Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czujnik temperatury zewnętrznej.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W moim poście podpowiem, jak samemu w domu za kilka złotych, zbudować czujnik temperatury zewnętrznej w lusterko, do aut grupy Renault. Czyli biorąc pod uwagę, że czujnik przy 25*C powinien mieć rezystencję 2,5 kohm, będzie potrzebne: termistor NTC 2,7 kohm, 0,5W, 5% RM 2,5 oraz rezystor SMD 1260 - 18 kohm - 1%. Pomiędzy nóżkami termistora (tak w środku), lutujemy równolegle rezystor, dzięki takiemu połączeniu mamy 2,5Kohm w 25*C, do końcówek termistora lutujemy przewody od zepsutego czujnika (zaizolować aby się nie zwierały - koszulką), kolejność bez znaczenia, wszystko można schować w koszulce termokurczliwej końce zatykając - sylikonem. Koszt 5zł działa jak oryginał. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy aby na 100% działa poprawnie.

Kilka lat temu, na tym forum był już taki temat i tam stwierdzono, że charakterystyka takiego termistora powinna być logarytmiczna, a nie liniowa by właściwie wskazywał. (albo na odwrót, nie pamiętam, a szukać mi się nie chce)

W związku z tym dolutowanie rezystora nie poprawia wskazań a wręcz je przekłamuje.

Wówczas było zalecane by zeszlifować trochę termistor robiąc z 2,7k właśnie 2,5k.

Osobiście według tego sposobu robiłem sobie czujnik do środka sceniola starszego, który był przez isostat równolegle podłączony do tego zewnętrznego i jak chciałem sprawdzić jaka temperatura jest w środku, to tylko przyciskałem przełącznik.

Takie coś było praktykowane do czasu, aż zamienniki na allegro nie staniały do około 30 zł.

Edytowane przez gojgien
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tak wykonany czujnik już od dwóch lat, działa bardzo poprawnie, podczas porównania z termometrem rtęciowym opartym o lusterko, były takie same wskazania, do tego można wykonać odcisk w gipsie z oryginalnego czujnika, z odcisku wykonujemy odlew czujnika z zatopionym termistorem, uszko jak ktoś chce, bo nie jest konieczne, można wykonać z konektora zatapiając wszystko razem, odlew wykonujemy z żywicy poliestrowej, wygląda jak oryginał i pasuje w swoje miejsce. Można zabezpieczyć przez polakierowanie czarnym lakierem mat w aerozolu .

 

lapka2.gif

Regulamin pkt.

5.6, 5.7 - pl-literki Aston76

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Ostatnio zauważyłem, że po około 5 minutach od rozpoczęcia jazdy, wyświetlacz przestaje pokazywać temperaturę zew. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu radia temperatura znowu jest wyświetlana. Auto to megane 2 z radiem tuner list. Co może być grane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

A czy jest taka opcja że w Megane 2 wogóle nie pokazuje temperatury zewnetrznej ?,czy tylko ktos wyjął u mnie czujnik (bo fizycznie go w lusterku nie ma ),chodzi mi oto czy były wersje bez "pokazywania " tej temperatury na wyswietlaczu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W wersji Allize (1.6 bieda z 2008 roku) fabrycznie nie było czujnika temp. 

 

PS. Wie ktoś może, jak włączyć czujnik temp. zewn. za pomocą ELM?

Edytowane przez apw911
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 6.01.2015 o 12:49, Nela_32 napisał:

Witam,

od jakiegoś czasu zauważyłem odmienne wskazania temp. zewnętrznej w mojej Megance niż wskazania z termometru który mam na dworze. Mianowicie, termometr na dworze przykładowo wskazuje temp. na 0'C a w Megance -3. Zawsze jest różnica między wskazaniami ok. 3-4' w dół w samochodzie.

mam podobnie, ale u mnie różnica jest 1 lub 2 stopnie i też meganka zaniża.

 

Dnia 6.01.2015 o 14:11, P_r_z_e_m_o napisał:

Zawsze będzie różnica skoro termometry umieszczone są w dwóch rożnych miejscach.

a co jeżeli zaniża kiedy termometry są umieszczone w tym samym miejscu? Sprawdzałem w garażu, powiesiłem na lusterku taki domowy zaokienny termometr i róznica była 2 stopnie, jak zwykle niższa z czujnika Megany

Edytowane przez prezes72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dawno już sprawdziłem, że różnica wynosi 2 stopnie. Myślę, że niższa o 2 stopnie ze względów bezpieczeństwa. Temperatura przy gruncie - czyli przy drodze - jest zawsze niższa niż na wysokości lusterka. Przy temperaturze zewnętrznej najważniejsze jest wskazanie czy już jest ślisko czy jeszcze nie. Mniej ważne jest czy jest 24 czy 26 stopni. Przy montażu termometru prawie metr nad ziemią i jego dokładnych wskazaniach mogło by się okazywać, że wprawdzie jest 1 stopień, ale przy gruncie jest już minus jeden i może być droga zmarznięta. Dlatego myślę, że dla bezpieczeństwa te 2 stopnie różnicy są dobrym rozwiązaniem i powodują to, że niektórzy w niskich temperaturach mają lżejszą nogę i dlatego jeszcze żyją :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

a jak to sie ma do scenica 2 z 2005roku ??

u mnie temperatura po odpaleniu silnika jest około 15 st, wyższa i wzrasta, ostatnio pokazał mi +52 st.

Edytowane przez meg-scen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2018 o 09:55, mireczek01 napisał:

x

Tak mają wszystkie francuskie w odróżnieniu od reszty.

40 minut temu, meg-scen napisał:

u mnie temperatura po odpaleniu silnika jest około 15 st, wyższa i wzrasta, ostatnio pokazał mi +52 st.

Brak  czystych połączeń ( najczęściej lusterko - gniazdo prawych, przednich drzwi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!