Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

adaptacja liczników z RSa


Rekomendowane odpowiedzi

podzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi możliwości adaptacji licznika z RSa do wersji meganki z licznikiem nazwijmy go digitalowym..czyli z cyfrowym wyświetlaczem kilometrów.Jako że kilka miesięcy temu kupiłem dość okazyjnie fotele z RSa / te moje szmatki były powypalane przez Niemca flejtucha / i doposażyłem autko w kierownicę i lewarek również z żółtą nitką :)

post-1723-0-65351300-1399789911_thumb.jpg

.. pomyślałem że elegancko będzie dopełnić ,, zestawu" i założyć również zegary.Może nie była to snobistyczna tęsknota za RSem :)..ale materiały wykorzystane w tych elementach są lepszej jakości / np. skórka na kierownicy itd./ Poza tym wkurzało mnie już opisywane na forum świecenie liczników digitalowych na postoju.Ale do rzeczy .

Samo rozebranie zegarów już ujawniło zupełnie inną budowę

post-1723-0-59813900-1399788078_thumb.jpg płyta od licznika digitalowego

post-1723-0-04771000-1399788135_thumb.jpg płyta licznika RSa

post-1723-0-27629400-1399788261_thumb.jpg

Okazało się że aby dobrać się do pamięci / zupełnie inna kostka typu ST / w liczniku od RSa należy wymontować wskazówki.I tu problem ..siedziały bardzo mocno i bałem się o ich uszkodzenie.Metodą prób i błędów / jedna wskazówka ..czarna obwódka mi pękła / udało się je wymontować.W wersji digi wskazówka wyszła bez problemu / 1/4 użytej siły /

post-1723-0-66568100-1399788546_thumb.jpg gniazdo wskazówki licznika digi

 

post-1723-0-41207900-1399788577_thumb.jpg wskazówka RSa

post-1723-0-78746100-1399788607_thumb.jpg wskazówka Digi

Po z czytaniu kości pamięci okazało się że struktura komórek jest zupełnie inna niż w pamięci licznika Digi.Wsad pamięci ze starego licznika miałem przerobiony przez naszego kol. Cinka / dołożone grzane fotele /..myślałem naiwny że tylko przepiszę sobie pamiątkę do nowego licznika i sprawa załatwiona.Nic z tego..mogłem jedynie wpisać swój VIN w nowym liczniku..reszta komórek pamięci nie znana.../ Cinek również nie ma rozpiski od RSa /..jeśli ktoś ma wsad pamięci do RSa do porównania to proszę o info.W zasadzie dużych różnic nie ma ..są czujniki parkowania tył,przód,grzane fotele,itd.Jedyne co to RS miał światła ksenonowe i wyświetla mi się komunikat ,, sprawdź oświetlenie".Inna sprawa ..nie wyświetla się komunikat o wyłączeniu ESP.Jeśli są tutaj koledzy z RSem to proszę o info jak to działa w waszych autkach..czy jest np. wskazanie / w starych licznikach linijka diodowa / prędkości dopuszczalnej i tempomatu.W przypadku zadziałania ESP w starym liczniku wyświetla się czerwony napis ostrzegawczy

post-1723-0-22240700-1399789298_thumb.jpg blat licznika RSa..działanie ESP to chyba tylko żaróweczka / trójkącik przy wskazówce prędkości /.

Generalnie zegary wyglądają lepiej..ale mam pewne obawy co do ,, konieczności " podmiany..miało być prosto i szybko..wyszło na to że nie jest tak łatwo :)..muszę jeszcze za symulować błąd silnika , poduszek i absu sprawdzając czy jest to wyświetlane.Błąd oświetlenia kol. Cinek mówił że może skasować Clipem lub Commanderem.Podzielę się informacją po zakończeniu podmianki ..czy ma to sens..i co działa a co nie :)

Ps. jeśli ktoś ma schematy lub linka do schematów elektrycznych / różnice w działaniu i załączanie ESP / lub jakiś manual do wersji RSa proszę o info.

Edytowane przez andrzejm36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik z RS-a to to samo co GT/GTLine, tyle tylko, ze zawsze jest wyskalowany do 7 tys obrotow. W GT sa tez diesle i maja max 5tys obrotow, ale zakres pracy wskazowki obrotow jest ten sam.

Jak nacisniesz przycisk ESP to pojawia się napis na wyswietlaczu po prawej stronie u gory "system antyposlizgowy wylaczony" czy cos takiego. Jak w czasie jazdy uklad wyczuje poslizg to na tym samym wyswietlaczu pojawia się ikonka auta w poslizgu (kolor pomaranczowy).

Jak po przycisnieciu przycisku napis się nie wyswietla, to znaczy ze w liczniku nie masz wlaczonego ESP.

 

Bledy sa wyswietlane na tym samym ekranie po prawej stronie, ale na dole (ten duzy ekran jest podzielony na 2 segmenty - gora - dol). Bledy powazne swieca na czerwono (np. Ryzyko awarii silnika lub awaria ukladu hamulcowego). Jak masz bledy czerwone to nie mozna przegladac komputera pokladowego - to dopiero jak wylaczy się zaplon po wlozeniu karty.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym odwiedził kol. Cinka ale mam ponad 170 km w jedną stronę. Cinek czy wchodząc Clipem w wyświetlacz mechanior jest w stanie załączyć ESP i wyłączyć funkcję ksenonów ..?? czy potrzebny jest Commander.Numer VIN wpisałem już swój mając programator podpięty do pamiątki.Możecie mi podpowiedzieć jak to zrobić / która zakładka ?/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i clipem, ale potrzebna płyta reproga napisac config auta z tym co mam mieć i do przodu :D

Temat jest do opanowania nawet zdalnie, na 99% powinno przejść

Edytowane przez cinas_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

no i odwiedziłem w dniu dzisiejszym kolegę Cinka. Poznałem osobiście :) ..i nie żałuję tych przejechanych 170 km w jedna stronę.Konkretnie , na temat i profesjonalnie udało się zrobić to na czym mi zależało.Przyznam że ustawień w Commanderze jest mnóstwo .. pomogło z czytanie starego licznika i przepisanie ustawień do tego z RSa.Dzięki Marcin ..miło było poznać.POLECAM

Edytowane przez andrzejm36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 lata później...

Odkopuje temat ponieważ nie chcę zakładać nowego mam taki sam problem z adaptacją licznika z digi na rs błędy wyposażenia udało mi się usunąć clipem ale nie da się włączyć esp próbowałem zgrać i przeprogramować wyposażenie pamięci starego licznika na nowy ale jest inna pamięć i wyskakuje error .Wiem że udało się to zrobić tylko nie wiem czy clipem czy commanderem ? Jeżeli jest ktoś życzliwy i mógłby mi pomóc to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!