Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów


tomitomi75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów (scenic II 1.6 16 2006 r)-przejechałem ją ok 40000 tyś km i na zegarze mam prawie 140 tyś. Kupując olej zapytałem sprzedawcę,ile oleju potrzebuje do wymiany,na co mi odpowiedział,że ok 4 litrów,więc poczyniłem zakup i udałem się do zaprzyjaźnionego mechanika.Co się jednak okazuje,że spuściliśmy ze skrzyni tylko 1.5 litra,więc pytanie dlaczego mam zalewać więcej niż spuściłem skoro do tj pory wszystko działało jak w najlepszym porządku.Wykonaliśmy telefon do innego experta od renaultów ,w odpowiedzi ile litrów powinniśmy zalać oleju-odparł,że 2.5 litra.Zbaraniałem szczerze mówiąc i nie jestem do końca pewien czy dobrze zrobiliśmy zalewając 2 litry oleju elf.żeby było śmieszniej w skrzyni nie ma żadnej miarki do sprawdzania poziomu oleju ani żadnej "śruby w śrubie" do sprawdzania poziomu oleju-tzw przelewowej.Co o tym sądzicie,może mieliście podobne doświadczenie.Z góry dziękuję.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wymiana oleju nie ma sensu. Jak już robić wymianę, to dynamiczną.

Przy wymianie statycznej, czyli takiej która została zrobiona, nie wymienia się całego oleju. Jedynie zawartość miski olejowej jest wymieniana. Reszta oleju w skrzyni pozostaje stara. Przy wymianie dynamicznej, wymienia się cały olej, włącznie z tym z konwertera momentu. Przy takiej wymianie płukana jest również skrzynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomiaru poziomu służy specjalna miarka z wycięciem określającym odpowiednie położenie miarki podczas pomiaru. Wycięcie wchodzi w żebro obudowy. Pojemność to 2,5 litra.

post-4670-0-24603100-1390590818_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ale gorzej to chyba nie zrobiłem wymieniając olej tylko z misy olejowej skrzyni biegów?Pytanie - skoro wlałem dwa litry oleju to czy powinienem dolać jeszcze te pół litra?

 

Dodano: 24 sty 2014 - 21:30

Jeszcze jedno pytanko-na czym polega czyszczenie skrzyni biegów dynamiczne.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spuściłeś 1,5 l a wlałeś 2 l to już może być za dużo. Nie wiadomo jaki był stan przed wymianą. Najlepiej byłoby zmierzyć tą specjalną miarką, tylko skąd ją wziąć? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej na pewno nie zrobiłeś. To jest tak, jakbyś z silnika spuścił 2 litry starego oleju i dolał 2 litry świeżego oleju.

Dynamiczna wymiana oleju polega na zastąpieniu całego starego oleju świeżym olejem. W uproszczeniu wygląda to tak:

-zlewasz z miski olej, sprawdzasz ile go zleciało;

-tyle samo oleju wlewasz;

-wykręcasz przewód powrotny z chłodnicy oleju ASB;

-w chłodnicę wtykasz wąż, drugi koniec do pustej bańki z miarką;

-uruchamiasz silnik i czekasz aż w tej bańce będzie 2 litry oleju;

-gasisz silnik i dolewasz 2 litry oleju;

-czynności (dwie powyżej) powtarzasz, aż wydobywający się płyn będzie miał dokładnie taki sam kolor jak nowy świeży płyn;

-skręcasz wszystko i gotowe;

masz przykład, jak się to robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
REGULAMIN FORUM i zasady cytowania :notacrook:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

ale wtedy przod trzeba podstawić , i mieszac biegami podczas wymiany , bo elektrozawory wtedy tez od razu plucze , i caly sterownik skrzyni a tak to jedynie trochę z miski i konwertera. w firmach specjalizujących się w automatach , dynamiczna wymiana jest robiona "podczas jazdy" na podnośniku.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6, 5.7, 5.9 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!