Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane II ph II Zmiany rozmiaru i profilu


Joobs

Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas nie znalazłem podobnego tematu, dotyczącego wrażeń z przesiadki na inny rozmiar kół. Po wymianie przejechałem około 300km - nowe opony, felgi oryginalne do Megane II po lifcie 17 calowe, szerokość 6,5". Wszystko wyważone i proste.

 

Poprzednio miałem założone stalowe 15x6,5" z oponami Goodyear Excellence 195/65R15. Okazało się, że jedna opona zrobiła się owalna, więc trzeba było mimo zaledwie 2 lat wymienić. Skusiłem się na większe felgi i opony w rozmiarze zalecanym w książeczce, czyli 205/50R17. Wybór padł na Vredestein Sportrac 3 i teraz wrażenia:

 

+ auto pewniej się prowadzi w zakrętach

+ lepiej i szybciej reaguje na ruchy kierownicą

+ dużo trudniej traci przyczepność przy gwałtownym ruszaniu

+ lepiej wygląda

+ auto lepiej trzyma tor jazdy na wprost (gdy nie ma kolein)

 

- drastycznie spadło przyspieszenie!!! (pomimo, iż różnica w średnicy to zaledwie 3mm)

- bardzo ciągnie na koleinach

- stresuje mnie każda dziura w drodze

- opony kosztowały ponad 50% więcej niż odpowiednik 15 calowy.

 

Na razie to tyle ze spostrzeżeń, jeśli ktoś przerabiał podobną przesiadkę, proszę, niech również opisze swoje wrażenia. Przede wszystkim interesuje mnie ten spadek przyspieszenia. Nie spodziewałem się, że przy silniku 1.9 dCi w ogóle coś zauważę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia może nie moje ale moje fotki jak na takim rozmiarze wygląda jazda po naszej krajowej jedynce:

http://megane.com.pl/gallery/image/625-mama-kazala-jechac-prawa-strona/

http://megane.com.pl/gallery/image/626-2-meganki-z-przodu-i-tak-troche-poboczem/

Fotki meganek kol. suchutki i Easy w drodze na zlot w Częstochowie.

A tu już same kółka suchutkiego:

http://megane.com.pl/gallery/image/508-wiadomo-czyje/

Piękne komunistyczne "Bóg zapłać" za takie przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przesiadka to: 205/50/16 na 225/45/17.

Mogę potwierdzić wszystkie + i - .

Dodam jeszcze jeden minus;

- wzrosło spalanie

Jednak Meg wyglądała zawodowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania nie jestem jeszcze nic w stanie stwierdzić, bo dopiero co wyzerowałem licznik, na trasie 5,9 l/100km nie jest jakimś cudownym osiągnięciem, ale nie było idealnych warunków. Zobaczymy po dłuższym okresie czasu. Bardziej mnie to przyspieszenie zmartwiło, bo myślałem, że te kółka pod względem szerokości i obwodu są bardzo porównywalne, a tak już mi po głowie chodzi jakiś chip...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie megi jedna na oponach takich jak 225/45/17 druga na 195/65/15, dziwiłem się właśnie czemu jest taki spadek mocy teraz już niestety wiem ...

Spalanie większe niż 15". Mimo to jak napisał pawelp2008 "Jednak Meg wyglądała zawodowo :)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Teraz schodzę do 5,4l/100 na trasie po wyczyszczeniu i smarowaniu tylnych prowadnic w hamulcach <piwko>

 

Poza tym mój Ojciec w Megane II 1.6 16V z 2008 roku ma spalanie na trasie 5,2 (i używa klimy) - koła i opony fabryczne 15 cali. Ostatnio się chwalił tym osiągnięciem na trasie Mikołów-Olkusz-Mikołów, więc niestety nasze wyniki dieslami raczej nie powalają :notacrook:

Edytowane przez Joobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja się zastanawiam nad przejściem z 16' na 15' w letnich bo wczoraj ojciec rozwalił oponę i skrzywił felgę i za naprawę + 2 nowe opony wyjdzie co za kpl 15' takich samych. No a że moja Megane służy do jazdy i że Bóg pożałował mi mocy ( 82km ) to jestem pewny chyba ze skuszę się na stal 15' + oponki. Normalnie aż mi głowa odpoczywa obecnie jak jeżdżę na zimowych nic nie tłucze nie stuka jak na 16'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Megankę IphII, ale też zmieniłem kółka w tym roku, z 185/60r15 na 205/45/r16 i nie zauważyłem ani gorszego przyspieszenia, ani większego spalania, nawet tak samo dziury wala po zawieszeniu, tylko zwiekszyła się czujnośc na dziurach, no i koleiny są be!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nosze sie z zamiarem zamiany oryginalnych 17 na 16 a najlepiej na 15 bo odkąd kupiłem Renie szlak mnie trafia na tych dziurach i koleinach i zastanawiam sie skąd te opinie że auta francuskie są komfortowe ( moja nie jest)

I jak myślicie jaki jest najlepszy kompromis z rozmiarem kół dodam że poruszam się w większości po mieście a mój diselek raczej do dynamicznej jazdy się nie nadaje . :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sceniolu drugim mam 15", na takich zresztą auto fabrykę opuściło. Oponki 195x65R15. Uważam, że to najbardziej komfortowy rozmiar do tego auta, oczywiście biorąc pod uwagę średnicę tarcz hamulcowych z przodu. U mnie 15 felgi alu się mieszczą nad zaciskami ale umyć felgę na wysokości zacisku tylko po przetoczeniu mytego auta.Czyli jest prawie na styk.

nie wiem za to co to dziury w drodze i koleiny. Można nawet na tej szerokości opon kierownicę puścić w czasie jazdy i nie ściąga w koleinach.

Potwierdzam tym samym, że renówki są wygodne i komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę i ja kilka moich zdań do tego tematu. Miałem okazję w swojej Megi poruszać się i na oponach w rozmiarze 195/65/15 i na 205/55/16. Osobiście uważam, że jazda na 15-sto calowych oponkach jest zdecydowanie bardziej komfortowa, dużo mniej czuć nasze "wspaniałe" polskie ulice, a ja lubie się po dziurach delikatnie bujać niż tłuc jak 18-sto wieczną bryczką. Natomiast na 16-sto calowych oponach auto lepiej się prowadzi na naszych licznych autostradach i lepiej wygląda. W tej chwili poruszam się na 15-kach. P :applause: ozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 kłania sie lekcja fizyki w tym przypadku. Zasada jest prosta i banalna, szersza opona, nawet o 1 cm, to większe tarcie o nawierzchnie = większe spalanie i mniejsze osiągi. 205 a 195 szerokosci, to jeszcze pół biedy. Najgorsza sprawa to WAGA kół. Duża, 17 calowa felga aluminiowa waży w najlepszym przypadku z jakieś 5 kg więcej od 15'' stalówki. 4x5= 20kg więcej na kołach. Mase wirującą/nieresorowaną przemnaża się x4 i wychodzi masa rzeczywista, czyli jakieś 80kg więcej. To tak, jakby wozić caly czas pasazera.

 

Takze, niech sie nikt teraz nie dziwi, czemu po przeskoku z 15 na ciężkie 17, spada dynamika nawet w takim 1.9 dci :applause:

 

 

Jazda na tak niskim profilu, to jest straszna udręka. Jezdzilem w swoim clio na 195/50 to dramat. Twardo, wszystko bije i telepie, zero amortyzacji. Jazda na takich kolach polega glownie na wypatrywaniu i omijaniu dziur. Wrazenie jest takie, jakby zawieszenie miało zostać z tyłu. No ale czego sie nie robi dla wyglądu auta i szpanu : D

 

 

W meganie 195/65 to piekny profil. Auto praktycznie płynie po drodze, jest mięciusio, nie czuć dziur, nic nie telepie i nie ma strachu o uszkodzenie.

 

Na nasze drogi to max 16 cali 205/55. Ten profil ujdzie spokojnie. Wystarczy ładna felga o niskim ET i wyglada to b.dobrze. Nawet alu 15'' + dystanse bedzie calkiem ok.

lapka2.gif

Regulamin pkt.1.5, 5.6, 5.9 Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15" w Megane 2 może i jest komfortowe, ale koło w takim rozmiarze ginie w dużym nadkolu i to nie wygląda ciekawie. Jeździłem Scenicem I na 205/50/17 i było znośnie, bardzo dobrze się prowadził (świetne trzymanie w zakrętach) i komfort tez był wystarczający. Po zmianie na 195/60/15 jeździ się jak na krowie - buja na boki, auto stało się podatniejsze na podmuchy boczne, jest mniej stabilne przy większych prędkościach. W coupe mam (jeszcze) 215/45/17 i oprócz tego że skrzypi i stuka to jest w porządku. Planuję zmienić na 205/45/17.

Optymalny wybór to 16" - komfort/wygląd/cena opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!