykam drzwi z przycisku-radio się włącza i szyby sie domykają

-jezeli szyby są juz zamkniete to i tak radio gra przez 15 sekund po czym sie wyłacza.

Wyłaczać UCH nie trzeba po tym wszystkim poniewaz przerwanie obwodu na przekaźniku po calej operacji spowoduje wyłaczenie również go.

 

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu-właczającego sie radia jest dolozenie kolejnego przekażnika sterowanego tym samym impulsem co przekaźnik który w momencie właczania UCH spowoduje rozłaczenie obwodu od radia (tego po stacyjce)

 

Gojgien:

Niestety nie wiem czy to tak zadziala-czy jezeli w tej samej sekundzie podam prad na przekaźnik,wcisne start i nacisne guzik od domykania szyb to cczy to tak pójdzie. Moim zdaniem potrzeba jest chwilka opóźnienia po każdej operacji...

Moze substrati sie wypowie-moze zastanawiałeś się nad tą kwestią albo byc moze spotkaleś sie z tym problemem. Niestety ale nawet zasymulowanie tego jest trudne w pojedynyke...

 

Dodano: 12 maj 2013 - 23:34

Poza tym jest obsługiwany kabinowy przycisk zamka centralnego, więc po naciśnięciu parasolem, każdy kto chce ma dostę do bagażnika i schowka a to w Cabrio trochę straszne jest.

Substrati-przeciez my UCH właczamy max na 15 sekund. Wiec ktoś musiałby parasolem walczyc przy moim aucie w czasie 15 sekund od zamkniecia go przezemnie.... raczej mało prawdopodobne....

 

Dla tych którzy nie wiedzą to przypominam kwestie przyciskuy od centralnego-nie dziala on jezeli uch jest wylaczony... Wiec jezeli ktos nie ma karty i włamie sie do auta bo np zbije szybe to i tak nie wejdzie do bagaznika w zaden sposób....

Edytowane przez Tommi3737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy to tak zadziala-czy jezeli w tej samej sekundzie podam prad na przekaźnik,wcisne start i nacisne guzik od domykania szyb to cczy to tak pójdzie

A jak domykasz obecnie te szyby siedząc w aucie??

Masz włączony zapłon (włączony przycisk START), masz zasilanie sterowania szybami, i na koniec wciskasz i przytrzymujesz przycisk podnoszenia szyb.

Przy szybkości jaka prąd pokonuje w przewodzie nie będzie miało znaczenia czy któryś z tych przekaźników złapie o mikrosekundę później. Faktem jest, że wszystkie mogą razem być zasilane w czasie jaki sobie na czasówce ustawisz.

Obecnie w aucie, po podniesieniu szyb, ręcznie trzymając przycisk przez 10s, dopiero później moduły silniczków prądu pozbawiasz wciskając STAR/STOP.

Co do radia i jego zasilania, to na jednych stykach biernych któregoś z przekaźników, podłączasz przewód jaki obecnie moduł szyb zasila i jak czasówka załączana centralnym poda zasilanie na przekaźniki tych 3 obwodów, to równocześnie przerwie przewód jaki teraz jest fabrycznie, by prąd nie poleciał wstecznie do deski rozdzielczej i radia czy UCH.

To już wcześniej opisałem jako galwaniczne odcięcie tego przewodu.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, taki urok pozostawiania CC z otwartym dachem, szczególnie w PL

No nie, bo jak się zamknie auto to ten kabinowy jest wyłączany, niestety po zabiegu jak wyżej, zostaje czujny do ponownego zamknięcia albo aż czasowy wyłączy - ale to jest w nastu minutach liczone.

No al eja nie mam HF, może tak ten proces zachodzi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Gojgien-rozumiem-masz na mysli ze wszystkie zostaną włączone w tym samym momencie i pozostaną wcisniete... Nie jestem pewien w 100% czy to zadziala poniewaz nie są to zwykle pstryczki-sZczegolnie w kwestii przycisku start, ale spróbuje jutro zrobic test....

 

Jezeli chodzi o radio to moge wykorzystac których z przekaźników faktycznie ale przychodzi mi do glowy tylko przewód PLUS PO STACYJCE NA RADIO. Ale nie bardzo mam pomysl jak ty chcesz nie wzbudzać deski i UCH. Przeciez bez UCH nie zasterujemy szyb elektrycznych-UCH musi byc zasilany w tym czasie.,..

 

Substrati-jak nasza czasówka przerwie obwód który zasilił UCH i UCH padnie to i przycisk nie powinien dzialac...jutro to sprawdze zeby sie upewnic...

Jezeli chodzi o HF-to zapomnij bo nie ma żadnych róznic jezeli chodzi o nasze przeróbki...

Edytowane przez Tommi3737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!