Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo,

Po małych perturbacjach, nasza m2ph2, która była wystawiona na sprzedaż, zostaje w rodzinie na kolejne lata. Ogarnąłem rozrząd, zawieszenie, kilka drobnych bolączek (łożyska kół, podpory półosi, tuleje wahaczy), z dużą pomocą ludzi z forum, zwłaszcza @aniewa doprowadziłem do względnego porządku układ wtryskowy (delphi, regeneracja pompy wstępnej, wymiana regulatora ciśnienia, sprawdzenie wtryskiwaczy). Generalnie jest spoko, oprócz jednej rzeczy, która mnie jeszcze irytuje - SPALANIE STUKOWE!

 

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy przyspieszam z gazem w podłodze, obroty ponad 2 tys i delikatnie odpuszczę gaz. Słychać wtedy charakterystyczny stukot/chrobotanie i czuć reakcję sterownika, czyli delikatny spadek mocy (takie małe szarpnięcie). Błędów brak, spalanie i praca silnika w normie. CZujnik sprawdzany na oscyloskopie i po puknięciu kluczem, widać szpilki napięcia. Sprawdzałem 2 inne czujniki przykręcone momentem 20 Nm i to samo. odłączałem wtryskiwacze, po dwie sztuki i nadal to samo. 

 

Po odłączeniu wtyczki od czujnika spalania stukowego pojawia siębłąd  tegoż czujnika, kontrolka klucza, ale silnik pracuje bez spalania stukowego. Zużycie paliwa, przyspieszenie i ogólnie wszystkie parametry wydają się być w normie, tak jeżdżę, ale irytuje mnie kontrola serwisu na desce, chciałbym to naprawić. 

 

Przeczytałem sporo krajowych zagadnień związanych ze spalaniem stukowym w dieslach, podobnie jak anglojęzyczne zasoby i generalny przekaz jest taki, że spalanie stukowe - owszem, w silnikach benzynowych. Nie wiem jak podejść do tego tematu, wymieniać wiązkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irytuje mnie kontrola serwisu na desce, chciałbym to naprawić - napisałeś.

Dlaczego tą kontrolkę łączysz ze spalaniem stukowym. 

Problem jest tylko wtedy jak SERVICE świeci się z inną kontrolką - wg.mojej wiedzy.

Czy inne kontrolki są sprawne?  Czy zaraz po włączeniu zapłonu palą się wszystkie kontrolki czerwone i żółte.

Może któraś się spaliła? Jeśli wszystkie są sprawne, to tylko clip Ci pomoże.

Czy po wymianie oleju w silniku kasowałeś inspekcję ? Kasowanie Inspekcji Megane II Oil Service

Po wymianie oleju, kontrolka sama nie zgaśnie i trzeba to zrobić z poziomu komputera lub ręcznie. 

Należy auto podpiąć pod clipa, jeżeli będzie dalej świecić się tylko kontrolka SERVICE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Irytuje mnie kontrola serwisu na desce, chciałbym to naprawić - napisałeś.

Dlaczego tą kontrolkę łączysz ze spalaniem stukowym

Gdybyś przeczytał temat ze zrozumieniem to byś zauważył, że komunikat serwis pojawia się po odpięciu czujnika spalania stukowego. Jest to normalna reakcja sterownika silnika. Ale jak zaznacza kolega "szupi" wówczas silnik pracuje normalnie. Dobrze by było gdybyś napisał co może być przyczyną, że z podłączonym czujnikiem spalania stukowego silnik pracuje nieprawidłowo a po jego odłączeniu praca silnika jest prawidłowa, tylko razi kontrolka serwis po jego odłączeniu. Dodam jeszcze, że w dieslu Renault ten czujnik nazywa się czujnikiem przyspieszenia.

Ja na razie koledze szupi nie potrafię pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aniewa, masz rację.

Czujnik spalania stukowego po wykryciu spalania detonacyjnego wpływa na dawkę paliwa przez informacje do sterownika silnika.

Według mnie, dopóki system nie rejestruje błędu i nie zapala się np.; 

 ” check-engine ”;  " fault injection, " znaczy to, że jest to w granicach tolerancji błędu sterownika.

Przy braku lub uszkodzeniu tego czujnika sterownik silnika steruje ;

- dawką paliwa, nie uwzględniając jego sygnału.

- steruje dawką i wyprzedzeniem kąta wyprzedzeniem wtrysku według zapisanej mapy,

Zalecam ;

- rzetelną diagnostykę z podglądem parametrów pracy silnika w czasie jazdy,

- określić w którym ewentualnie cylindrze ta usterka występuje, 

W I kolejności ;

- przeczyścić połączenia z masą, szczególnie; rozrusznika, alternatora, klemy akumulatora,

- sprawdzić w szczególności wtyczkę i wiązkę od czujnika spalania stukowego, wykasować błędy,

- skontrolować osprzęt silnika, ( elementy obluzowane ) który może generować drgania o odpowiedniej częstotliwosci,

- skontrolować wtyczki wtrysków, stany ich pinów,

- skontrolować wiązki elektryczne w pobliżu elementów gorących ( np.; intercooler, egr, przepływomierz, wtryski ),

W następnej kolejności ( mało prawdopodobne ) ;

- ustawienia pompy wtryskowej, rozrządu,

- pomiar kompresji ,

- pomiar luzów zaworowych,

- kontrola wtrysków, 

- kontrola stanu gniazd w głowicy pod wtryski,

- kontrola grubości podkładek pod wtryskami ( szczególnie jeżeli była planowana głowica ).

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie jak pisze Aniewa. Będąc precyzyjnym, pali się ikona klucza oraz pojawia się komunikat Sprawdź wtrysk. Po podłączeniu czujnika spowrotem, kontrolka gaśnie, ale pojawiają się stuki przy dużym obciążeniu silnika. Problem pojawił się przed naprawą pompy, wymianą rozrządu, po tych czynnościach bez zmian. Padło podejrzenie, że egr może mieć z tym cośwspólnego - wyczyszczony, zaślepiony obrotem o 120 stopni i nadal dupa.

 

@Andrzej-2010, poniżej Twoja wypowiedź z moimi komentarzami/pytaniami:

 

Zalecam ;

- rzetelną diagnostykę z podglądem parametrów pracy silnika w czasie jazdy,

Gdybyś mógł napisać jakie parametry logować, niestety, ale do sygnału z czujnika przyspieszenia nie ma dostępu, jedynie oscyloskop pozostaje

- określić w którym ewentualnie cylindrze ta usterka występuje,

Jak pisałem w pierwszym poście, odłączałem po 2 wtryskiwacze, silnik pracował na 1 i 4, 2 i 3, 1 i 2, 3 i 4, 1 i 3, 2 i 4, w każdej konfiguracji przyspieszałem i stuki,chrobotanie było odczuwalne

W I kolejności ;

- przeczyścić połączenia z masą, szczególnie; rozrusznika, alternatora, klemy akumulatora,

Klemy ogarniałem, rozrusznik zdjąłem, przeczyściłem komutator, podobnie jego mocowanie do silnika, alternator to spróbuję odłączyć całkiem do testów

- sprawdzić w szczególności wtyczkę i wiązkę od czujnika spalania stukowego, wykasować błędy,

Wtyczka i kawałek instalacji nie wzbudzają podejrzeń, będę musiał rozpruć wiązkę i prześledzić kable do ECU, kasowanie błędów nic nie daje

- skontrolować osprzęt silnika, ( elementy obluzowane ) który może generować drgania o odpowiedniej częstotliwosci,

nic nie słychać, nic luźnego mi się w oczy nie rzuciło, poza tym czy taki luźny element mógłby wpływać na występowanie spalania stukowego? chyba w takiej sytuacji sterownik zmienia dawki aby to " fałszywe spalanie" zlikwidować

- skontrolować wtyczki wtrysków, stany ich pinów,

Wizualna inspekcja nic niepokojącego nie ujawniła, odłączałem i podłączałem je wiele razy i jak pisałem powyżej

- skontrolować wiązki elektryczne w pobliżu elementów gorących ( np.; intercooler, egr, przepływomierz, wtryski ),

Tego nie robiłem

W następnej kolejności ( mało prawdopodobne ) ;

- ustawienia pompy wtryskowej, rozrządu,

przed wymianą rozrządu to też było, rozrząd był prawidłowo ustawiony oprócz delikatnie za luźnego napinacza, ustawiałem na blokady, ale nie było potrzeby korygowania ustawienia koła wałka rozrządu, po poluzowaniu śrub nic się nie zmieniło. Pompa w CR pełni jedynie rolę osiołka nabijającego ciśnienie w szynie, ale jest ustawiona na znaki

- pomiar kompresji ,

- pomiar luzów zaworowych,

- kontrola wtrysków, 

- kontrola stanu gniazd w głowicy pod wtryski,

- kontrola grubości podkładek pod wtryskami ( szczególnie jeżeli była planowana głowica ).

Powyższych nie robiłem, ale biorąc pod uwagę, że sytuacja występuje na co najmniej 3 cylindrach, jak zauważyłeś opisane powyżej przyczyny nie wydają się być prawdopodobne. Głowicy nie planowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- EGR musi być sprawny, aby mógł być zaślepiony. Nie wystarczy samo czyszczenie egr-u.

  Konieczne i pożądane jest czyszczenie całego układu dolotowego wraz z intercoolerem.

9 godzin temu, szupi napisał:

Po podłączeniu czujnika z powrotem, kontrolka gaśnie, ale pojawiają się stuki przy dużym obciążeniu silnika.

- Zainteresuj się czujnikiem ciśnienia doładowania ( turbodoładowania ), jego poprawnością działania, szczelnością,

   wężykami i złączami elektrycznymi ; Czujnik Ciśnienia Doładowania (ccd ) / Map Sensor ,

   Dla silnika 1,5 dci/85 KM, przy dużym obciążeniu powinien wskazywać ok. 2,3 bara ( absolutne) przy sprawnym układzie dolotowym.

Luźny element ( drgania, stuki ) może wpływać na wartości czujnika przyspieszenia. 

- Sprawcą stuków nie musi być czujnik przyspieszenia. Pojeździć z podłączonym clipem i obserwować.

- Przy takim przebiegu, dla swojego dobra warto sprawdzić kompresje i luzy zaworowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGR jest sprawny, nie było z nim problemów, przeczytałem jedynie, że po zaślepieniu silnik jest żwawszy i zastanawiałem się czy jego zaślepienie nie wyeliminuje problemu - nie wyeliminowało.

 

Powiedz mi skąd trop dotyczący czujnika ciśnienia dołagowania? przy wyłączonym motorze pokazuje on około 980-990 mbar. Przed naprawą pompy robiłem logowanie danych, m.in. ciśnienie CR oraz ciśnienie doładowania i CR był na poziomie ponad 1600 barów, natomiast doładowanie kojarzę, że właśnie 2,3 -2,4 bara, ale jeszcze sprawdzę. Natomiast interesuje mnie jakie może być powiązanie ilości powietrza w cylindrach do spalania stukowego.

 

Wiem, że czujnik nie musi być sprawcą, on zdaje się działać - po pojawieniu się uderzenia delikatnie spada moc i hasłas cichnie i za chwilę pojawia się znów. Ciężko to opisać, ale dzieje się to bardzo szybko - kilka stuknięć, delikatny spadek mocy, cichną stuknięcia i pojawiają się ponownie.

 

 

Edytowane przez szupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bar, to jednostka ciśnienia/obciążenia a nie objętości.

Przeczytałeś zalecany temat?

Trzeba działać, bo nie ma sensu więcej teoretyzować.

Większość awarii, niedomagań to;

- drobne zaniedbania,

- brak masy,

- brak dobrego łącza,

- korozja,

- nieszczelny wężyk,

- zabrudzony układ dolotowy,

- przytkany ; katalizator, wtrysk, regulator ciśnienia wtrysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem inżynierem, nie musisz mi pisać czego jednostką jest bar :-)

Gęstość zależna jest m.in od ciśnienia a co za tym idzie zmienia się zawartość masowa w jednostce objętości i interesowało mnie jak to może wpływać na pojawienie się spalania stukowego w przypadku nieprawidłowo dziłającego czujnika ciśnienia doładowania.

 

Temat przeczytałem, przejrzałem wtryczkę czujnika ciśnienia doładowania, odłączyłem czujnik ciśnienia doładowania i podłączyłem czujnik spalania stukowego, auto zgodnie z przypuszczeniami pracowało z cały czas otwartym waste gate, mizerne przyspieszenie, ale w okolicach 3 tyś obr/min dalej słychać znajomy dźwięk spalania stukowego.

Ehh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tzw  "wypadaniach zapłonu w dieslu, " po kontroli prawidłowej ;

 - kompresji,

-  luzów zaworowych,

głównymi sprawcami tego zjawiska są wtryskiwacze.

 

Miałem też przypadek wypadania zapłonu na jednym z cylindrów, po wcześniejszej awarii i naprawie turbiny w nie fachowym warsztacie.

Jak się okazało później, nie zachowano wszystkich warunków naprawy po awarii turbiny ( znaczne ilości oleju w intercoolerze ) ;

 Naprawa turbosprężarki .

Okazało się, że przyczyną wypadania zapłonów był skrzywiony korbowód, przypalony tłok, prawdopodobnie na

skutek dostania się oleju nad tłok.  

Po wymianie tłoka, korbowodu wszystko było OK.

Edytowane przez Andrzej-2010
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z turbosprężarką nie było robione, silnik trzyma stan oleju między wymianami, dolot oczywiście lekko zaolejony, ale po rozpięciu IC na dole żaden olej nie wylatuje. Nie dymi, równiutko pracuje, zimą odpala od razu.

 

Czy przy ugiętym korbowodzie silnik nie zostawiał czarnej smugi nawet przy delikatnym przyspieszaniu??

 

Przypominam, że tutaj odłączałem wtryskiwacze po dwie stuki, więc na pwno nie jest to kwestia problematycznego jednego czy dwóch cylindów, które powodują stukanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie detonacyjne ( stukowe ) – wywołane jest przede wszystkim zbyt dużą/niewłaściwą dawką paliwa w stosunku do ilości powietrza.

Dnia 12.05.2018 o 22:40, szupi napisał:

doprowadziłem do względnego porządku układ wtryskowy (delphi, regeneracja pompy wstępnej, wymiana regulatora ciśnienia, sprawdzenie wtryskiwaczy).

Na czym polegało sprawdzenie wtryskiwaczy ?

W dalszym ciągu proponuje pomierzyć;

 - kompresje silnika,

-  luzy zaworowe,

Przypuszczam, że będzie konieczna;

 - kontrola wtryskiwaczy na stole probierczym, profesjonalnym z potwierdzonymi wydrukami parametrów pracy wtryskiwaczy pod obciążeniem

-  lub sprawne, sprawdzone wtryskiwacze na próbę.

Do kontroli silnika i analizy błędów należy używać clipa.

 

 

 

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie wtryskiwaczy polegało na próbie przelewowej, miałem je wyciągać i przeczyścić w myjce ultradźwiękowej, ale kolega @aniewa posłuchał jak silnik pracuje i zasugerował, że nie widzi potrzeby zaczepiania wtryskiwaczy, więc zrobiłem im tylko próbę przelewową i przeczyściłem specyfikem liquid molly. Jestem skłonny przyjąć do wiadomości, że to problem z wtryskiwaczami, ale nie pasuje mi to, że po odłączeniu czujnika przyspieszenia po tych stukach nie ma śladu.

 

Zanim wydrę wtryski, chciałbym sprawdzić prostsze rzeczy. @Andrzej-2010, po raz kolejny nie odpowiadasz na pytanie o to na jakie parametry zwrócić uwagę podczas pracy silnika :-) - mógłbyś mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę.

 

Pzdr i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!