Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

wahacze, końcówki drążków kierowniczych


Rekomendowane odpowiedzi

Omega to odpowiedź do mnie?

Ja doskonale wiem, że renówka nie produkuje części. Chodzi mi tylko o to, że część oryginalna, dobrana po numerze nadwozia będzie pasować bez najmniejszego problemu, nie będzie niespodzianek przy montażu, a po montażu będzie się dobrze sprawować.

Przy sprężynach oprócz numeru części ważne są też oznaczenia kolorami na samym drucie sprężyny, dobierane po Vin lub z natury, czyli trzeba zajrzeć w nadkole i zobaczyć co jest w aucie.

 

Jako ciekawostkę dodam, bo jestem na bieżąco.

Do Espace IV jest kilkanaście numerów sprężyn, a do tego każda sprężyna może mieć różne kolory.

Różnicę robi już to, czy auto jest z panoramą czy bez. I dlatego właśnie warto wziąć oryginał, bo dla takiej Kayaby to nie ma żadnego znaczenia.

 

Sklep mogę polecić na pw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo też czasami tak jest, że producent zamówi części tylko pod OE Szczególnie takie przypadki zdarzają się w nowych samochodach. Kupując klocki dziś w ASO do nowej Renówki będą one zupełnie inne, niż te same klocki kupione do tejże Renówki za 10 lat. Później producent nie będzie już mroził kasy na obowiązkowych stanach. Znanym i głośnym przypadkiem jest VW i SEAT w amortyzatorach OE gdzie... są to identyczne samochody, amortyzatory były do VW dobrane przez inżynierów, testowane itd. a SEAT zażądał.. proszę nam zrobić twardsze, bo reprezentujemy charakter sportowy. No i SACHS im robił twardsze, które nie są już tak odpowiednie, więc padają szybciej. Kto to wie, to później już wkłada zwykłego SACHSA, ale pod OE to dwa różne amorki o innych numerach.

@meganecoupe02 też masz rację co teraz napisałeś, to właściwie ten sam przypadek, co ja opisałem VW->SEAT No czasami tak jest, że producent w katalogach aftermarketowch takich dedykowanych części poza ASO nie sprzedaje mimo, że sam je produkuje (to już zależne od umów) Dość częste przypadki dla wersji coupe, cabrio, kamper itp. Najlepiej dla portfela takich nie kupować :) Ryzyko małe, najwyżej będzie "stał" 2-3cm wyżej niż obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę ze sprężynami. Tak jak pisze meganecoupe02 - według manuala do mojego auta jest 18 numerów OEM  sprężyn :63_astonished:,  w zależności od kolorów kropek na zwojach.

Mój ma kropki czerwoną i fioletową - a więc OE 540100051R .

No i tu jest problem, bo ten numer nie krosuje się z żadnym zamiennikiem. Wygląda na to, że nikt tego nie produkuje. Oryginał też w Polsce nie do dostania w żadnym sklepie online z oryginalnymi częściami renault. Nie mogę też znaleźć żadnych info odnośnie wymiarów, by dobrać inną najbardziej podobną właściwościami.  

Kayaba RA1087 wygada na uniwersalną do tego modelu, ale jak piszą inni auto stoi im wtedy wyżej.  

Może ktoś przerabiał temat wymiany sprężyn w M3 coupé - pilnować się tych kolorów  i numerów, czy olać to ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185k km aktualnie.

Miesiąc temu robiłem tylne, po pęknięciu.. 

Chcę zrobić kompleksowo, jeśli amortyzatory to i sprężyny, ta sama robota.. Nie chcę za pół roku znowu tego rozbierać.. A znając swoje szczęście, gdybym zostawiła stare, to za miesiąc albo dwa by pękła :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no w Espace IV pękające sprężyny z przodu to jest standard :-)

W megane III raczej się to nie zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się: wymiana sprężyn na nowe jest absolutnie konieczna. Sam przerabiałem wymianę samych amortyzatorów - objawy zużycia nowych amortyzatorów ujawniły się po 60 tyś. Ktoś powie, że zamiennik itd... Ostatnio wymieniłem sprężyny z tyłu (bo wymieniałem amortyzatory w MII) i nowe i stare sprężyny miały tą samą wysokość (oczywiście każdy z producentów zamienników robił małe odstępstwa od wymiarów - warto przestudiować karty katalogowe). Nowa była bardziej sztywna i twarda od starej. Trzeba pamiętać jaką funkcję spełnia amortyzator - ma za zadanie ustabilizowanie bujającego się nadwozia. Im bardziej zużyta sprężyna tym łatwiej wpada w rezonanse i tym szybciej zużywa amortyzator.

Po za tym najlepsze efekty daje kompleksowa wymiana. Dlaczego pękają sprężyny - bo zużyty amortyzator nie jest w stanie wytłumić drgań sprężyny.

Ja na tył założyłem Lesjofors.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wszystkie dostępne katalogi i porównałem wymiary dostępnych na rynku sprężyn do Megane III . 

Sprężyny do coupé są obniżone, wersje z silnikami 1.4 TCe ,1.5 dci i 1.6 16v  mają długość 313mm. Mocniejsze silniki 1.6 dci i 1.9 dci i 2.0 mają trochę  inny wymiar - 310mm,  inną średnicę i pewnie inną twardość. Sprężyny od innych wersji nadwoziowych są wyższe - 350-360mm w zależności od silnika  i przy ich zastosowaniu auto będzie stało zauważalnie wyżej, więc opisywane na forum przypadki to zapewne włożenie do coupé sprężyn z hatchbacka lub do wersji z mniejszym silnikiem, od wersji z np. cięższym dieslem lub Scenica.

Numer OE 540100051R  ma identyczne wymiary z OE 540100059R a tu na rynku mamy Sachs 993147   Kayaba RA1087  i   Lesjöfors 4072997. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!