Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Tutorial montaż nawigacji Media Nav z Dacii


Rekomendowane odpowiedzi

Dotarła ramka z kamerą: o taka Ma ona 3 przewody: czerwony (+), czarny (-) i tzw. żółty czyli AV TV. Z waszych opisów wnioskuję, że brak mi kilku przewodów. Na moje czy jak podłączę + do światła wstecznego, - do karoserii to będzie ok, ale nie wiem co z tym żółtym przewodem. Do którego pinu go wpiąć? Pewnie rozciąć przewód i odpowiednio + - piny 10 i 22?

 

Zobaczcie tą kamerę. Ma ona 3 przewody. Czy do przewodów 10 i 22 dolutować żeńską końcówkę - i + i połączyć z żółtym przewodem kamery? Ponadto jest to kamera w systemie PAL. Kolega wcześniej pisał że będzie działać po aktualizacji. Ja mam wersję systemu 4.0.6

Edytowane przez kwiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz nie wiedziałem, że aktualizacja odblokowuje działanie kamerek PAL ;)

Lajkonik125 to oficjalna wersja 4.0.6 której używasz? czy zmodowana przez jas_pik z forum dacii?

Edytowane przez zajchow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie nie wiem co dalej z tą kamerą. Wczoraj pięknie wyprowadziłem przewody, zamontowałem kamerkę. Zasilanie + podpiąłem do światła wstecznego a masę do śruby mocującej tylną lampę. Musiałem obciąć gotową wtyczkę chinch (żółtą od podłączenia video) żeby przeprowadzić przez otwory w klapie oto zdziwienie - są tam 3 przewody! Byłem pewien, że 2. Nie wiem teraz jak je podłączyć do radia. Po co 3 przewody? Czy jeden to zasilanie?

 

Kolejny mały problem jest z mikrofonem. Działa, ale zbiera bardzo dużo szumów z otoczenia, rozmówca praktycznie nic nie słyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciąłeś chincha zanim złączy się z kablem zasilającym w jeden kabel? we wtyczce wideo są 3 kable? są tam zapewne dwie masy które musisz ze sobą złączyć, ale sprawdź to najpierw podłączając na próbę zanim zamontujesz.

Co do mikrofonu najlepszy byłby oryginalny z Dacii lub Renault, ale te co były przeważnie wykupuje Robson z forum laguny, który handluje na allegro MediaNav ;) a te co zostają są w absurdalnych cenach 100-150zł za kawałek plastiku, więc nie polecam ;). Ciekawe ile chcieliby w ASO dacii za taki mikrofonik.

 

Jak masz mikrofon z regulacją czułości, polecam się tym pobawić - znacznie można poprawić jakość rozmów.

 

sam sobie odpowiem :D w ASO mikrofon kosztuje około 80zł, wciąż lepiej niż 100zł za używany ;)

Edytowane przez zajchow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, we wtyczce wideo są 3 kable. Nie wiem po co :) Jak to wszystko podłączę to chyba znowu zima będzie...

 

Dodano: 13 mar 2017 - 22:18

Zrobiłem na szybko rysunek jak to u mnie teraz wygląda. Kombinowałem z wtyczkami i dalej nie działa. Może niepotrzebnie podpinałem się pod lampę wstecznego? Lajkonik pisał, że tylko 3 przewody wystarczą.

 

post-27720-0-79049000-1489439819_thumb.jpg

 

Po złączeniu przewodów czarnego i żółtego pokazuje 1,23 V oczywiście po włączeniu wstecznego, bez tego nic nie ma.

 

Coś pomożecie? Chciałbym już to wszystko poskładać do kupy bo "wylata" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałeś coś źle podłączyć lub nie działa przez to, że kamera nie jest w systemie NTSC, kablem chinch mogą iść tylko dwa sygnały, bo i jak miały by iść 3 skoro są tylko dwa punkty styku na końcu złącza?.

post-42882-0-55883800-1489529284_thumb.png

Nawet jeśli są 3 to któreś dwa kable przy złączu RCA muszą być ze sobą połączone, przeważnie środkiem idzie sygnał, a masa zewnętrznym okręgiem. Może masa na śrubie jest zbyt słaba.

Podłącz zasilanie kamerki bezpośrednio pod akumulator, lub jakiś zasilacz i spróbuj podłączyć ją chinchem do jakiegoś starego TV na próbę.

Edytowane przez zajchow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g-man

Musisz usunąć wewnętrzną poprzeczkę w kokpicie, radio zamontować w półkieszeni, którą zamontowałem odwrotnie by móc ją przykręcić i wyciąć w ramce całe wnętrze.Tutaj masz moje zdjęcie przedstawiające zamontowaną ramkę.

@zajchow

Mi radio dobrze odbiera, niektóre stacje nawet lepiej od tuner lista.

 

Gdzie zdobyłeś tą półkieszeń :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kwiat Już wiem co robi tam trzeci kabelek ;D zapewne dostałeś taki zestaw

post-42882-0-94436100-1489691971_thumb.jpg

Dodatkowy czerwony kabelek w tym śmiesznym chinchu służy do połączenia plusa ze wstecznego do radia, tak aby nie ciągnąć dodatkowego kabla. Równie dobrze możesz kupić w dowolnym sklepie zwyczajny 5M kabel chinch i też kamerka zadziała - tyle, że wtedy musisz ciągnąć dodatkowy kabel od wstecznego na 3 pin radia. Zadziała także jak nie podłączysz tego kabla wcale. Tak więc skoro obciąłeś końcówkę, to musisz znaleźć, dwa kable od sygnału video, a trzeci całkowicie pomijasz (lub jeśli już ustalisz który to podłącz go z jednej strony do + wstecznego, a z drugiej na pin 3 media nav).

Edytowane przez zajchow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj przeglądałem sobie forum daci i doszedlem do wniosku, że nie połączyłem 12v z pinem nr 3 więc pewnie dlatego nie działa. Ten zestaw który pokazałeś miałem poprzednio jednak wymieniłem na inny bo kamera zasłaniała otwieranie klapy. Czerwone kabelki to zapewne od tego ale obecnie widać sam chinch, bez kabelka a po obcięciu chincha są 3 przewody :) ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!