Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

elektrozawór podciśnienia


grzegorzmis

Rekomendowane odpowiedzi

Wykład precyzyjny, jednak w postach i pytaniach w nich zawartych w tym temacie nadal jest pomieszanie z poplątaniem. Dlatego właśnie zaproponowałem, by sprawdzać pod maską i wstawiać dopiski, jakiego urządzenia dotyczy współpracujący z nim elektrozawór.

Moim zdaniem będzie to ułatwiało odpowiedzi, a także czytającym w przyszłości pomoże przebrnąć przez temat.

Pomijam już opcję wspólną, bo to forum megane nie grupy VAG, więc ta wersja odpada w przedbiegach. Nie jest także wskazane, by dokładnie się rozpisywać o wszystkich możliwych zastosowaniach w praktyce tego zaworu, by jeszcze bardziej tematu nie zagmatwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK MOD TEAM ma szansę się wykazać. <piwko>

Obojętnie czy pytanie będzie zwiazane z egr czy z turbo to i tak przyczyną błędnego sterowania będzie elektrozawór podciśnienia + węże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam serdcznie,

gdyż jest to chyba mój pierwszy post na forum, choć śledzę wpisy od kilku miesiecy, gdy ojce zostali "szczęśliwymi" posiadaczami Scenic I ph II dCi.

Przechodząc do sedna: Auto od jakiegoś czasu nie jeździło - diagnoza: Padniete turbo. No i faktycznie - wymienione na regenerowane z 12 mies.gwarancja. Ale niestety, nadal brak wyraźnej poprawy osiagów. Max 110km/h idzie, spalanie 8,3l/100km. Na programie diagnostycznym cały czas wyświetla się usterka przepływomierza - "zbyt mała dawka" czy jakoś tak. Lepiej kupić używaną, czy nowa, ale podróbe? Druga kwestia to, to, czy zawór podciśnienia jest prawidłowo zamontowany. Czy te króćce nie powinny być na górze? Tak jest na zdjeciu kilka postów wcześniej. Czy zamontowanie go "do góry nogami" ma jakiś wpływ na jego funkcjonowanie?

 

Pozdrawiam :)

post-52113-0-61762000-1354573258_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku - silnik 1,5 dci -zawieszenie tego zaworka "do góry nogami" skutkuje brakiem sterownia turbiną. Nie zaszkodzi na próbę odwrócenie go i sprawdzenie czy będzie poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze GOJGEN - obojetnie jak będzie zamontowany, będzie działał prawidłowo. Najważniejsze żeby przewód podłaczony do dłuższego krućca szedł do gruszki turbo, a ten krótszy do pompki podciśnienia. Czy elektrozawór brzęczy, czy cięgno gruszki rusza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 1.9 dTi. Gruszkę turbo mam podłączoną bezpośrednio do kolektora dolotowego. Zaworek, o którym mowa jest podłaczony do EGR (mechaniczny). Czy podłączenie krótszy/dłuższy króciec jest równie ważne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndrewW, w twoim 1.9 dTi turbo jest sterowane nadciśnieniem z kolektora. Co do EGR wydaje mi się że powinno byc analogicznie.

Na elektrozaworze przy krućcach najczęściej widnieja symble PAV (do podciśnienia) oraz ACT (do aktuatora, gruszki turbo).

W nowszych zaworkach do 1.9 dci i 1.5 dci nie można sie pomylić ponieważ krućce maja inne średnice - inne wężyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta: Na dzisiejszym badaniu CLIP pokazał,że: Usterka przepływomierza - zdyt duża ilość (jak się domyślam powietrza).

I jeszcze jedno pytanie. Czy po zamontowaniu turbiny powinna być ona w jakiś sposób ustawiana już w konkretnym aucie? Przy zakupie, sprzedawca powiedział, że jest ustawiona tak jak w fabryce nowa na jakimś profesjonalnym stole, czy coś koło tego (turbo zakładał kolega ojca - mechanik, ale bez specjalizacji w turbo).

Co do zaieszenia elektrozaworu "do góry nogami", to moje obawy wzbudza fakt, że przy wstrząśnięciu nim, w środku coś "lata". Czyli wnioskuję, że są tam jakieś mechaniczne elementy - mam rację?

 

EDIT:

Czy silnik F8T to dCi 102KM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaieszenia elektrozawru "do góry nogami", to moje obawy wzbudza fakt, że przy wstrząśnięciu nim, w środku coś "lata". Czyli wnioskuję, że są tam jakieś mechaniczne elementy - mam rację?

 

tam jest okrągła blaszka i elektromagnes. Blaszka leży luźno, jak załączy się elektromagnes - wtedy blaszka jest przyciągana i nie stuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepływomierz wymieniony - usterka usunięta. Niestety, nadal brak ducha w aucie. Teraz osiąga max 90 km/h. Z tym, że na 1,2,3 kręci się do max obrotów. Na 4 i 5 nie rozpędza się do więcej niż 2.200 obrotów. Turbina ładuje też chyba troszke za wysoko, bo wyczuwalne przyspieszenie wystepuje od 2.800 obrotów. Ciśnienie zmierzone na wężykach od elektrozaworu to 124, a według mechanika powinno być minimum 170. Zgadzacie się z tą teorią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam wg NT3350A dla silnika f9q732/733 podciśnienie przed elektrozaworem to powyżej 600mbar, za zaworem ponizej 600mbar. Ciegno osiaga maksymalne wychylenie dla podcisnienia powyzej 450mbar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w naszym przypdku podciśnienie osiąga nawet nie 1/5 swojej nominalnej wartości, a tym samym nie napędza wystarczająco wydajnie turbiny. Tylko gdzie szukać przyczyny? Jedyny trop jaki na chwilę obecną widzę, to super-dokładnie posprawdzać wężyki, czy gdzieś nie ma jakiegoś mini-uszkodzenie, gdzie uciekałoby ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!