Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Światła do jazdy dziennej w Megane III po faceliftingu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Piszę pierwszy raz choć śledzę od kilku tygodni.

Mam takie pytanie. Oryginalne światła do jazdy dziennej w MIII nie gasną po włączeniu świateł mijania a jedynie przygasają. Znalazłem już informacje, że działają z drogowymi jako światła pozycyjne. Na tablicy zapala się lampka świateł drogowych i pozycyjnych. Jest to zgodne z oznaczeniem homologacji znajdującym się na kloszu ledów. Jest to 00RL i 02A ze strzałką w lewo oraz E2. E2 to homologacja uzyskana we Francji. RL to homologacja na światła dzienne, A na światła pozycyjne i postojowe. Ale strzałka w lewo oznacza dopuszczenie do ruchu lewostronnego. Samochód kupiłem w salonie jako demonstracyjny więc to dziwne. I stąd prośba. Możecie spojrzeć jak macie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości: nie gasną? Czy to aby nie jest wbrew przepisom? Zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

1) w czasie od zmierzchu do świtu,

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

3) w tunelu.

Natomiast świateł do jazdy dziennej kierujący może używać w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiastświateł mijania (art. 51 ust. 2).

 

Chodzi mi o pogrubione słowo zamiast. Z tego jasno wynika, że oba rodzaje nie mogą być używane w tym samym czasie. Tak tylko mi przyszło do głowy, że podczas kontrolki jakiś nachalny się może przyczepić. Chociaż ja używam dziennych nawet w lekkim deszczu i też zdaję sobie sprawę, że mogę dostać mandat :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

Nie wydaje Ci się ze była nowelizacja zmieniająca to:

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

...na wymóg całorocznej jazdy na wymienionych światłach??

Coś nieaktualne przepisy przytaczasz....

Co do opisanego przypadku należy zapytać czy te przygasające dzienne są jedynymi pozycyjnymi z przodu, jeśli tak to wszystko jest jak należy i mogą, a nawet powinny świecić w ten sposób.

Jeśli jednak poza nimi są i inne pozycyjne, te same co i postojowe, to jest to już zdublowaniem pozycyjnych przednich, które mogą być tylko jedne. (para)

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gojgien: Masz rację, na złą stronę w googlarce spojrzałem. Oczywiście, że chodzi o cały rok. Dobre pytanie zadałeś - czy to są jedyne pozycyjne światła przy włączonych światłach mijania, czy nie.

kataryniarz: Czytaj uważniej co kolega pisze. Napisał, że stają się pozycyjnymi, przy światłach drogowych, a nie mijania. Drogowe - długie, mijania - krótkie. O to tutaj się rozchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kataryniarz: Czy w cytacie, który przytoczyłeś jest jakakolwiek informacja o tym, że działają jako pozycyjne, czy jest tu tylko może informacja o tym, że przygasają? Jak dla mnie to drugie.

Za to dalej możemy przeczytać:

Znalazłem już informacje, że działają z drogowymi jako światła pozycyjne. Na tablicy zapala się lampka świateł drogowych i pozycyjnych.

gdzie kolega wyraźnie pisze, iż znalazł informację, że działają one (dzienne przygaszone) jako światła postojowe ze światłami drogowymi. Być może kolega pomylił drogowe, z mijania, ale jasno stwierdza o działaniu ze światłami drogowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie sprawdziłem ponownie. Światła dzienne przygaszone świecą jako pozycyjne zarówno przy światłach mijania, drogowych jak i podczas postoju. Myślę sobie tak, że światła dzienne muszą mięć jakąś określoną jasność aby uzyskać homologację. Gdy przygasną przestają spełniać wymagania stawiane światłom dziennym i mogą spełniać funkcję pozycyjnych. Wydaje mi się, że w tym przepadku słowo zamiast nie ma już zastosowania. Oczywiście przepis o tym, że nie można używać równocześnie świateł mijania/drogowych + dziennych jest wciąż aktualny po nowelizacji ustawy. Z tym, że to po przygaśnięciu nie są światła do jazdy dziennej.

Jaru jesteś pewny z tym kierunkiem strzałek na oznaczeniu homologacji?

 

Ps. rzeczywiście teraz widzę w swoim poście błąd polegający na odniesieniu się raz do świateł mijania a raz drogowych.

 

Dodano: 18 maj 2013 - 21:50

Witam. Rozmawiałem dzisiaj z mechanikiem z Renault. Stwierdził, Że miło czasem dowiedzieć się czegoś nowego o megane w kontekście świateł i ich rozwiązania, po tym jak opowiedziałem mu o tym jak to działa w mojej megance i że tak to prawdopodobnie ma być. Jego zdziwienie jednak zbiło mnie trochę z tropu jeśli chodzi o światła. Chyba jednak podjadę pod stację diagnostyczną i zapytam jak to jest z tymi światłami.

post-57453-0-51343200-1368192706_thumb.jpg

Edytowane przez tom80ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w aucie nie posiadasz oddzielnych pozycyjnych, to wszystko jest jak być powinno i zgodnie z przepisami. Dzienne świecą same z odpowiednią jasnością, a przy pozostałych, świecą jako wymagane pozycyjne ale z mniejszym natężeniem światła. Co tu jeszcze kombinować skoro jest to fabrycznie tak rozwiązane i w takim stanie otrzymało homologację.

Problem istnieje ale przy zakładaniu dodatkowych LED-owych lamp dziennych PHILIPSA, które w nowszych wydaniach mają takie same działanie i tak samo przygasają by być pozycyjnymi. Tu trzeba dezaktywować fabryczne pozycyjne/ postojowe, by te światła nie były zdublowane. Przepisy dopuszczają tylko po jednym takim świetle na każdej stronie pojazdu.

Na takich dodatkowych lampkach jest kodowane skrótami oznaczenie że są to dzienne i pozycyjne. Przy reflektorach zespolonych nie są wymieniane kody wszystkich lamp i świateł jakie w środku są zabudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają rację, jest OK i nie ma sensu dalej drążyć tematu. Mam co prawda inne fabryczne dzienne, ale działają na tej samej zasadzie. Mechanik z ASO nie ma pojęcia bo przychodzi odbębnić robotę, nie ma pasji to się nie interesuje nowymi modelami chociaż stoją na salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości samochodów na tej samej zasadzie działają światła stopu i tylne światła pozycyjne. Gdy stojący przed Tobą samochód zwolni hamulec i dwa czerwone światła zaczną świecić słabiej, to też powiesz, że światła stopu nie zgasły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wrócę do tematu, w sobotę wieczorem miałem kontrolę policyjną z powodu świateł dziennych. Policjant "wyłowił" mnie z kolumny aut, a powodem były "świecące światła dzienne" razem ze światłami mijania (oczywiście świeciły jako pozycyjne). Demonstracja zasady działania przekonała funkcjonariusza, który stwierdził: "tak, znamy takie przypadki" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Na pewno wg homologacji i wykonanych przy okazji jej wydawania pomiarów jest wszystko w porządku. Ale faktycznie na drodze patrząc zwykłym ludzkim okiem ma się wrażenie, że widać palące się światła mijania razem z dziennymi. Wcale się nie dziwię policjantowi, bo z daleka tak to właśnie wygląda. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi
      Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi – nowa opcja dla oszczędnych kierowców
      Renault Polska ogłasza rozszerzenie oferty modelu Megane GrandCoupe o wariant z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi o mocy 115 KM. Nowa wersja trafi do salonów już w marcu 2025 roku, oferując ekonomiczne spalanie i wydłużony zasięg na jednym baku. Ceny startują od 113 900 zł za wersję evolution oraz 117 400 zł za wersję techno z 7-biegową, automatyczną skrzynią EDC.
      Oszczędność paliwa i większy zasięg
      Nowy wariant Megane GrandCoupe będzie napędzany sprawdzoną jednostką 1.5 dCi, znaną z innych modeli marki. Silnik generuje 115 KM, a średnie zużycie paliwa wynosi 4,6-4,7 l/100 km, co oznacza, że jest o około litr oszczędniejszy od wersji benzynowej. Dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 50 litrów, samochód może przejechać nawet 1060 km na jednym tankowaniu. Niższa emisja CO₂ (120-124 g/km) czyni go także bardziej ekologicznym wyborem.
      Nowa wersja silnikowa będzie atrakcyjną propozycją zarówno dla kierowców pokonujących długie trasy, jak i dla klientów flotowych, którzy cenią sobie niskie koszty eksploatacji.
      Bogate wyposażenie w standardzie
      Megane GrandCoupe 1.5 dCi dostępne będzie w dwóch wariantach wyposażeniowych:
       
      Evolution (113 900 zł) – w standardzie oferuje m.in.:
      Systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenie o nadmiernej prędkości, kontrola bezpiecznej odległości, aktywne hamowanie AEBS, asystent pasa ruchu. Dwustrefową klimatyzację automatyczną. 7-calowy ekran TFT w zestawie wskaźników. System multimedialny Easy Link 7" (DAB, Bluetooth®, 2 x USB/jack, 2 x USB dla pasażerów tylnych siedzeń). Bezprzewodową replikację ekranu smartfona.
        Techno (117 400 zł) – oprócz wyposażenia evolution dodatkowo oferuje:
      System multi-sense, który pozwala na personalizację ustawień jazdy. Kartę Renault Hands Free z funkcją powitalną. Światła przednie Full LED „Pure Vision”. 17-calowe aluminiowe felgi. Klasyczna elegancja i praktyczność
      Megane GrandCoupe czwartej generacji to stylowy sedan o długości 4,63 m, oferujący przestronne wnętrze oraz dużą pojemność bagażnika – 503 litry (po złożeniu tylnych siedzeń – 987 litrów). Charakterystyczna linia nadwozia i elegancki design sprawiają, że samochód wyróżnia się na tle konkurencji.
      Pełna oferta Megane GrandCoupe
      Obok nowej wersji wysokoprężnej, Renault oferuje Megane GrandCoupe również z silnikiem benzynowym, spełniającym najnowsze normy GSR2 (General Safety Regulation 2):
      TCe 140 w wersji Evolution – od 101 900 zł. TCe 140 EDC Techno – od 111 400 zł. Nowa opcja 1.5 dCi uzupełnia gamę silnikową, dając klientom wybór między dynamiczną benzyną a oszczędnym dieslem.
       
      Źródło: Renault
       
        
       
       
       
        • +1
      • 0 odpowiedzi
    • Renault otwiera pierwsze Renew Factory w Polsce
      Grupa Renault, we współpracy z KrubaGroup, inauguruje pierwsze Renew Factory w Polsce – zakład dedykowany renowacji samochodów używanych marki Renault, Dacia oraz innych producentów.
        • +1
      • 1 odpowiedź
    • Ciśnienie na turbinie poniżej 2000rpm. Ile powinno wynosić? K9K636
      Pytanie jak w tytule. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie na turbinie poniżej dwóch tysięcy obrotów? Ostatnio mam wrażenie ,że nasz Scenic robił się strasznie ospały. Przerdzewiał wydech na samej przepustnicy, i wypiął się kompletnie.Żona jeździła tak z dwa tygodnie,wylapałem to dopiero kiedy wziąłem auto do pracy i na autostradzie nastąpiło wypalanie FAP (pełen przelot ).Od tamtej pory auto na jedynce nie jechało w ogole. Założylismy nowy wydech,jednak auto nadal było mułowate. Dopiero dziś zrobiłem adaptacje przepustnicy wydechu i jest jakby lepiej,ale nadal nie do konća . Auto pompuje około bar w przedziale 1600-1800/900,turbina rozkręca sie dopiero przy 2000-2100 obrotów na zadane 1.55 i scenic rusza żwawo do przodu. 
       
      Zastanawiam się czy ten wydech coś za sobą pociągnał,czy wystarczyło tylko zaadaptować inną przepustnice ,czy może jeszcze to fakt że pojeździlismy 2.0dci 150 i tylko się nam wydaję i było tak zawsze (laguna przyspiesza dość agresywnie w porównaniu do scenica). Wartości EGR i przepływomierza plynnie zmieniają się w trakcie obciązenia,auto nie ma żadnych błędów. 
      • 23 odpowiedzi
    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 24 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 11 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!