Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana licznika a problem z hamulcem


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio podmieniłem licznik w mojej Megane 3 - stary odmówił posłuszeństwa.

Kupiłem licznik z takimi samymi numerami (tj. 248106944R) co stary, no i okazało się że był on od auta z elektronicznym ręcznym że tak to nazwę - no i wyświetlał mi się piękny błąd żeby sprawdzić hamulec postojowy (czy jakoś tak - już go nie mam więc nie pamiętam :8_laughing:). Dzwoniłem z ciekawości do ASO no i mi powiedzieli, że oni raczej nic nie zdziałają ale można podjechać żeby się podłączyli i spróbowali coś pokombinować... W międzyczasie podjechałem do elektronika, który ma CLIP i mu Megane zostawiłem. Dowiedziałem się, że nie mógł nic z tym zrobić i może ASO coś poradzi...

No więc przeglądając forum natknąłem się na post bodajże użytkownika cinas że licznik trzyma konfigurację bezpośrednio w EEPROM. Najpierw myślałem nad przelutowaniem układu 24C16WQ (to ten EEPROM), lecz znalazłem programator który dawał możliwość przeprogramowania bez odlutowywania (no prawie :63_astonished:) układu - i tu wstawię cytat z instrukcji programatora:

Cytat

Zabezpieczenie przed zapisem w układzie (WP - Write Protect) Wiele pamięci posiada sprzętowe zabezpieczenie przed czyszczeniem i zapisem pamięci w postaci wyprowadzenia WP (Write Protect). Stan niski na tym wyprowadzeniu uniemożliwia zapis i czyszczenie pamięci. Programator podaje stan wysoki na to wyprowadzenie podczas operacji czyszczenia i zapisu. Jeżeli w układzie pin WP będzie na stale podłączony do stanu niskiego (masy) - co się często zdarza - wtedy podczas próby czyszczenia/zapisu powstanie zwarcie. W takim przypadku należy nie podłączać pinu WP (będzie możliwy tylko odczyt pamięci) lub odłączyć pin WP w układzie (nóżka pamięci w powietrzu - podłączona tylko do programatora) lub wylutować pamięć i zaprogramować w podstawce (zalecane). Wyprowadzenie zabezpieczające (WP - Write Protect, czasami oznaczone jako PRE - Protection Enable) występuje m.in. w pamięciach FLASH SPI 25.. (pin 3), FLASH SPI 26... (pin 3), FLASH SPI 45... (pin 5), EEPROM I2C 24... (pin 7), EEPROM SPI 25.. (pin 3), EEPROM SPI 35... (pin 3), EEPROM SPI 95... (pin 3), EEPROM MICROWIRE 93... (pin 7).

No i tak było w tym wypadku - PIN był podłączony tak iż uniemożliwiał przeprowadzenie operacji czyszczenia oraz zapisu do kości, no więc musiałem PIN ten odlutować i wsadzić pod niego kawałek kartki papieru, aby był odseparowany od ścieżki :8_laughing:

Ze swojego oryginalnego licznika odczytałem zawartość pamięci i zapisałem do pliku, po czym przystąpiłem do takiej samej operacji na liczniku podmienianym, po czym już wgrałem na niego plik z konfiguracją licznika oryginalnego.

No i komunikat zniknął :8_laughing:

Użyty programator: REVELPROG-IS

Poniżej fotki z operacji - może się komuś przydać :rolleyes:

A jeśli ktoś miałby taki przypadek, a bałby się takich zabaw i byłby z okolic Sosnowca to zapraszam do ewentualnego kontaktu :8_laughing:

IMG_20180118_2213061.thumb.jpg.3b4e79bc10129100a2e22db20727824a.jpgIMG_20180118_2216111.thumb.jpg.5f25c086143a17a6596a51f95ae30bf4.jpgIMG_20180118_221735.thumb.jpg.1a5ecca2f2e89494d8fb4219044d503a.jpgIMG_20180118_221751.thumb.jpg.97dc19d4693f65d9ab3eb4f10e6d008e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dyzol napisał:

Clipem można to ustawić :-D

 

No to nie wiem kto kłamał w takim razie :63_astonished:

No ale ASO chciało niby za podłączenie 200 zł a jak im się uda ustawić to 400 zł :8_laughing:

A elektronik z CLIPem powiedział że nigdzie nie znalazł takiej opcji <szukaj>

W takim razie może jakieś zrzuty dla potomnych przedstawisz gdzie w CLIPie to znaleźć :-)

Edytowane przez Papf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

clip-em zmieniasz konfigurację licznika i trwa to parę minut w zależności od umiejętności osoby:)

w clipie zmieniasz plik o nazwie mtc i w nim trzeba zmienić parametry i od nowa zaprogramować w aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DAREN napisał:

Nie papuguj.

 

Dobrze wiedzieć :-D Jak przyjdzie mi CLIP z chin to sobie posprawdzam :-D

Pytanie bezpieczeństwa, czy mogę coś schrzanić jak będę tego szukał? :-D 

Co nie zmienia też tego że nauczyłem się ciekawej rzeczy przez taką zabawę :-D 

lapka2.gif

REGULAMIN

5.13    Pisząc odpowiedź kategorycznie zabrania się cytowania w całości treści postu, który widnieje na liście napisanych jako ostatni. - mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Dnia 19.01.2018 o 14:52, DAREN napisał:

clip-em zmieniasz konfigurację licznika i trwa to parę minut w zależności od umiejętności osoby:)

w clipie zmieniasz plik o nazwie mtc i w nim trzeba zmienić parametry i od nowa zaprogramować w aucie

Odświeżę temat i zapytam w którym miejscu zmieniam i mogę zapisać plik mtc z konfiguracją auta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!