Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Recommended Posts

Po kilku dniach spędzonych na użeraniu się z samochodem - Megane II ph I cc 1.9 dci 120 km , postanowiłem poszukać pomocy na forum..

Samochód działał normalnie, ale co jakiś czas po wciśnięciu pedału gazu przyśpieszał ospale (jakby bez turbiny) – pomagało wówczas popuszczenie gazu i wciśnięcie go ponownie. Zrobiłem test przy pomocy ELM i wyskoczyły mi takie o to błędy:

1.thumb.png.6123d2b2ae88e3774ee056b900d0768b.png

Zacząłem od wymiany czujnika doładowania turbiny (używany ale oryginalny) – nic to nie dało.

Następną rzeczą jaką zrobiłem była wymiana przepływomierza (na używany oryginalny) – jak się okazało jeden z pręcików był ułamany.

To również nie pomogło a z samochodem jest tylko gorzej. W ogóle nie można się nim rozpędzić, zachowuje się tak jakby silnik miał 30 km, aż strach w mieście jeździć – potrzebuje kilku minut i 3 biegu by rozpędzić się do 50 km/h. Obecnie ELM pokazuje takie błędy:

2.thumb.png.43bd9a858fd1952a89f986fbb8a7eaed.png

Doszedł więc P0110.

Sytuacja zmienia się w chwili odpięcia wtyczki czujnika ciśnienia doładowania – wówczas samochód ma ok 60 -  70 % mocy – tzn. przyśpiesza ale jakby bez turbiny. Po podpięciu czujnika objawy wracają (towarzyszy temu dziwny dźwięk – jakby świst / gwizd). Dodam jeszcze, że wszystkie styki przeczyszone (w tym kostka w zaworze sterowania turbiną) i wymieniona został na nową kostka przepływomierza..

Panowie – czy ktoś ma jakieś sugestie ?

Edytowano przez urbn

Czy ostatnio dużo było jazd po mieście? Kierunek poszukiwania prawidłowy, z tym że na 100 % użyty przepływomierz i czujnik ciśnienia doładowania muszą być oryginał. Nic nie napisałeś jak reaguje silnik po odpięciu wtyczki z przepływomierza. Zalecam sprawdzić filtr powietrza, EGR, czystość i szczelność układu dolotowego oraz stan świec żarowych, wymienić profilaktycznie filtr paliwa na markowy ( mann, knecht, purflux)

- EGR wyczyszczony

- odpięcie wtyczki od przepływomierza - brak reakcji

- czujnik ciśnienia i przepłymowierz założone oryginalne,

- Filtr powietrza wyczyszczony (był w dobrej kondycji);

- układ dolotowy przepatrzony - nie widać nieszczelności, wszystkie łącznie są ok

Stanu świec zarowych przyznam się nie sprawdzałem - odpala na dotyk. Nie sprawdzałem ich bo prawpodobonie nie w nich problem (nie byłoby chyba różnicy w w pracy silnika przy podpiętym / odłączonym czujniku ciśnienia doładowania. 

Jaki przebieg auta? Warto zaślepić wyczyszczony EGR.

Przepływomierz musi być oryginał i o takim samym numerze jak ten stary. Jeżeli auto nie reaguje na odpięcie kostki od przepływomierza to masz; uszkodzony/niewłaściwy przepływomierz, uszkodzoną wiązkę elektryczną przepływomierza, uszkodzone uszczelnienie. Po odpięciu przepływomierza, auto powinno jeździć znacznie lepiej, gdyż komputer ustawia się na wartości domyślnej. Błędy zarejestrowane, świadczą o uszkodzonym przepływomie-rzu, czujniku ciśnienia i świecach żarowych.

4 minuty temu, Andrzej-2010 napisał:

Po odpięciu przepływomierza, auto powinno jeździć znacznie lepiej, gdyż komputer ustawia się na wartości domyślnej. Błędy zarejestrowane, świadczą o uszkodzonym przepływomie-rzu, czujniku ciśnienia i świecach żarowych.

Napisał, że po odpięciu przepływki nie ma różnicy, więc obstawiam, że przepływka jest ok, miałem takie same błędy ostatnio w 1,9 jtd, tez pokazywało przepływkę, a okazało się, że EGR był zacięty.

@urbnPisałeś, że EGR czyszczony, ale czy sprawdzone było czy on w ogóle działa poprawnie? u mnie nie pokazywało błędy EGR tylko własnie błąd przepływki...

Wczoraj przejechałem ok 100 km z odpiętą przepływką i czujnikiem doładowania, objawy są następujące:

- moc ok 50 %, turbina się nie włącza 

- przy mocnym wciśnięciu gazu słychać jakby chrobotanie (przy podłączonej przepływce tego nie ma) oraz kiedy obroty silnika dojdą do ok 2100 zaczyna mocno kopcić z wydechu (ciemno siwy dym) 

- na odłączonej przepływce check iniection raz się pojawia a innym razem (po ponownym zapłonie) nie. Na podłączonej błąd ten występuje prawie cały czas

- na odłączonej przepływce podczas jazdy cały czas wyświetla się symbol grzania świec żarowych (cały czas)

Przy odłączonym przepływomierzu i podłączonym czujniku doładowania - moc prawie zerowa - ciężko sie rozpędzić. 

Dziś powinienem otrzymać nowen świce bo wczoraj je zamówiłem.

Czy wskazane objawy nie świadczą czasem o tym, że turbnina się posypała ?

Przebieg pojazdu 210 tys., w grudniu planowałem wymianę rozrządu. EGR sprawdzałem mechanicznie - zawór się przesuwa. 

Edytowano przez urbn

a wszystkie węże, którymi idzie powietrze od turbo masz całe? Ja miałem podobne objawy w 1,9jtd jak był pęknięty wąż Turbo - IC, auto miało mniej mocy, dymiło na czarno, przechodziło w tryb awaryjny

Ok, doczytałem, że masz wszystko całe. Do usunięcia

Edytowano przez Tiagra4700

-Przy mocnym wciśnięciu gazu słychać jakby chrobotanie (przy podłączonej przepływce tego nie ma) oraz kiedy obroty silnika dojdą do ok 2100 zaczyna mocno kopcić z wydechu (ciemno siwy dym). Rozumie, że wyniki te są przy użyciu części sprawnych i w 100 % oryginał.Czy można określić, zamiast chrobotania/terkotanie -to by potwierdzało tezę kolegi Tiagra4700 o niesprawnym EGR, który uszkodzony terkocze. Wyczyszczony EGR, nie znaczy sprawny. 

-Uszkodzony EGR to ; spadek mocy silnika, słaba reakcja na gaz, zwiększone zużycia paliwa, nierówna praca silnika, kopcenie. Rozłącz kostkę z EGR-a, zobacz jak turbina chodzi? Zdejmij rurę przy kolektorze, zobacz w jakiej jest pozycji EGR. W większości przypadków EGR blokuje się w pozycji otwartej. Zabrudzony EGR otwiera się nadmiernie i powoduje duszenie silnika oraz jego gaśnięcie. Uszkodzony EGR może wpływać na błędy przepływomierza i czujnika doładowania. Dla Twojego dobra, w większości przypadków, przy tym przebiegu albo nowy EGR albo zaślepiony.

czujnik-cisnienia-doladowania.thumb.jpg.46632688c82fc36c466e7f4210a89bfa.jpg    czujnik   doładowania 

-Natomiast check injection, może być na skutek; awarii świec, niewłaściwego filtra paliwa, zapchanego katalizatora, zapchanej turbiny, uszkodzonego zaworu odmy olejowej, włącznika ŚWIATŁA STOP, paliwa o nieprawidłowej jakości .

-Co do turbiny - to trzeba zobaczyć i przekonać się naocznie-dotykowo, podobnie jak z EGR. 

-Przy tylu danych, kumaty mechanik szybko postawi właściwą diagnozę.

-Warto zapoznać się z tematem; Na Co Zwrócić Uwagę Przy Kupnie MEGANE II /1,9/ Dci /120 KM do roku 07.2005

Edytowano przez Andrzej-2010

Sprawdziłeś czy kierownica w turbinie chodzi lekko? Elektrozawór sterujący doładowaniem sprawny? Wężyki podciśnienia szczelne i czy któryś nie spadł? Świece sobie daruj, nie mają związku z objawami które masz.

Panowie, po wielu samodzielnych bojach poddałem się. Samochód zaprowadziłem do serwisu pod Kaliszem (France - Servis POLECAM). Diagnoza prosta - uszkodzona turbina. Samochód odbieram w środę. Regeneracja + robocizna wyniesie mnie ok 1.100 zł. 

Temat do zamknięcia.