Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Sonda lambda przed katalizatorem


dam.kurek

Rekomendowane odpowiedzi

Na rysunku oznaczona jest numerem 887, numer jest przy wtyczce a sama sonda wkręcona jest za turbinką. Za katalizatorem widać dolną sondę z numerem wtyczki 242.

 

S83.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aniewa napisał:

Na rysunku oznaczona jest numerem 887, numer jest przy wtyczce a sama sonda wkręcona jest za turbinką. Za katalizatorem widać dolną sondę z numerem wtyczki 242.

 

S83.PDF 153 kB · 6 pobrań

Ten pdf to część jakieś całości? Można poprosić o jakieś namiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Witam w piątkowy wieczór, podepnę się pod temat bo nie chce zakładać nowego wątku, choć nie do końca problem ten sam (wymiana). Dzisiaj rano renia megi 2 ph2, mnie zaskoczyła 'czekem' odnośnie układu wydechowego, podpiąłem pod komputer, błąd tylnej sondy lambda DF093, i tylna sonda lambda zwarcie lub obwód przerwany DF093, do tego usterka szyny multipleksu DF624.

Więc sprawdzam napięcia i grzalki sond w kompie (ogólnie dzisiaj jest ciepło)

 

Sonda górna (pierwsza), grzanie włączone, nacięcie mV stoi sztywno na ~478 mV

 

Sonda dolna (druga za katem), grzanie NIE włączone, napięcie skacze od 0,1 do  nawet ~0,9

 

Po skasowaniu błędów, i 10 min przejażdżce (wyprawa 2-3 sklepy jak to piątek) pojawił się tylko błąd tylnej sondy lambda DF093 ale już bez komunikatu i bez 'czeka'

 

Jutro rano sprawdzę czy włączy się grzanie drugiej sondy, ale coś mi się to nie klei. Pierwszej sondzie chyba też powinno skakać napięcie, może nie tak bardzo jak drugiej, ale jednak, a tu stoi na sztywno, a wywala błąd tylnej sondy!? Może ktoś ma jakieś pomysły i mnie nakieruje, mechanik kazał mi jak na razie obserwować co będzie dalej?

 

Miłego weekenda :)

 

 

20230728_151127.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd dotyczy obwodu kontrolnego dolnej sondy, nie dotyczy obwodu ogrzewania. Ogrzewanie dolnej sondy jest załączane po jakimś czasie od uruchomienia silnika i po upływie czasu, którego długość zależy od ostatnio zmierzonej temperatury płynu chłodzącego przy pracującym silniku i gdy pedał jest w położeniu innym niż górne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aniewa napisał:

Ogrzewanie dolnej sondy jest załączane po jakimś czasie od uruchomienia silnika i po upływie czasu, którego długość zależy od ostatnio zmierzonej temperatury płynu chłodzącego przy pracującym silniku i gdy pedał jest w położeniu innym niż górne. 

Trochę zawiłe, prawie jak 'Pan Tadeusz', tylko że nie w płynie, ale logiczne.

Tylko co z tym obwodem kontrolnym? Powoduje że czujnik lambda głupieje!? Jak to zdiagnozować, od czego zacząć? Najchętniej to bym wymienił obie sondy żeby nie było problemów (jeśli to rozwiąże problem), to ma jeździć a nie stać w garażu, mam tydzień urlopu i chciałem gdzieś pojechać, a tu taka heca :)

Edytowane przez Rbt86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczone że w maxiecu odczyty sond są zamienione. Jak miałem MIi to interweniowałem w tej sprawie do producenta oprogramowania. Poprawili to ale w kolejnej aktualizacji powrócili do błędu. Później auto sprzedałemi nie sprawdzałem jak jest.

Wyglada na to że druga sonda powiedziała dowidzenia, ale sprawdzić wiązkę,  rezystancja grzałki, czujnik położenia wałka rozrządu (konieczny demontaż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Rbt86 napisał:

Najchętniej to bym wymienił obie sondy żeby nie było problemów (jeśli to rozwiąże problem), to ma jeździć a nie stać w garażu, mam tydzień urlopu i chciałem gdzieś pojechać, a tu taka heca

Obie sondy są takie same;

  - kup 1 sztukę i wymień,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 00:28, szwagier24a napisał:

Nie wykluczone że w maxiecu odczyty sond są zamienione.

Bingo! Wielkie dzięki. Już tego samego dnia wsiadłem do furmanki, maxiecu w ruch i jazda wokół komina, a nóż widelec coś się pojawi. No i jest! włączyło się grzanie drugiej sondy na chwilę, wtedy zaczął zmieniać się voltarz pierwszej sondy :D toż to szok! nie podejrzewał bym tego, nie ma szans.

Wymieniłem dzisiaj sondę i jest git (brak błędów po prawie 30km), pomimo że grzanie było nie włączone w momencie podłączenia mexiecu (bo chyba grzałka sondy nie musi być non stop na ON) to voltarz i tak się zmienia w granicach 500-800 mV, domniemam że jest ok!?

 

Stan na dzień 16.08.2023

W Maxiecu poprawione odczyty sond lambda.

Edytowane przez Rbt86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to napięcie drugiej sondy, dla wolnych obrotów powinno być stałe, im wyższe tym lepiej pracuje katalizator. Jeżeli oscyluje w rytm pierwszej to znaczy że zbliża się koniec katalizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na wolnych obrotach constans około 680 mV, w trakcie gazowania 500-800 mV

P.s tak to druga sonda, bo u mnie druga to pierwsza, a pierwsza to druga (czasem sam się muszę zastanowić chwilę żeby dobrze interpretować wyniki :)

Edytowane przez Rbt86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!