Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Napięcie akumulatora po zaparkowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w związku z pracą zdalną i małą liczbą przejazdów, w mojej Megane IV 1.2 TCe (2016), padł akumulator.

Objawy były takie, że S&S nie był proponowany i auto potrafiło zgasnąć na biegu wstecznym, lub przy wolnej jeździe (niedługo po wyruszeniu, ale już przy zagrzanym silniku, np. gdy samochód wcześniej jeździł i był na jakiś krótki czas zgaszony) z komunikatem "Skontroluj system Start & Stop", "Skontroluj system wtrysku paliwa".

Prawdopodobnie słaby akumulator nie był w stanie zasilić komputera sterującego instalacją LPG Prins, bo po wymianie aku problem ustał.

 

Oryginalny Exide EFB 64Ah został wymieniony z podtrzymaniem napięcia na Yuasę EFB 72Ah, w związku z czym samochód nie "pytał" czy został zainstalowany nowy akumulator. Przed wymianą system Start-Stop praktycznie się nie uruchamiał, po wymianie działa bez zarzutu (chociaż go wyłączam). Kontrolka ładowania się nie zapala.

 

Gdy samochód stoi w swoim (ciepłym) garażu, podłączam go pod Lidlową ładowarkę w celu utrzymania odpowiedniego napięcia (Instalacja LPG zdaje się pobierać ok. 30mA na postoju - pomiar z miernika cęgowego na przewodzie z bieguna (+) do instalacji LPG).

 

Moje obawy wzbudza jednak fakt, że po wyjeździe z pełnym akumulatorem, ok. 30 jazdy minut w miasteczku (brak korków) bez gaszenia i przyjeździe, wypakowaniu się i zamknięciu pojazdu, napięcie na akumulatorze wynosi ok. 12.4V - 12.3V. Podłączona ładowarka pokazuje, że ładuje akumulator "od jednej (z czterech) kreski" (niedoładowany) i rzeczywiście naładowanie małym prądem (na początku 4A, później 0.8A) trwa ok. 2-3h.

 

Co o tym sądzicie? Czy ten typ tak ma?

Można coś podiagnozować pomiarem napięcia, więdząc, że ładowanie w tym modelu jest bardzo zmienne?

Czy jest sens np. odłączyć klemę, żeby samochód zauważył, że ma nowy akumulator?

 

W mojej Megane III (bez S&S) napięcie po przyjeździe to ok. 12.5V, ale ładowarka zaczyna ładowanie "od 3 (z 4) kresek" (napięcie momentalnie osiąga właściwą wartość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, macks napisał:

Oryginalny Exide EFB 64Ah został wymieniony z podtrzymaniem napięcia na Yuasę EFB 72Ah,

w związku z czym samochód nie "pytał" czy został zainstalowany nowy akumulator.

Po wymianie baterii na nową;

   -   zapisać  ten fakt  w  sterowniku, aby ten realizował program przewidziany dla nowej baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MIV, wg. mnie nie ma nastawy z typem akumulatora. Mam IV i oryginalny akumulator to 70Ah typu EFB.

Lidlowa ładowarka nawet nie dociagnie z naładowaniem do 80% że względu na napięcie końca ładowania chyba po przekroczeniu 15V. Aby doładować odpowiednio trzeba przekroczyć 16. To potrafią dobre ładowarki lub prostowniki. Ja ładuje Agro 30/12. Ona podnosi napięcie do 16,2V. Akumulator musi być odpięty od auta.

Zachowanie auta z tymi napięciami jest ok. Mam tak samo. S@S nie włącza się z wielu powodów i nie koniecznie z powodu akumulatora: temperatura we wnętrzu pojazdu itp... po zamknięciu pojazdu z pomiarem wstrzymaj się że 20 min. bo komputery jeszcze nie śpią - zmierz cęgowym prąd na przewodzie masowym to zobaczysz kiedy uśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Po wymianie baterii na nową;

   -   zapisać  ten fakt  w  sterowniku, aby ten realizował program przewidziany dla nowej baterii.

Czy w Megane IV można ten fakt zaznaczyć poprzez odłączenie klemy akumulatora na jakąś chwilę (i później odpowiedź na zadane pytanie), czy też trzeba np. CLIP-a?

8 godzin temu, szwagier24a napisał:

Lidlowa ładowarka nawet nie dociagnie z naładowaniem do 80% że względu na napięcie końca ładowania chyba po przekroczeniu 15V. Aby doładować odpowiednio trzeba przekroczyć 16. To potrafią dobre ładowarki lub prostowniki. Ja ładuje Agro 30/12. Ona podnosi napięcie do 16,2V.

Co do pełnego ładowania do gęstości elektrolitu 1.28g/cm3 - zgadza się, nie jest to robione automatycznie ani przez auto (wtedy byłoby częste gazowanie i odparowywanie elektrolitu), ani przez bezpieczną ładowarkę. Pewnie warto z 2 razy do roku w ten sposób doładować poza pojazdem.

 

U mnie nawet po naładowaniu ładowarką Lidlową w bezpiecznym trybie standardowym (końcowe napięcie ładowania max. 14.4V), po jej wyłączeniu, napięcie akumulatora przez kilka dni utrzymuje się na poziomie 12.9V-12.8V. Po przyjeździe mam 12.3V-12.4V. Jeśli odczekam 0,5h, bywa 12.5V. Ta różnica trochę mnie zastanawia (ze względu na zasiarczanie niedoładowanego akumulatora podczas postoju), aczkolwiek może sterownik ładowania zostawia sobe jakiś bufor np. na odzysk podczas hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, macks napisał:

Czy w Megane IV można ten fakt zaznaczyć poprzez odłączenie klemy akumulatora na jakąś chwilę

 (i później odpowiedź na zadane pytanie), czy też trzeba np. CLIP-a?

1/ Nie zaszkodzi odłączenie klemy akumulatora na jakąś chwilę;

      - szereg błędów istniejących w sterowniku ulegnie kasowaniu,

      - po ponownym podłączeniu klemy ;

            -  nic nie trzeba przyuczać,  

23 minuty temu, macks napisał:

Pewnie warto z 2 razy do roku w ten sposób doładować poza pojazdem.

2/ Pewnie , że warto,

3/ Nic nie napisałeś jakie wartości napięcia masz w czasie jazdy ;

     - poczytaj temat ; Padł akumulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto celowo tak robi aby nie doładować akumulatora. Z tym napięciem wg. mnie wszystko ok. I tak się lepiej zachowuje to auto niż MIII bo tam przestaje w ogóle ładować podczas jazdy (napięcie 12V) a w MIV schodzi tylko do 12,8V. Oczywiście wszystko w określonych warunkach. Mając 70Ah pod maską jestem spokojny o codzienny rozruch. Jak chcesz zbadać Aku to zbadaj: spadek napięcia pod obciążeniem (voltomierz z opornicą) oraz rezystancję wewnętrzną - powinna być poniżej 4mOhm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po południu mieliśmy krótką przejażdżkę, więc mogłem pomierzyć napięcia (na razie multimetrem, jak odzyskam ELM, to może uda mi się uzyskać ciągły wykres napięcia podczas jazdy).

 

Akumulator naładowany "do pełna" (napięcie końcowe 14.4V) kilka dni temu, przed otwarciem drzwi trzymał ok. 12.8V, po otwarciu (obciążenie oświetleniem i systemami) 12.5V.

Przed wyjazdem zmierzyłem napięcia na akumulatorze i w gnieździe zapalniczki na biegu jałowym - oba 14.55V

Późniejsze pomiary wykonywałem już tylko multimetrem w gnieździe zapalniczki.

 

Pogoda słoneczna, temperatura ok. 10°C.

 

Starałem się mierzyć napięcia podczas jazdy i w momentach zatrzymania:

  • Jazda 5km, droga wojewódzka, miasto bez korków: 14.55V
  • Postój ok. 30 min.
  • Jazda 1km, miasto bez korków: 11.99V <-- tutaj chyba decyzja o braku doładowywania, ale dziwne, że sam akumulator nie miał wyższego napięcia
  • Postój ok. 10 min.
  • Jazda 6km, miasto bez korków, droga wojewódzka: 12.5V-12.65V (początek - koniec trasy)

Teraz auto stoi sobie w garażu i akumulator trzyma 12.6V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za odpowiedzi w wątku - wygląda na to, że wszystko jest ok. System dostosowuje się z rosnącą liczbą przejechanych km.

Teraz po przyjeździe mam zazwyczaj wyższe napięcie (12.8-12.9), chyba, że Start-Stop zadziała podczas czekania na otwarcie bramy garażowej ?.

Dołączam jeszcze wykresy Car Scanner  z jazdy na krótkiej trasie w dwie strony:

  1.  wyjazd po kilkudniowym postoju w ogrzewanym garażu (nie doładowywałem akumulatora ładowarką) - skoki napięcia w górę głównie przy hamowaniu silnikiem i ładowanie po zadziałaniu Start-Stop (piki w dół), na koniec rozładowanie podczas wypakowywania z samochodu przy zgaszonym silniku;
  2. powrót po 30-minutowym postoju - potrzeba doładowania.

Screenshot_2021-02-28-17-36-06-493_com.ovz.carscanner.png  Screenshot_2021-02-28-17-34-51-185_com.ovz.carscanner.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi
      Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi – nowa opcja dla oszczędnych kierowców
      Renault Polska ogłasza rozszerzenie oferty modelu Megane GrandCoupe o wariant z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi o mocy 115 KM. Nowa wersja trafi do salonów już w marcu 2025 roku, oferując ekonomiczne spalanie i wydłużony zasięg na jednym baku. Ceny startują od 113 900 zł za wersję evolution oraz 117 400 zł za wersję techno z 7-biegową, automatyczną skrzynią EDC.
      Oszczędność paliwa i większy zasięg
      Nowy wariant Megane GrandCoupe będzie napędzany sprawdzoną jednostką 1.5 dCi, znaną z innych modeli marki. Silnik generuje 115 KM, a średnie zużycie paliwa wynosi 4,6-4,7 l/100 km, co oznacza, że jest o około litr oszczędniejszy od wersji benzynowej. Dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 50 litrów, samochód może przejechać nawet 1060 km na jednym tankowaniu. Niższa emisja CO₂ (120-124 g/km) czyni go także bardziej ekologicznym wyborem.
      Nowa wersja silnikowa będzie atrakcyjną propozycją zarówno dla kierowców pokonujących długie trasy, jak i dla klientów flotowych, którzy cenią sobie niskie koszty eksploatacji.
      Bogate wyposażenie w standardzie
      Megane GrandCoupe 1.5 dCi dostępne będzie w dwóch wariantach wyposażeniowych:
       
      Evolution (113 900 zł) – w standardzie oferuje m.in.:
      Systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenie o nadmiernej prędkości, kontrola bezpiecznej odległości, aktywne hamowanie AEBS, asystent pasa ruchu. Dwustrefową klimatyzację automatyczną. 7-calowy ekran TFT w zestawie wskaźników. System multimedialny Easy Link 7" (DAB, Bluetooth®, 2 x USB/jack, 2 x USB dla pasażerów tylnych siedzeń). Bezprzewodową replikację ekranu smartfona.
        Techno (117 400 zł) – oprócz wyposażenia evolution dodatkowo oferuje:
      System multi-sense, który pozwala na personalizację ustawień jazdy. Kartę Renault Hands Free z funkcją powitalną. Światła przednie Full LED „Pure Vision”. 17-calowe aluminiowe felgi. Klasyczna elegancja i praktyczność
      Megane GrandCoupe czwartej generacji to stylowy sedan o długości 4,63 m, oferujący przestronne wnętrze oraz dużą pojemność bagażnika – 503 litry (po złożeniu tylnych siedzeń – 987 litrów). Charakterystyczna linia nadwozia i elegancki design sprawiają, że samochód wyróżnia się na tle konkurencji.
      Pełna oferta Megane GrandCoupe
      Obok nowej wersji wysokoprężnej, Renault oferuje Megane GrandCoupe również z silnikiem benzynowym, spełniającym najnowsze normy GSR2 (General Safety Regulation 2):
      TCe 140 w wersji Evolution – od 101 900 zł. TCe 140 EDC Techno – od 111 400 zł. Nowa opcja 1.5 dCi uzupełnia gamę silnikową, dając klientom wybór między dynamiczną benzyną a oszczędnym dieslem.
       
      Źródło: Renault
       
        
       
       
       
        • +1
      • 0 odpowiedzi
    • Renault otwiera pierwsze Renew Factory w Polsce
      Grupa Renault, we współpracy z KrubaGroup, inauguruje pierwsze Renew Factory w Polsce – zakład dedykowany renowacji samochodów używanych marki Renault, Dacia oraz innych producentów.
        • +1
      • 1 odpowiedź
    • Ciśnienie na turbinie poniżej 2000rpm. Ile powinno wynosić? K9K636
      Pytanie jak w tytule. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie na turbinie poniżej dwóch tysięcy obrotów? Ostatnio mam wrażenie ,że nasz Scenic robił się strasznie ospały. Przerdzewiał wydech na samej przepustnicy, i wypiął się kompletnie.Żona jeździła tak z dwa tygodnie,wylapałem to dopiero kiedy wziąłem auto do pracy i na autostradzie nastąpiło wypalanie FAP (pełen przelot ).Od tamtej pory auto na jedynce nie jechało w ogole. Założylismy nowy wydech,jednak auto nadal było mułowate. Dopiero dziś zrobiłem adaptacje przepustnicy wydechu i jest jakby lepiej,ale nadal nie do konća . Auto pompuje około bar w przedziale 1600-1800/900,turbina rozkręca sie dopiero przy 2000-2100 obrotów na zadane 1.55 i scenic rusza żwawo do przodu. 
       
      Zastanawiam się czy ten wydech coś za sobą pociągnał,czy wystarczyło tylko zaadaptować inną przepustnice ,czy może jeszcze to fakt że pojeździlismy 2.0dci 150 i tylko się nam wydaję i było tak zawsze (laguna przyspiesza dość agresywnie w porównaniu do scenica). Wartości EGR i przepływomierza plynnie zmieniają się w trakcie obciązenia,auto nie ma żadnych błędów. 
      • 23 odpowiedzi
    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 24 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 11 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!