Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana panewek


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym masz PHI, czyli jest możliwość że k9k728 był mocniejszą wersją k9k722?

Ciekawe czy 724 jest w stosunku do 722 zmodyfikowany pod względem trwałości m.in. panewek.

Ma ciut wyższą moc (86KM) ale czy coś więcej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie miałem wczoraj co robić, to zrobiłem profilaktyczną wymianę panewek w silniku 1.9 dci B)

Tak naprawdę, to miałem jeszcze do wymiany olej, a że miska olejowa trochę się pociła to postanowiłem to wszystko połączyć. Wiem, że to trochę druciarstwo, ale co tam, jak czegoś nie spróbuję, to nie przeżyję :)

I tak, pacjent to Laguna II 1.9 dci 120 KM, rocznik 2003, kupiony w polskim salonie, przebieg ok. 190 tys. km. Raczej nie cofany. Używany głównie przez moją drugą połowę. Do tej niecodziennej operacji skłoniły mnie oczywiście opinie o tych silnikach, a i znajomemu ostatnio taki 1.9 dci wyzionął ducha. Oczywiście zatarcie. A więc tak, po zdjęciu michy ukazał mi się zaskakująco sympatyczny obraz tego co było w środku. W silniku czysto, w misce praktycznie zero szlamu, nagar nieznaczny. Miska po przeczyszczeniu benzyną jak nowa. Pompa olejowa czysta. Smok pompy, w tym sitko czyste i drożne. Brawo Castrol ;) Tak, to nie pomyła, ostatnie ładne parę dziesiątek tysięcy auto przehulało na castrolu edge 5w40. A i poprzedni właściciel zadeklarował używanie takiego oleju. Wymiana średnio co 15 tys. Wychodzi na to, że to bardzo dobry olej jest. Trzeba tylko nie dać się złapać na podróbę. Choć teraz zagościł akurat Motul, to po tym co zobaczyłem, z chęcią wrócę do Castrola. Poniżej foty miski i skrzyni korbowej.

post-30825-0-35081600-1429443366_thumb.jpg

post-30825-0-00508200-1429443405_thumb.jpg

Przyszła pora na panewki. Po odkręceniu 4 korby, tj. tej od skrzyni biegów również zaskoczenie. Dolna panewka praktycznie w ogóle nie zużyta. Już chciałem odsyłać nowozakupione panewki. Jenak po zdjęciu górnej panewki ukazały się ślady nieznacznego zużycia. Generalnie nie wygląda to źle i myślę, że takie zużycie jest normalne jak na taki przebieg. Moim zdaniem powinny pohulać jeszcze ze 100 a może nawet 200 tysięcy. No, ale skoro miałem nowe, to zmieniłem. Poniżej foty panewek. Rok produkcji panewek 2002, więc nikt się tego wcześniej nie dotykał.

post-30825-0-99767700-1429443715_thumb.jpg

post-30825-0-91463700-1429443750_thumb.jpg

Chyba nie muszę pisać, które to dolne a które górne. Zastanawia mnie ta czarna powłoka widoczna na dolnych i częściowo górnych panewkach. Czy to molibden? Wiem, że castrol dodaje czasem molibdenu do oleju, podobno jest do dobry dodatek przeciwzużyciowy. Nowe panewki są kredowo białe.

Wymiana zajęła mi prawie całą sobotę, z przerwami na obiad i wypad na miasto po nasadkę nr 13.

Koszty to 140 zł panewki firmy glyco, 30 zł uszczelka miski, itd. itp. Straconego czasu nie liczę, bo lubię grzebać przy samochodzie. Dźwięk uruchamianej motorowni po złożeniu, bezcenny B)

Jakie konkluzje? W mojej ocenie panewki same w sobie nie są przyczyną zacierania się silników dci, a raczej bliżej nieokreślone problemy ze smarowaniem. W przypadku mojego silnika smarowanie jest w porządku, wszystkie kanały drożne, ze wszystkich czopów obficie sączył się olej. Tak więc, jeśli stosujecie porządne oleje i wymieniacie je nie rzadziej niż co 15 tys., to o panewki możecie być spokojni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlos, ponieważ nie widziałem nigdy miski od środka chciałem zapytać czy otwór na korek jest trochę powyżej dna czy tylko tak wygląda? Jeśli tak to trochę oleju nie da rady zlać przy wymianie więc odsysanie wydawałoby się sensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlos - skręciłeś na starych śrubach? Z jakim momentem?

ZTCW to w 1.9 wymiana miski i panewek to bajka.

W 1.5 ponoć trzeba motor ze skrzynią wyjmować, rozpaławiać silnik i skrzynię bo miska inaczej nie wyjdzie (???)

Wpadłeś na pomysł sprawdzenia ciśnienia oleju manometrem?

No i piszesz, że po uruchomieniu silnika przyjemny dźwięk - przed wymianą panewek było coś innego, niepokojącego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jamotor

Korby skręciłem na starych śrubach. 20 Nm plus ok 40 stopni. Jeśli to prawda co piszesz o motorze 1.5 dci, to 1.9 w lagunie faktycznie jest bajką. Oprócz plastikowej płyty pod silnikiem niczego nie trzeba demontować, już nie wspominając o wyciąganiu całego motoru. Ciśnienia oleju nie mierzyłem. Co do dźwięku silnika to chyba oczywiste, że po wymianie panewek jest fajniejszy, działa przecież efekt placebo B) a tak naprawdę to trudno powiedzieć. Bynajmniej nie słyszę teraz niczego niepokojącego. W zimie po odpaleniu czasem słyszy się dość nieprzyjemne klekotanie, człowiek sobie zaraz wkręca filmy że to panewki. W dieslu trudniej te niuanse wychwycić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1,5 dci nie trzeba wyciągać motoru

Strasznie się bym cieszył.

Mnie "nie mój" mechanik siedzący w renówkach tak powiedział, że trzeba. I że silnik ze skrzynią trzeba rozdzielić.

Jeśli ktoś z Was wie proszę o wypowiedź czy do zdjęcia miski olejowej w 1.5 dCi oprócz ściągnięcia osłony trzeba coś więcej "wymodzić"???

Edytowane przez jamotor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby skręciłem na starych śrubach. 20 Nm plus ok 40 stopni

Moment dokręcania śrub główek korbowodów w silniku 1.5 dCi:

1. etap pierwszy: 45Nm

2. etap drugi: 45 stopni

Ponieważ to ważne dane prostuję błąd:

1. etap 25 Nm

2. etap 45 stopni

Producent poleca zastosować nowe śruby.

p.s. tylko gdzie i jak je zakupić??? Czyżby tylko ASO???

 

Dodano: 21 kwi 2015 - 21:40

odpowiedź jutro

Dzięki, będę czekał <piwko>

Założyłem topik o dodatkach olejowych.

Czy mógłbyś się coś wypowiedzieć aby podnieść poziom dyskusji???

Czy mógłbyś podać co dało Ci zaślepienie EGR??? korzyści i straty.

Np. silnik/kabina dłużej się nagrzewa, spadło zużycie paliwa, przestał dymić. Piszę kabina bo gdzieś wyczytałem że jak przez EGR nie płyną już spaliny, przez chłodnicę spalin, to wolniej się auto nagrzewa w zimie.

Być może to całkiem irracjonalna wypowiedź, lecz chciałbym abyś potwierdził/zaprzeczył. Z góry :applause:

Edytowane przez jamotor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zgłupiałem bo jak pytałem o wyciąganie wału to mówił, że nie trzeba go wyciągać tylko -jak dobrze zrozumiałem - coś poluzować (wał?) i panewy da się wymienic (nie znam się). Już mi ciśnienie skacze czy nie zostawił panwek a skasował za wymianę (choć trudno mi jeszcze w to uwierzyć bo to raczej poważny fachowiec).

 

Mrarek dzięki.

Edytowane przez ZibiW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!