Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Przestał działać wentylator i rozrusznik


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Dzisiaj podczas jazdy w korku nagle przestał działać wentylator chłodnicy przez co temperatura na jakieś 5min wzrosła prawie pod te gęsto rozmieszczone kreski na wskaźniku (nie wiem ile to stopni) potem poprzez jazdę zbiła się do 90 stanąłem na parkingu i po chwili go zgasiłem żeby ochłonął. I już nie odpala, po naciśnięciu START dzieje się tak jakbym włączał sam zapłon bez próby rozruchu (rozrusznika nie słychać wcale). Akumulator sprawny, z pychu odpalił bez problemu tylko nadal się grzeje przez brak wentylatora na postoju. Bezpiecznik 40A pod maską od wentylatora cały. Bezpośrednio na rozruszniku sprawdzałem napięcie to stały + z aku jest.

 

Gdzie mogę szukać przyczyny problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyt błędów byłby wskazany. Z przypadłością braku rozrusznika kiedyś walczyłem: przed akumulatorem jest zaizolowana wiązka a w niej cienki pomarańczowy przewód. Był przegnity wewnątrz izolacji. Poruszaj wiązką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szczepan997 napisał:

nagle przestał działać wentylator chłodnicy

 

9 godzin temu, szczepan997 napisał:

po chwili go zgasiłem żeby ochłonął.

I już nie odpala, po naciśnięciu START dzieje się tak jakbym włączał sam zapłon bez próby rozruchu (rozrusznika nie słychać wcale).

Ostatnio jest dużo deszczu;

  -  sprawdź drożność rynienek odpływu wody,

  -  zobacz stan UPC - czy nie uległ zamoknięciu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andrzej-2010 napisał:

 

Ostatnio jest dużo deszczu;

  -  sprawdź drożność rynienek odpływu wody,

  -  zobacz stan UPC - czy nie uległ zamoknięciu!!!

 

Odpływy regularnie czyszczę więc są drożne.

Wyjąłem bezpieczniki pod maską - wszystkie są całe, nigdzie śladów wody - suchutko.

W te deszcze ostatnio mało i tak jeździłem, samochód głównie stał w garażu.

 

Czy można gdzieś bezpiecznie podać prąd na wentylator tu przy bezpiecznikach żeby sprawdzić czy działa? Bo pod maską jest strasznie ciasno (2.0T)

 

EDIT: Podłączyłem na krótko wentylator na szybki bieg, plus dałem na wypięta wtyczkę z tego modułu z bezpiecznikami pod maską na kabel który idzie bezpośrednio do wentylatora. Wentylator działa elegancko, ale jednak podczas postoju go nie włącza..

Edytowane przez szczepan997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, szczepan997 napisał:

Wyjąłem bezpieczniki pod maską - wszystkie są całe, nigdzie śladów wody - suchutko.

 

Należy zobaczyć do UPC ;

      - bo tam są przekaźniki do ;  wentylatora jak i rozrusznika,

46 minut temu, szczepan997 napisał:

Czy można gdzieś bezpiecznie podać prąd na wentylator tu przy bezpiecznikach żeby sprawdzić czy działa?

Podaj z akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest sterowany przez czujnik temperatury płynu chłodzącego;

   - skontroluj jego styki,

   - rozłącz czujnik - zobacz skutek,

  - przeczyść wszelkie styki w upc i przy wentylatorze,

  - należałoby znaleźć  schemat w plikach,

To samo ze stykami rozrusznika, akumulatora i mas silnika i skrzyni biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczyszczę te styki, ogólnie czujnik temperatury wg mnie jest ok, bo na apce elm327 sprawdzałem potem temperaturę to normalnie wskazywało 90-100st w czasie jazdy, jak trochę postał to 80..60..50 itd.

Schemat mam, z czujnika tempertaury wody sygnał idzie do komputera wtrysku i jeden przewód idzie do UPC jako "+ Układu wtrysku > Przekaźnik zabezpieczenia ".

 

Twoim zdaniem warto te moje upc oddawac do firmy, która posprawdza te przekaźniki na płytce za kilkadziesiąt złotych? Bo chyba samym multimetrem w domu tego nie sprawdzę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, szczepan997 napisał:

Twoim zdaniem warto te moje upc oddawac do firmy, która posprawdza te przekaźniki na płytce za kilkadziesiąt złotych?

W większości przypadków pomaga ;

      -  czyszczenie styków ( na wyłączonym aku ); Kontakt 60,

      -  oraz sprawdzenie i czyszczenie połączeń masowych,

Jak to zrobisz i nie będzie poprawy;

     - to należy się udać do fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik od wentylatora sprawdzałeś w dodatkowej skrzynce bezpieczników umieszczonej pod modułem UPC? W silniku 2.0 T powinieneś mieć dodatkowy przekaźnik wentylatora umieszczony pod UPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, aniewa napisał:

Bezpiecznik od wentylatora sprawdzałeś w dodatkowej skrzynce bezpieczników umieszczonej pod modułem UPC? W silniku 2.0 T powinieneś mieć dodatkowy przekaźnik wentylatora umieszczony pod UPC.

Pod skrzynka upc mam te bezpieczniki ze zdjęcia. Wszystkie są całe. Ten na dole 40A odpowiada za wentylator. To jest Rs wiec moze jeszcze inaczej.

20200702_160620.jpg

Psiknąłem preparatem na styki we wszystkie kostki UPC, wyczyściłem papierem ściernym styki tam gdzie wchodzi + z aku (widoczne na zdj wyżej) i wyczyściłem masę na lewej podłużnicy.

Po złożeniu wszystkiego samochód odpala idealnie, wentylator też chyba działa, ale to sprawdzę w ciągu dnia jak będzie ciepło.

Więc albo te czynności wyżej pomogły, albo jak ktoś wyżej pisał gdzieś przetarty jest przewód i akurat dobrze się ułożył, czas pokaże.

 

Na ten moment dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!