Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

tweaker

Megane I phII Megane I phII 1.4 16v brak wtrysku na jednym cylindrze

Recommended Posts

Witam.

Mam problem z Meganką I phII 1.4 16v z 1999 roku - nie ma wtrysku paliwa na 4 cylindrze (pierwszy od rozrządu).

Świece i cewki sprawdzone - skra jest,

Wtryski sprawdzone - na innych cylindrach wtrysk z niedziałającego cylindra pracuje,

Wiązka  sprawdzana miernikiem na przejście z pinami we wtyczce komputera - przejścia są,

Podłączony inny sterownik (bez immobilizera) - dalej brak wtrysku na 4 cyl.

Czy to awaria sterownika (i zbieg okoliczności ze dwa sterowniki są tak samo uszkodzone), czy problem możne tkwi w wiązce silnika ?

Może ktoś miał już podobna awarie i będzie mi w stanie pomóc ?

Edytowano przez tweaker

Powinieneś zmierzyć ciśnienie sprężania przed zmianą wtryskiwacza 4 cylindra.

3 godziny temu, tweaker napisał:

Wtryski sprawdzone - na innych cylindrach wtrysk z niedziałającego cylindra pracuje,

Inne wtryski na 4 cylindrze nie podają paliwa???

Czy to awaria sterownika (i zbieg okoliczności ze dwa sterowniki są tak samo uszkodzone),

- czy problem możne tkwi w wiązce silnika ?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wiązkę silnika.

Wiązka  sprawdzana miernikiem na przejście z pinami we wtyczce komputera - przejścia są,

Komputer podaje tylko masę do wtryskiwacza. Sprawdź czy po włączeniu zapłonu masz 12 V na tym wtryskiwaczu. Brązowy przewód. Możesz dać plus z sąsiedniego wtryskiwacza.

A wiec...

35 minut temu, aniewa napisał:

Komputer podaje tylko masę do wtryskiwacza. Sprawdź czy po włączeniu zapłonu masz 12 V na tym wtryskiwaczu. Brązowy przewód. Możesz dać plus z sąsiedniego wtryskiwacza.

Po zapłonie jest 12 V na niedziałającym wtrysku, mierzyłem między pinami wtyczki wtryskiwacza i miedzy plusowym pinem wtyczki wtrysku i śrubą od łapy silnika.

Znika po wyłączeniu zapłonu i przekaźnika.

55 minut temu, Andrzej-2010 napisał:

Inne wtryski na 4 cylindrze nie podają paliwa???

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wiązkę silnika.

Dokładnie tak. Wtryskiwacz z działającego cylindra 1 zamontowany do 4 nie tryska, a ten z 4 w 1 cylindrze działa.

Wiązkę odtaśmowałem  od wtyczki sterownika poprzez "skrzyżowanie" z przewodami ze skrzynki przekaźników/bezpieczników pod maską aż do grubego peszla idącego kolo podłużnicy i na tym odcinku jest ok. Niestety dalej jej nie prułem bo zaczęło padać a niestety jestem zmuszony robić to pod chmurką.

Zastanawia mnie sterownik. Bardziej wygląda to tak jak by nie było sygnału sterującego na wtryskiwacz 4 cylindra. Awaria nastąpiła podczas jazdy i nie było wcześniej objawów nadchodzącej "katastrofy". W posiadanym wcześniej aucie jak padała wiązka silnika to raz palił raz nie palił w zależności jak przewody się ułożyły i wyginanie wiązki dawało efekty w postaci wywołania usterki lub jej ustąpienia. Z drugiej strony dwa sterowniki uszkodzone w ten sam sposób... Co prawda jeden jest ze szrotu i sam nie jestem pewien czy jest sprawny. Chyba że Siemensy psują się podobnie.

9 godzin temu, tweaker napisał:

mierzyłem między pinami wtyczki wtryskiwacza

Trochę zastanawia dlaczego w tym miejscu pokazało 12 V. Normalnie powinno pokazać 0 V bo drugi przewód nie powinien łączyć z masą przy wyłączonym silniku. To robi sterownik. Być może tak ma być, że na zgaszonym komputer zwiera do masy. Sprawdź czy na pozostałych wtryskiwaczach też masz 12 V między przewodami na wyjętych wtyczkach z tych wtrysków.

Sprawny sterownik tak czy siak w zapasie warto mieć. Jak dobrze poszukasz za ok 100-200zł kupisz w bardzo przyzwoitym stanie. Klon sterownika np. tu: http://dskelectronic.pl/index.html  to koszt 150zł a przy okazji przetestujesz usterkę, choć jak Aniewa napisał, na pewno trzeba sprawdzić zachowanie na pozostałych wtryskiwaczach.

14 minut temu, aniewa napisał:

Trochę zastanawia dlaczego w tym miejscu pokazało 12 V. Normalnie powinno pokazać 0 V bo drugi przewód nie powinien łączyć z masą przy wyłączonym silniku. To robi sterownik. Być może tak ma być, że na zgaszonym komputer zwiera do masy. Sprawdź czy na pozostałych wtryskiwaczach też masz 12 V między przewodami na wyjętych wtyczkach z tych wtrysków.

Wydaje mi się ze na pozostałych tez było 12V po zapłonie. Musiał bym podejść do auta i zobaczyć dla pewności. Na pracującym silniku niedziałający cylinder ma cały czas 12V na wtyczce wtrysku a na pozostałych było "migające" 7V (używałem zwykłego miernika i pewnie zdarzył zmierzyć tylko 7V podczas sterowania wtryskiem).

Wygląda jakby czwarty wtrysk miał stałe połączenie z masą a nie pulsacyjne pochodzące od sterownika silnika.

Według schematu masa wszystkich wtryskiwaczy jest wspólna...

schenat.jpg

To co zaznaczyłeś to nie jest masa tylko wspólny + z przekaźnika wtrysku. Poniżej trochę wyraźniejszy schemat.

0253.pdf

Faktycznie mój błąd, plus jest wspólny.

To według mojego rozumowania:

- brak masy na komputer (piny 3, 28, 33, 67) spowodował by brak pracy wszystkich wtryskiwaczy

-w moim przypadku uszkodzony jest komputer który nie steruje masą na wtrysku 4 cylindra.

Dobrze kombinuje czy coś kręcę ?

Zastanawia mnie ciągle to ze mam 2 sterowniki (jeden z auta pacjenta) i drugi z innego źródła i uszkodzone w ten sam sposób ?

Według mnie przewód od 4 wtryskiwacza ma stałe zwarcie z masą. Nie jest sterowany przez komputer. Może zmierz jaka jest rezystancja między przewodem minusowym wtryskiwacza a masą. Porównaj z pozostałymi wtryskiwaczami. Rób to na odłączonych wtyczkach wtryskiwaczy.