Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

"Electronic fault" i zwisajacy swo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj pojawił mi się komunikat BORDELEKTRONIK DEFEKT (zapaliła się lampka SERVICE) oraz po naciśnięciu pedału hamulca pojawia się ESP/ASR DEFEKT (zapalają się dwie pomarańczowe lampki ABS i ASR). Światła stop nie zapalają się po naciśnięciu pedału hamulca.

Podejrzewam włącznik światła stopu, ale u mnie dodatkowo spaleniu ulega bezpiecznik świateł stop (sprawdziłem bezpiecznik w pierwszej kolejności - był spalony, założyłem drugi i po naciśnięciu pedału hamulca spalił się, odłączyłem kostkę od włącznika stopu i załozyłem nowy bezpiecznik - wtedy bezpiecznik nie uległ spaleniu nawet po nacisnięciu pedału hamulca).

Pytanie - czy spalenie bezpiecznika może być powodowane przez uszkodzony włącznik światła stopu, czy też dodatkowo w instalacji musi być np. zwarcie powodujące palenie bezpiecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzieki za podpowiedzi.

Dzisiaj chwilę posprawdzałem i objaw jest taki, że bezpiecznik ulega spaleniu przy uruchomieniu silnika (nawet jeżeli nie jest wciskany wogóle pedał hamulca, czyli teoretycznie nawet wtedy gdy na światła stop nie jest podawane napięcie). Zdemontowałem włącznik świateł stop i sprawdziłem przejścia między pinami - na dwóch pinach jest przejście kiedy włącznik jest w pozycji ON (wysunięty trzpień) a na dwóch innych pinach jest przejście kiedy włącznik jest w pozycji OFF (wcisnięty trzpień). Wyglada na to że w każdej pozycji jedna para pinów ma przejście - czy tak powinno być?

Wymieniłem profilaktycznie żarówki dwuwłóknowe w lampach tylnych - nie pomogło. Czy mogę próbować odłączyć kostki przy lampach tylnych żeby szukać przyczyn zwarcia, czy też lepiej sprawdzać wyjmując żarówki (czy przy rozłączeniu kostek elektryka nie będzie "łapała" błędów)?

Jest jeszcze trzecie światło stop - czy dysponuje ktoś opisem wiązki która idzie do tylnej klapy przez "złącze" z lewej strony (być może tam jakieś kable się przerwały i powodują zwarcie) - nie wiem jakie kolory kabli idą do trzeciego światła stopu (wersja nadwozia kombi).

Edytowane przez darek.m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik tak ma być.Czy masz ESP?Tu masz schemat 160-włącznik,172-lampy,639-trzeci stop. Rozłącz pod fotelem kierowcy złącze R2 -wtedy będziesz wiedział czy problem jest z tylną wiązką czy z przednią

post-3001-0-79263700-1327253587_thumb.jpg

post-3001-0-93521300-1327253797_thumb.jpg

Edytowane przez Nel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na wiązkę przechodzącą między karoserią a klapą z lewej strony. Brązowy kabelek miał uszkodzoną izolację (wygladał na nadłamany w dwóch miejscach). Zaizolowałem, zmieniłem bezpiecznik i wszystkie trzy światła stop zapaliły się na stałe. Po uruchomieniu silnika bezpiecznik cały, światła stop swiecą cały czas. Nie ma zadnej informacji o błedach elektryki i ESP/ASR (jedynie komunikat ASR AUS - chyba wyłączony przyciskiem a zeby go właczyć trzeba kawałek przejechać).

Skoro światła stop świecą cały czas to chyba jednak jest jakiś problem z włącznikiem świateł stopu. Dodatkowo jest na pewno problem z wiązką między karoserią a klapą - podczas zamykania klapy zgasł trzeci stop, przygasają światełka oswietlenia tablicy - prawdopodobnie kable są uszkodzone gdzieś pod izolacją i gdy wiazka poracuje to nastepuje rozłączenie. Pytanie - czy taką wiązkę wymienia się w całosci (czy jest dostepna jako część zamienna) czy też lepiej porządnie posprawdzać i polutować? Jak najłatwiej się do niej dobrać (czy trzeba rozbrajać plastiki z tylnej klapy i słupków)?

 

Odnośnie złącza pod fotelem znalazłem dwa - jedno daje się wysunąć spod wykładziny i kabelki prowadzą do elementów fotela kierowcy, drugie złącze wyglada na osadzone przy podłodze i zdaje się prowadzić do tyłu pokjazdu - czy to te należy rozłączyć?

Edytowane przez darek.m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej z tyłu fotela są dwie kostki czarna i szara i te rozłącz zwłaszcza czarną.Ja osobiście jak miałem problem z przerwanymi przewodami od tylnej klapy to rozebrałem plastiki z lewego słupka i tylnej klapy. Posprawdzałem i wymieniłem wszystkie podejrzane przewody (wycinałem stare i wlutowywałem nowe) na długości 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Postaram się w najblizszym czasie to wszystko posprawdzać. Na chwilę obecną komputer nie pokazuje błędów (sevice zgasło), ASR udało się włączyć po przejechaniu krótkiego odcinka. Jedynie światła stopu świecą cały czas - sprawdzę czy to wina czujnika - światła stop swiecą także wtedy gdy światła pozycyjne są wyłączone więc wykluczam przebicie między pozycyjnymi a stopem, gdy odpiąłem włącznik świateł stop światła stop nie świecą. W najbliższym czasie postaram się ogarnąć temat i poinformuję o efektach - może komuś przyda się to w przyszłości.

 

Problemu nie udało mi się rozwiazać samodzielnie. Włącznik świateł stopu był sprawny. Po usunięciu zwarcia i przejechaniu odcinka około 1km błąd ASRu powrócił i lampka SERVICE zapaliła się ponownie. Oddałem auto do warsztatu i tam usunięto usterkę (nie wiem co było przyczyną).

Edytowane przez darek.m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam Szanownych Kolegów. Mam pytanie do demontażu włącznika światła stop na pedale hamulca. Czy przy demontażu włącznika należy odłączyć klemę masową od akumulatora i wypiąć wtyczkę z włącznika czy można wymontować wtyczkę po tzw. przejściu komputera w stan czuwania ( po 15 minutach). Proszę też o podanie w jaki sposób należy wymontować włącznik tzn. czy trzeba coś wykręcić czy tylko wyciągnąć włącznik. Jeżeli tylko wyciągnąć to w jaki sposób??? Czy potrzebne są jakieś specjalne klucze czy dam sobie rade ręcznie bez kluczy. Z góry dzięki za objaśnienie mi tematu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!