Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

UWAGA! Mieszkanie w Polsce jest rakotwórcze, a kolejny rząd ma to gdzieś!


suomi2

Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA! Mieszkanie w Polsce jest rakotwórcze, a kolejny rząd ma to gdzieś! Parę faktów na ten temat poniżej.
Polska ma absolutnie najbardziej skażone powietrze w Europie. Zarówno duże jak i malutkie miejscowości mają fatalne powietrze.
Powietrze zabija przedwcześnie w Polsce ok. 50 000 ludzi (jak podaje ONZ), pogarsza też jakość życia i samopoczucie i przynosi miliardowe straty finansowe co roku.
Największym sprawcą zanieczyszczenia w Polsce jest palenie węglem (nie mówiąc o miale czy śmieciach) w domowych piecach (tzw. niska emisja)- coś czego na Zachodzie nie robi się od kilkudziesięciu lat. 
Po zjednoczeniu Niemiec usunięto to szybko także z NRD. W Niemczech (i wielu, wielu innych krajach) jest prawny zakaz palenia węglem w piecach.
Ktoś kto w Polsce pali węglem w piecu truje siebie, swoją rodzinę i cały kraj.
W mniejszym stopniu winne są samochody (za duży ruch w centrach, oszukańcze badania techniczne, stare, niesprawne pojazdy itd.), winne też są elektrownie i fabryki, ale zdecydowanie największym problemem jest niska emisja z przydomowych pieców.
Poniżej rakotwórczy benzopiren w powietrzu w krajach Europy (Naukowo uznana względnie bezpieczna dla zdrowia maksymalna roczna norma benzopireniu to 1ng/m3. Polska przekracza ją 6 razy!!!) Widać jak Polska zatruwa także część Niemiec. Benzopiren jest dość ciężki i unosi się nisko, jest też przewaga wiatrów zachodnich, stąd tylko część Niemiec otrzymuje "prezent" z Polski...
To mapa Europejskiej Agencji Środowiska (EEA)- największej w Europie agencji zajmującej się środowiskiem, do niej należy także Polska. Tutaj link do tej mapy, metodologia badań, raport itd.: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/population-weighted-concentration-field-of

 

 

comment_dSvrze3EUSYr1QlLDOutNSwZoIYXGWiQ.jpg

Tutaj mapa odnośnie pyłów PM 2.5 w największych miastach Europy. Jest to jeszcze bardziej szkodliwy czynnik niż benzopiren, według ONZ. Cały świat już pisze o polskim skażeniu powietrza i środowiska. Tutaj mapa z amerykańskiej gazety Financial Times. Warszawa to najbrudniejsza stolica w Europie. 

comment_NVfZrfBZIE3PCY9NysFT4mfCYNKxgAVD.jpg

50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej:

 

z20072613Q,Zanieczyszczenie-powietrza-w-miastach-UE.jpg

Edytowane przez suomi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem cała zimę w USA 2016/2017 i byłem w szoku jakie tam jest krystalicznie czyste powietrze. Mróz -10 czy -20 stopni, powietrze marzenie. Tam epoka węgla kamiennego skończyła się w latach 70-tych. Amerykanie domy ogrzewają gazem, olejem opałowym, albo prądem.  Myślę że w Polsce powinniśmy wprowadzić 5 letni, max 10 letni program zamykania kopalń. To jedyna droga aby powietrze w Polsce nie zabijało 50 tyś osób rocznie. Nie rozumiem również tych którzy mają domy ocieplone, mimo to decydują się na palenie węglem. Dzisiaj tona węgla to blisko 1000 zł. Od siebie dodam że dom 150 m2, w okresie od 15 września do 15 kwietnia poszło na samo ogrzewanie gazowe niecałe 1500 zł.  Temperatura ustawiona na 21 stopni cały czas. Jaka opłacalność palenia węglem, meczenia się popiołem, brudem, jak można siedzieć w krawacie i pić kawę ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moim zdaniem trzeba być szalonym żeby w dzisiejszych czasach palić węglem... Jak ktoś już koniecznie chce coś spalać to można pelet, który jest nieporównywalnie zdrowszy od węgla.

Zamykanie kopalń to jedno, ale najważniejszą rzeczą jest usunięcie pieców węglowych z domów.

Węgiel spalany w nowoczesnych elektrowniach z wydajnymi filtrami nieporównywalnie mniej truje niż spalany w domach w piecach. 

Np. Niemcy też sporo węgla spalają w elektrociepłowniach (ekologicznych, zaawansowanych technologicznie), ale nikt nie pali w domowych piecach stąd powietrze mają bardzo dobre, nie licząc napływu z Polski przy granicy.

Edytowane przez suomi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jednak trochę się nie mylicie, obwiniając za wszystko węgiel. Kogo stać to ucieka od węgla, a kogo nie stać to nie pali węglem (ewentualnie od święta), tylko tym co tam się nawinie pod rękę i uważam, że tutaj jest problem. Sam niestety mam takie osoby, baaardzo bliskie, w rodzinie. W życiu im się masakrycznie nie powiodło, żyją na skraju i niestety, co się znajdzie pod ręką to leci do pieca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

droopy, palenie węglem w piecach to masakra, a palenie w piecach miałem, śmieciami, płytami wiórowymi itd. to po prostu jeszcze większa masakra. Obydwie rzeczy są bardzo złe i odpowiadają za smog w Polsce. Ma też znaczenie jakość pieca i sposób palenia, ale nawet jakby wszyscy palili czystym węglem we właściwy sposób to powietrze i tak byłoby bardzo złe,  chociaż zapewne lepsze niż teraz.

Generalnie tu potrzeba radykalnych zmian (przy wsparciu rządu by wyrzucić wszystkie piece węglowe z kraju), a także kontroli i wielkich kar.

W Holandii jak ktoś miał kominek w latach 80-tych to do drzwi pukały niezapowiedziane kontrole, pobierano próbki popiołu do badania i jak znaleźli coś innego niż drewno to od razu wysokie kary nakładano. 

Edytowane przez suomi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mayn napisał:

Od siebie dodam że dom 150 m2, w okresie od 15 września do 15 kwietnia poszło na samo ogrzewanie gazowe niecałe 1500 zł.

Powiem szczerze, że oszołomiła mnie ta kwota. W sensie, że jest ona taka niska. Albo ww. dom jest nowoczesnym domem energetycznym, albo jest super-docieplony, ma mało okien, albo masz gdzieś pod domem kawernę gazową. Ogrzewanie mieszkania w bloku, w Krakowie, gdzie ciepło do kaloryfera idzie prosto z elektrociepłowni wychodzi drożej niż ww. kwota, a kiedyś to przeliczałem z kolegą, który ma domek i z kolei on był zszokowany, że ja mam tak tanio.

 

Reasumując, jeśli ogrzewanie każdego domu gazem stosowało się do ww. proporcji, to byłoby super i pewnie większość grzałaby gazem. Ale w starszych domach, to tak nie działa. Mój ojciec grzeje gazem (ale ma większy metraż) i płaci horrendalne rachunki (ca. 1000 zł per miesiąc); z kolei mój kolega dogrzewa się kominkiem (poza gazem) i chyba jakoś to wychodzi względnie cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w dość starym, niewielkim domku piętrowym ogrzewam prądem (piece akumulacyjne) i miesięcznie płacę za prąd ~300zł, z tym że w domu jest również bojler. Piece grzeją się tylko wtedy, gdy jest tańsza taryfa, zresztą bojler tak samo tylko wtedy się włącza. Do tego praca w domu przy komputerze, konkretnie przy dwóch, które działają po 15-16h dziennie. Czy to dużo? Nie wiem :-)

Edytowane przez droopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom 107m2 - dom z 1969roku, termomodernizacja w 2005 roku (okna plastiki, 10-15cm styropian na ścianie, struktura - piszę że 10-15 bo robił poprzedni właściciel).

W domu piec dwufunkcyjny (CO i CWU) - za faktury 06.17 - 06.18 - dokładnie 3159,36.

Temperatura ustawiona na 21,5st w domu.

 

Znajomy ma dom z 2013 o podobnej powierzchni i w tą zimę spalił 3t ekogroszku (tona 1000) - to go wychodzi na to samo albo i drożej - bo ja mam w tym co podałem CWU w okreie niegrzewczym już , a on jeszcze to musi doliczyć.

 

Powinni wprowadzić odgórny zakaz pieców węglowych i wtedy dopiero poprawiłaby się jakość powietrza.

A ty  co palą co popadnie to powinni wpieprz... takie kary żeby się poprzewracali - wtedy by się może zastanowili.

Jeżdżę prowadzić szkolenia w okolicach Radomia i w zimę było tak - miedzy miejscowościami normalne powietrze, tylko się wjechało w wieś od razu syf w powietrzu i smród dymu. O czymś to świadczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój tata ogrzewa mieszkanie prądem, mieszkanie 55 m - koszt ogrzewania to około 1500 zł

ja mam ogrzewanie centralne - z pieca w bloku na gaz. Koszt miesięczny to 150 zł, razem 1800 zł rocznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, konwil napisał:

Powiem szczerze, że oszołomiła mnie ta kwota. W sensie, że jest ona taka niska. Albo ww. dom jest nowoczesnym domem energetycznym, albo jest super-docieplony, ma mało okien, albo masz gdzieś pod domem kawernę gazową.

Dom jest z 1979 roku (typowy kwadrat jak za tamtych lat), ale po generalnym, solidnym remoncie. Ocieplony styropianem termo organika termonium plus 15 cm w kolorze grafitowym, okna niemieckie  3 szybowe Kommerling z najwyższej półki, oczywiście strop również ocieplony styropianem grafitowym, centralne ogrzewanie wymienione. Fundamenty wokół domu również ocieplone. To wszystko składa się na oszczędności. Jeszcze 10 lat temu paliłem węglem i potrzebowałem 1 tony miesięcznie, a gdy były mrozy nawet 1,5 tony. Wniosek taki że warto inwestować w solidne ocieplenie.

Edytowane przez mayn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim ociepliłem fundamenty i zrobiłem hydroizolacje pionową fundamentu. Dodatkowo przy tej robocie zrobiłem wokół fundamentu kanał odwadniający (odciągający wodę od domu).

Robiłem też modernizację dachu - dom ma stropy ackermana - ja na dach położyłem 15cm styropianu i zrobiłem dach z blachy (wcześniej była na dachu papa z jakimś ociepleniem w takich jakby kasetach wypełnione to było jakąś mieszanką keramzytu i wiórów - tak wynika z planów domu które posiadam).

Po tej zmianie na górze jest cieplej niż na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!