Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czujnik deszczu - jak działa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanko o czujnik deszczu... w jaki sposób on działa.

Ja robie tak, ustawiam wycieraczki na auto i np: przekręcam na 3 poziom kropli wody. Leje wode na czujnik pod lusterkiem na szybę i nic się nie dzieje...

Czy tak jak robie wycieraczki powinny już się załączyć? Czy dopiero po dłuższym natrysku wody na czujnik lub na całą szybę??

 

Z góry dziękuje za odp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natrysk to tylko na czujnik, w inne miejsce suchej szyby nie zadziała. Druga sprawa, inaczej działa na postoju a inaczej w czasie jazdy, chyba ma tu znaczenie automatyczne przełączanie o 1 zakres w dół w czasie postoju. Lepiej zraszać z ręcznego rozpylacza jak zalewać wężem.

U mnie w sceniolu drugim działa nawet na kijka mikrokropel ale manetkę mam ustawiony na największą kroplę czyli maksymalna częstotliwość.

A działa na zasadzie załamania promieniowania IR w kroplach wody na szybie i zbieraniu go do sensorów podczerwieni zabudowanych w czujniku. Po otwarciu czujnika (2 zaczepy metalowe i 3 plastikowe) widać w aparacie cyfrowym kilka świecących diod IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 0 się nie włączy, automat działa na 1 zakresie. 2 zakres- praca ciągła wolna. 3 zakres- ciągła szybka. Po zatrzymaniu auta, przykładowo na skrzyżowaniu, w poz 2 i 3, szybkość spada o jeden zakres.

Przy poz 1 wydłużają się przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zatrzymaniu auta, przykładowo na skrzyżowaniu, w poz 2 i 3, szybkość spada o jeden zakres.

Przy poz 1 wydłużają się przerwy.

 

Dobrze wiedzieć. Ja tam cały czas jadę na automacie. Teraz jak się przesiadam do innego auta bez czujnika deszczu to zapominam że wycieraczki trzeba włączać podczas deszczu, olśnienie przychodzi jak już prawie nic nie widzę przez szybę.

 

 

działa na zasadzie załamania promieniowania IR w kroplach wody na szybie i zbieraniu go do sensorów podczerwieni zabudowanych w czujniku. Po otwarciu czujnika (2 zaczepy metalowe i 3 plastikowe) widać w aparacie cyfrowym kilka świecących diod IR.

 

No i przy okazji poznałem zasadę działania czujnika deszczu, bo zawsze ona mnie zastanawiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

Od niedawna mam Renault II i zauważyłem, że prawidłowo nie działają wycieraczki.

 

Czy to że nie działa wycieranie na automacie (1 zakres) może mieć wpływ na to, że nie działają wycieraczki w 2 zakresie - praca ciągła wolna (3 zakres - praca szybka działa normalnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manetkę mam ustawiony na największą kroplę czyli maksymalna częstotliwość.

Wg mnie - wbrew często słyszanym opiniom - ustawienie manetki na większą liczbę kropel (bardziej w dół) wcale nie zwiększa bezpośrednio częstotliwości pracy wycieraczek (oczywiście mówimy o trybie auto), lecz czułość czujnika na wodę. Tzn. ustawienie na więcej kropli powoduje, że wycieraczki włączą się już przy bardzo małym zroszeniu czujnika, a przy ustawieniu na jedną kroplę wycieraczki włączą się dopiero po większym skupieniu wody na czujniku. Oczywiście w rezultacie ma to przełożenie na częstość włączania wycieraczek. Ja zawsze mam włączoną tylko jedną kroplę, bo w przeciwnym razie mam wrażenie, że wycieraczki szorują po prawie suchej szybie. Natomiast jak jest ulewa to i tak wtedy wycieraczki pracują ciągle na zwiększonej prędkości - niezależnie od tego, że mam właśnie tylko ustawienie na jedną kroplę.

Generalnie na podstawie moich doświadczeń już z drugim megane mogę powiedzieć, że czujnik jak najbardziej sprawdza się. Bardzo rzadko zdarzyło mi się, że musiałem wyprzedzić zadziałanie automatyczne wycieraczek, bo już szyba już była za mokra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie zwiększa bezpośrednio częstotliwości pracy wycieraczek (oczywiście mówimy o trybie auto), lecz czułość czujnika na wodę. Tzn. ustawienie na więcej kropli powoduje, że wycieraczki włączą się już przy bardzo małym zroszeniu czujnika, a przy ustawieniu na jedną kroplę wycieraczki włączą się dopiero po większym skupieniu wody na czujniku.

Nieistotne co jest tym ustawieniem sterowane, ważne że wycieraczki swój cykl powtarzają częściej jak mamy wielką kroplę na pierścieniu ustawioną.. Szczególnie jak tylko siąpi, a nie leje.

Ustawienie na małą kroplę, powoduje że często szyba jest już dawno pokryta drobnymi kropelkami, a wycieraczki jeszcze nie ruszyły.

Jest to zresztą łatwe do przestawienia według potrzeb. Mój poprzedni wpis dotyczył ustawień przy przeprowadzaniu prób czujnika deszczu, opisanego w 1 poście..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!