Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.4 16V - lewe powietrze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W związku z pewnymi dziwnymi objawami (m. in. wspomniana kiedyś dziwna reakcja na pedał gazu) postanowiłem zrobić test - zatkać ręką dolot. Przy pierwszej próbie nie stało się nic, więc zdjąłem rurę wraz z rezonatorem i zatkałem dolot tuż przy filtrze powietrza. Tym razem jedynie lekko spadły obroty. Uszczelka filtra przylega prawidłowo. Czy to już w 100% oznacza lewe powietrze? W jaki sposób dalej szukać przyczyny? Podejrzewam kolektor, gdyż oringi przepustnicy wymieniłem w zeszłym roku. Proszę o radę, gdyż nie chcę szukać na ślepo i być może pakować się w zbędne wydatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mogę to sprawdzić? Wystarczy popryskać dezodorantem, czy konieczna jest jakaś inna metoda?

 

EDIT: Filtr powietrza wymieniłem miesiąc temu. Nie jest nigdzie przerwany, uszczelka przylega prawidłowo.

Edytowane przez the_godfather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie uszczelek, czyszczeniu układu dolotu, wymiana ewentualnie filtra powietrza, sprawdzeniu poprawności

oringów map sensora, kupujesz plaka i psikasz po złączach w trakcie gdy auto chodzi na luzie.

Jeśli silnik zwiększy obroty, znaczy, że zassał plaka przez nieszczelność.

W tych miejscach szukasz nieszczelności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Niestety, nie miałem możliwości sprawdzić szczelności plakiem. Wymieniłem te 3 oringi, ale po zatkaniu dolotu silnik wciąż nie gaśnie. Obejrzałem na szybko kolektor i okolice. Dostrzegłem w kilku miejscach, że na łączeniach powstały szczeliny. Czy przez takie odkształcenia może dostawać się lewe powietrze?

IMG_20180505_170515.jpg

IMG_20180505_170520.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem sprawdzić dolot plakiem. Niestety, nie miałem nikogo do pomocy, więc za kierownicą ustawiłem telefon z włączoną kamerą. Zauważyłem, że po zatkaniu dolotu bezpośrednio przy filtrze powietrza obroty spadały o 50-100, a przy pryskaniu plakiem (nie wiem, czy to akurat miało jakikolwiek wpływ) wracały powoli podnosiły się do 750 (normalnie wolne obroty mają 700). Nie wiem, czy mój test jest wiarygodny. Próbowałem czterech możliwości: kompletny dolot bez zatykania, dolot bez rezonatora: filtr powietrza zatkany ręką, filtr powietrza zatkany złożoną kilka razy szmatą (dość sporą) oraz filtr powietrza zatkany szmatą z dociskaniem dłonią. Wszystkie próby wykonane na rozgrzanym silniku. We wszystkich przypadkach wnioski podobne.

Albo nie ma lewego powietrza, albo coś robię źle. I czy efekt próby z ręką nie powinien wyglądać tak (od 22;35)?

Spróbuję jeszcze sposobu z wodą mydlaną.

Edytowane przez the_godfather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Dopiero niedawno znalazłem chwilę, by zająć się samochodem. Zrzuciłem całą puszkę filtra i zatkałem przepustnicę dłonią. Silnik zgasł. Ponownie szukałem źródeł lewego powietrza. Wymieniłem kolejny zużyty oring. Kupiłem i wymieniłem świece zapłonowe. Nie stwierdziłem większych zmian. Jakiś czas przed wymianą świec nagrałem ten film. Polecam zwrócić uwagę na dziwne dźwięki (trudne do opisania, coś jakby "prychanie") od 5 do 10 sekundy (na filmie dość trudne do usłyszenia). Wymiana świec nic nie zmieniła. Silnik w czasie jazdy pracuje normalnie, czasem czuć lekkie szarpnięcie silnika (podczas jazdy ze stałą prędkością). Sprawdzałem cewki zapłonowe - nie znalazłem żadnych nieprawidłowości. Zaczynam podejrzewać, że to któryś z czujników. Planuję w wolnym czasie wyciągnąć, sprawdzić i ewentualnie wyczyścić czujnik położenia wału.

 

EDIT: Proszę o zamknięcie tego wątku. Założyłem nowy we właściwym dziale.

Edytowane przez the_godfather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!