Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Z braku laku zakładam nowy temat... szukałem na forum jakiegoś tematu gdzie można zadawać pytania i dzielić sie spostrzeżeniami na temat nowego megane 3... znalazłem jeden który jest zamknięty... więc jestem zmuszony założyć nowy temat.

 

Może pytanie trochę banalne ale jednak...

 

czy auta z silnikami Tce przed wyłączeniem silnika muszą trochę przestygnąć (tak jak dieselki) ?? Jeżeli tak to jaki to mniej więcej jest czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinIII, Taka sama jest procedura przy ochładzaniu turbiny przy dieslu. :) Po ostrej jeździe na wysokich obrotach daj turbince tak z minutę spokoju na biegu jałowym a normalnie tak 30s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kolega sobie kupił Passata nowego z silnikie 1.4 TSI (czy jakos tak sie nazywaja te silniki). Pytałem go właśnie o turbine i odpowiedział że nie musi schładzać turbiny. Że czytał instrukcję aby sie o tym przekonać (wcześniej miał 1.9 TDI) i że nie ma o tym wzmianki. Ciekawi mnie to bo jednak turbina to turbina i wychłodzić sie powinna. Tak czy siak lepiej chyba odczekać - to nic nie kosztuje a pozwoli spac spokojniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

rolkos, dobrze piszę, jeżeli turbawka dostała ostro w zadek to odczekaj 30sek. do minuty zanim zgasisz motor, jeżeli natomiast jechałeś normalnie, spokojnie to wystarczy ostatni kilometr przejechać bez szaleństw i wtedy nie trzeba czekać za zgaszeniem silnika.

Zasady użytkowania diesla nie zmieniają się nie zaleznie czy to jest silnik TCi , TDI itp. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm mówicie o stygnięciu.... a z tego co slyszałem :-D w tak krótkim czasie nie można mówić o 'stygnięciu' chodzi o to że przy pewnej prędkości obrotowej silnika turbina załącza się, kiedy zatrzymujesz się od razu, z uwagi na to że turbina smarowana jest olejem z silnika, zatrzymując od razu silnik, może zdarzyć się że turbina się nie zatrzyma do końca, a wyłączając silnik od razu sprawiasz że turbina w tym momencie nie jest smarowana. Tak ja gdzieś czytałem.

jeśli chodzi o passata TSI... że nie napisali w instrukcji nie znaczy że nie powinno się tak robić... nie kojarze żebym akurat z instrukcji Megane (dCi) dowiedział się o tym żeby odczekać chwile... wiem to raczej z 'życia' :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

campino, ojej to turbiny za bardzo nie wychłodzi, sam przecież jest gorący. W całym zaleceniu chodzi o to, by turbina, która ma bardzo wysokie obroty w czasie doładowywania, mogła z nich zejść na optymalne i w tym czasie była smarowana przez ciśnienie oleju. W przypadku nagłego wyłączenia silnika wyłączamy też pracę pompy oleju, więc w jego obiegu tylko rozładuje się nadciśnienie, a to jest za mało by turbina w tym czasie unormowała swoje obroty. Tu może nastąpić praca z brakiem smarowania i w tym ten kłopot.

W instrukcjach nigdzie to nie jest napisane by diesla wyłączać później. Ot wystarczy do celu dojeżdżać normalnie. Przykładowo droga do posesji u mnie, to 60 m bocznej drogi max 30km/h, oczekiwanie na otwarcie bramy 16- 20s. 25m na wstecznym już na posesji i silnik normalnie wyłączam bez oczekiwania. Ważne by w tym czasie niepotrzebnie nie podnosić obrotów "przegazowaniami". To jest właśnie niepożądane, przegazówa i wyłączenie silnika :!::!::!:

Podobnie przy wjeździe na parkingi, też jest ograniczenie szybkości, do tego poszukiwanie miejsca, odpowiednie ustawienie auta.... To też wystarczający czas by turbinka przestała się kręcić z większymi obrotami czyli po wyłączeniu silnika prawie od razu się zatrzyma. A wystarczy jej to nadciśnienie w układzie smarowania, by nie kręciła się na sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soko, turbina ma zdecydowanie wyższa temperaturę, prawie taką jak gazy wylotowe. Niemniej jednak, schładzanie tym gorącym olejem nie trwało by te zalecane kilkadziesiąt sekund ale znacznie dłużej. Czas ten jest potrzebny do wytracenia obrotów turbiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gojgien pięknie to napisałeś :-D skoro silnik ma 80-90 stopni (o: o ile się orientuje... to jak olej ma 'schłodzić' turbine skoro ma w przybliżeniu podobną temperaturę? :mrgreen:

 

Taka temperature to ma ciecz chłodząca (bo to pokazuje wskąznik temp w samochodzie).

Jak kolega napisał turbina się karmi spalinami więc temp to dobre kilkaset stopni (w przypadku benzyn temp jest wyższa niż w dieslu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się turbo w aucie to trzeba uważać na jej prace na sucho, bez smarowania. Jak turbina jest rozpędzona i ma 30tyś obr/min i wyłączymy silnik to ona sobie tak sama z siebie nie zatrzyma tak jak silnik (pracuje na sucho i w końcu się zatrze). Potrzebuje trochę czasu aby zejść z obrotów i można było bezpiecznie wyłączyć silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie macie rację , olej ma temp. zbliżoną do 80 stopni to by dość długo chłodził turbinę. :mrgreen:

Natomiast z waszych wypowiedzi wychodzi na to , że turbina jeszcze po wyłączeniu silnika chodzi ? Łopatki jeszcze się obracają z tak dużymi prędkościami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!