Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane II ph II Zmiany rozmiaru i profilu


Joobs

Rekomendowane odpowiedzi

Co masz na myśli pisząc, że koło 15'' ginie w dużym nadkolu ? Czy to 15, czy 18 cali, to całkowity obwód koła pozostaje nadal ten sam. Tobie chodzi chyba o rozstaw kół. Stalówka ma duże ET, dlatego jest schowana w nadkolu, przez to jest złudzenie optyczne, że te koła są mniejsze, a w rzeczywistości obwód jest ten sam. Ale tak jak pisałem wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie dołożyć dystanse 10-12mm.

Każde auto, nawet te luksusowe, jak wsadzisz im stalówki, to będzie kiepskie wrażenie ze względu na schowane koła z niskim rozstawem, który ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o wygląd auta.

Jeżeli chodzi o podmuchy i bujania, to rozmiar felgi nie ma tu nic do rzeczy, tylko wyżej wspomniany rozstaw kół. To, że wsadzisz alu 17', nie sprawi że auto będzie niżej siedzieć i będzie sztywniejsze : d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc, że koło ginie w nadkolu miałem na myśli fakt, że 15" felga wydaje się malutka w nadkolu megane 2. 15" w megane I są jeszcze ok, ale w tych modelach nie wychodziły nigdy 17stki w standardzie, jak miało to miejsce w megane 2 (w sporcie nawet 18" miesciły się bez problemu). Dla mnie to wygląda zabawnie, takie zabawkowe kółko <ok> To samo dotyczy megane 3.

 

Co do podmuchów bocznych nie zgodzę się z Tobą. Większa felga i przy tym niższy profil ma duży wpływ na zachowanie auta. Teraz Scenic na 15" i wyższym profilu nie jeździ pewnie i reakcja na gwałtowne manewry jest zauważalnie opóźniona. Jak ktoś jeździ powoli to ok, ale jak się przesiadam z jednego auta z niskim profilem na takie baloniaste gumy to mam wrażenie że się kładę na bok w zakręcie :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak się przesiadam z jednego auta z niskim profilem na takie baloniaste gumy to mam wrażenie że się kładę na bok w zakręcie

Zauważ jeszcze, że to odczucie jest powodowane wyższym umocowaniem Twoich 4 liter nad drogą. W qpecie nimi po asfalcie szorujesz, to i bezpieczniej się wydaje. W sceniolu masz jak na krześle postawionym na podłodze qpety. Jeszcze trochę, a badania wysokościowe trzeba by robić ;) :applause:<ok>

A na poważnie, to bardziej na te przechyły ma wpływ wyższy środek ciężkości auta jak wysokość i elastyczność bocznych powierzchni opon. Dasz większe felgi i niższe opony to sceniol się i tak na zawieszeniu przechyli o tyle, ile siła odśrodkowa z zakrętu będzie chciała go wypchnąć.

By nie być gołosłownym popatrz w ten filmik: http://video.interia.pl/obejrzyj,film,92539,sortuj,sm,st,106553,pozycja,4,Pojazd_g%C4%85sienicowy

Widzimy pojazd z przyczepą, który nie posiada baloniastych opon, ba, wcale opon nie posiada, a w 1:47 widać jak wysokość+ szybkość + zakręt odrywa całą lewą stronę od podłoża.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe rozumiem Wasze stwierdzenia, gdybym nie sprawdził tego na własnych autach to też by mi się tak wydawało. Wysokość auta i inny środek ciężkości wziąłem pod uwagę i nie twierdzę, że Scenic to gokart, ale prowadzenie jest o wiele pewniejsze na niskim profilu. Żeby nie było niedomówień: luzów w zawieszeniu brak, amortyzatory sprawne. Tylko opony różne: niski profil to continental sportcontact 2, "balony" to toyo proxes cf1 195/60/15.

 

Do spokojnej jazdy 15" wystarczą. Ja na 17" nie narzekam, jeżdżę na takich kołach od 2007 roku (od 2005 były zamontowane w Scenicu) i jeżeli komuś nie przeszkadza fakt, że plastik na dziurach sobie skrzypi tu & ówdzie to polecam. Nie spotkałem też krawężnika, na który bym nie wjechał (jak to mówią "sposobem dziadek na babkę wlazł"), a i wygląd auta na dużej feldze poprawia mi humor :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie info :applause:

 

W takim razie jednak się zdecyduje na 15 :applause:

 

 

Jeśli jest na forum ktoś zainteresowany wymianką 15 na 17 to proszę o wiadomości na priv.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 Prezes

 

No na 15' nasze dieselki wcale nie są takie spokojne ;) Tylko Vmax jest troszkę niższy ale do miasta super się zbiera autko, ja mam jeszcze na stalowej feldze czyli o wiele lżejsze niż alu to normalnie cudo tylko na zakrętach trochę brakuje szerokości opony jak w 17 czy nawet 16'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wziąłem wasze za i przeciw i wybrałem 16 205 55 oryginalne renault.

i mam nadzieje ze to dobry kompromis jeśli chodzi o jazdę na trasie ale zastanawiam się jak bedzie z jazdom po mieście bo różnica z 205 50 na 205 55 jest nie wielka ,

mimo wszystko mam nadzieje że autko będzie bardziej miękkie bo na tych 17 plomby mi z zębów powypadały :applause:

Jaka jest różnica w wysokości obu opon ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Mam Megane II sedan z 2004 r. benzyna 1,6, moc 115 KM, wszystkie koła z hamulcami tarczowymi, FELGI ALU 16". Z uwagi na zbliżającą się zimę chcę kupić felgi stalowe ale 15" tylko, że od dwóch wulkanizatorów usłyszałem, że może być problem i trzeba to sprawdzić. Ponoć zaciski mogą nie "puścić" 15-ek. Czy rzeczywiście tak jest? Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie mogę znaleźć info o tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

przesadzacie :) im większe felgi tym bardziej zacząłem dbać o zawieszenie :P sprawniej się omija dziury a i na koleiny jest sposób :P jazda pomiędzy, w mieście czy rozwija się aż takie prędkości aby felgę szybko połamać lub wygiąć :) osobiście jeżdżę na 17 i oponki sportowe nie narzekam, nie odczuwam braku mocy, auto lepiej wygląda i znacznie lepiej się prowadzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki profil jest dobry, ale do jazdy po mieście z prędkościami 50-70 km/h i trasy ekspresowe. Problemem nie są może same dziury, których w zasadzie jest bardzo mało, ale równość jezdni. Różne zręby, garby, połatane fragmenty i poprzeczne nierówności, przez które auto z impetem jest podbijane, są najbardziej bolące dla zawiechy. No i na drodze międzymiastowej o średnim stanie też jeździ się z bólami ; ) A przejazd kolejowy z lekko wystającymi szynami, to już dramat. Miałem możliwość pojeździć w clio na 195/50 i po takiej przejażdżce szybko odpuściłem temat felg 17, a nawet 16 calowych. Clio 2 jest słabo wykonane w środku i prawdopodobnie dodatkowe telepanie całego wnętrza spotęgowało negatywne wrażenia. Pozostałem więc na mięciutkich balonikach 195/65 ; D Pełny komfort i żadnego strachu o zawieszenie. Wrzuce dystanse 10mm żeby te koła wyszły z nadkoli i będzie to dobrze wyglądało.

 

Odnośnie osiągów, to załóż sobie z powrotem stalowe 15 kiedyś, to poczujesz różnice ; >

Edytowane przez sKarlosMegane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnie osiągów, to załóż sobie z powrotem stalowe 15 kiedyś, to poczujesz różnice ; >

 

czyli tak samo powinienem odczuwać różnicę z przesiadki z 215 na 205 :) na jeździe próbnej moja megi miała właśnie opony 215/40R17 ale miały ponad 5 lat i ASO w Francji zgodziło się dorzucić opony ale w rozmiarze 205/55R17 :) różnica znikoma a auto wg mnie tak samo się zbiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!