Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana panewek


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Po 212 tkm wymieniłem zapobiegawczo panewki korbowodowe.

Założyłem firmowane przez Mahle. Koszt po rabacie 115 zł. Z uwagi na brak nowych śrub użyłem starych.

Przy okazji sprawdzenie ciśnienia oleju: powyżej minimalnej normy czyli 1,7 bara/900obr i 4.0 bara/3500obr. (minimum to odpowiednio 1,2 i 3,5 bara). Po wymianie przejechałem już ok. 1400km - jest okej.

Dolałem ok. 300ml Ceratec-u LiquiMoly - wcześniej też używałem - ma to zmniejszać zużycie silnika czyli panewek.

Wymieniłem czujnik ciśnienia oleju (stary już się "pocił" - patrz przypadek Mrarka z pękniętym czujnikiem i zatarciem silnika) oraz termostat. Oba były fabryczne.

Oczywiście czyszczenie smoka pompy oleju, wcześniej płukanie silnika płukanką LiquiMoly (profi za 37 zł).

Niestety zdjęć panewkom nie zrobiłem, były nieco zużyte, na samym środku lekko czerwone. Posiadały rysy wzdłużne. Sądzę, że ich czas nadszedł pomimo dość krótkiego resursu wymiany oleju co 10.000 km począwszy od 140.000 km. Wcześniejsze wymiany co 20.000 km.

Ponadto zaślepiłem EGR - efekt 4.4 l/100km bez oszczędzania. Wcześniej taki sam styl jazdy oznaczał 4,7-4,9 l/100km. Czyli do 0,5 litra mniej. Przy 90km/h spokojnie schodzi poniżej 3.0 l/100km, a przy 110km/h jest 3.4-3.5 l/100km. 4.4 - to efekt jazd po mieście. Zero dymka teraz jest. Wcześniej po kilkudziesięciu km "dziadkowej" jazdy jak mu depnąłem to puszczał bąka.

Sprawdziłem też turbo - zużycie wg fachowca od turbin - jak nowa ;).

Wyczyściłem układ wydechowy z sadzy dodatkiem do DPF - obniża temp. spalania sadzy w układzie (katalizator).

Jeszcze w ramach dobroci przeczyszczę mu wtryski - też chemią "od środka".

 

Uważam że czasem trzeba trochę zadbać o auto - a znając słabe strony tego oszczędnego silniczka (1.5 dCi) można wpłynąć na przedłużenie bezawaryjnej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego tankowania leję olej Elf OffRoad 2T wraz z dodatkiem Diesel Skydd i/lub Castrol TDA.

Olej jest rekomendowany na wielu forach m.in. Toyoty Avensis i Peugeota jako jeden z lepszych (i dość tanich) jako dodatek do ON smarujący pompę wysokiego ciśnienia oraz wtryski. Olej niskopopiołowy nadający się do aut bez DPF.

Mikstura czyli mieszanka z Skyddem lub Castrolem działa. Castrol TDA raczej dodaję w porze ciepłej a Diesel Skydd jak mrozy idą.

Chemia do wtrysków raz na 10.000 km (albo Liqui Molly albo Xeramic - na zmianę inny co 10.000) nie zaszkodzi - usuwa to ew. nagary/syf z układu, wodę, ogólna "transfuzja" w układzie.

A ilości Elf Off Road 2T to 200-250 ml na bak paliwa (ok. 50-55 litrów, dodawany podczas tankowania od stanu rezerwy w celu lepszego wymieszania). Zalecam ostrożność w stosowaniu olejów do ON bo nie każdy się nadaje, zwłaszcza do motorów z DPF/FAP.

 

Dodano: 11 paź 2015 - 23:52

jamotor dobra robota

.....mojego mechanika, który za całą powyższą listę wziął ...... 200 złotych (!!!) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj tu:

 

http://avensis.info/viewtopic.php?f=69&t=11501

 

A może być nawet taki objaw: Olej 2T ma wpływ na filtr paliwa - rozpuszcza cały syf ze zbiornika paliwa który na początku stosowania oleju 2T może zatkać filtr. Miałem tak gdy zaczynałem zabawę z 2T.

Powodzenia to aż 62 strony wątku o lejach 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr paliwa to max 30-40 kkm i do wymiany.

nie słyszałem, by komuś jakiś syf to rozpuściło.

nie chce mi się tego czytać, bo pewnie to "bicie piany" jak na innych takich forach, ale poczytam sobie własności smarne i popiołowe tych olejów z ankiety

Wielka litera nie gryzie :)

Pawel

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemia do wtrysków raz na 10.000 km (albo Liqui Molly albo Xeramic - na zmianę inny co 10.000) nie zaszkodzi - usuwa to ew. nagary/syf z układu, wodę, ogólna "transfuzja" w układzie.

Daruj sobie, jak stosujesz olej 2T, to takie dodatki są zbędne.

Do usuwania (a właściwie rozpraszania) wody z paliwa najlepiej sprawdza się Kleen-Flo Diesel Fuel Conditioner, w skrócie często nazywany KFC.

Sprawdzony i faktycznie działa, jest też jednocześnie depresatorem paliwa (obniża temperaturę blokowania filtra paliwa, tak jak Skydd).

Ja do tej pory stosowałem Skydda i faktycznie się sprawdza (jeszcze za czasów VW T4 2,4 D), teraz czas na KFC, który dodatkowo wiąże wodę.

Olej niskopopiołowy nadający się do aut bez DPF.

Ten ELF nadaje się też do aut z FAPem.

nie znalazłem olejów 2T do DPF/FAP

Elf Moto 2 Off Road nadaje się do FAPa.

Jednak przyjaźniejsze dla FAPa są Addinol MZ 406, albo Ravenol SCOOTER 2-Takt półsyntetyk (bardzo ważne, syntetyczny się nie nadaje).

Ravenol i Addinol mają najmniejszą ilość popiołów siarkowych po spaleniu (nie odbiega od czystego ON).

Ja do swojego dCi leje Ravenola, filtr wypala się zdecydowanie rzadziej niż przy jeździe na ON bez dodatków.

nie słyszałem, by komuś jakiś syf to rozpuściło.

Jeżeli jest syf w baku, to faktycznie rozpuszcza.

Kolega przerabiał to na swojej Lagunie, po 2 pierwszych zbiornikach auto zaczęło niedomagać.

Po wymianie filtra paliwa wszystko OK, filtr w środku był prawie czarny.

nie chce mi się tego czytać, bo pewnie to "bicie piany" jak na innych takich forach, ale poczytam sobie własności smarne i popiołowe tych olejów z ankiety

Właśnie, że ten wątek jest bardzo merytoryczny i warto przebrnąć przez całość.

Trudno tam znaleźć bicie piany.

Podobne wątki są forum Alfy i Peugeota.

Najwięcej informacji łącznie z badaniami laboratoryjnymi można znaleźć na http://www.motor-talk.de/ :)

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przy okazji, to jedynie można wymienić pompę oleju i rozrząd :)

Na pewno warto będzie pomierzyć wał i sprawdzić, czy czasem któryś czop nie jest przytarty.

Jeżeli tak, to wtedy wypada zrobić obróbkę i wsadzić panewki nadwymiarowe (ciężko o nie do 1,5 dCi, ale można kupić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!