Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju + kilka pytań


ricardo24

Rekomendowane odpowiedzi

Co ma przebieg do tego ^^ jeśli to 1.5 dci to na pewno 5W dla zdrowia turbiny ^^ 10W to zabójstwo

 

Artykuł może i tak ale to kolejny zlepek informacji z wielu źródeł. Poza tym jeśli powszechnie wiadomo że olej 15W robi osady które zatykają pory w metalu natomiast 5W wnika w nie. A jeśli wnika głęboko w materiał to znaczy że jest ciągle w nim i dlatego jest spalany a olej 15W jest tylko jak by ściągany z powierzchni.

 

Chciałbym wytłumaczyć to tak jak mój Profesor ale jakoś nie potrafię. W sumie wystarczy wiedzieć jak wygląda struktura metalu w powiększeniu tzn. w sumie można ją porównać do gąbki i w środek wnika lepiej rzadki niż gęsty olej. A o tym nigdy nic nie pisze ale to powiedzmy wykracza za umysł przeciętnego użytkownika samochodu który nie ma bladego pojęcia o budowie.

 

Jak komuś bierze olej 10W to taniej wyjdzie zrobić remont silnika i niż ładować mineralny do ciągników który w starszych typach silników Diesla miał od nowości być gęsty po to aby pomóc utrzymać kompresję podczas odpalania bo pasowanie elementów nie było na wysokim poziomie i były problemy z odpalaniem .

Edytowane przez kepa416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej 15W robi osady które zatykają pory w metalu natomiast 5W

 

Precyzyjniej powinieneś napisać o rodzaju oleju, bo akurat olej syntetyczny może mieć każdą lepkość zarówno 0W jak i 20W. Jak rozumiem chodziło Ci o olej mineralny i syntetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie po przeczytaniu całego internetu ;-) kupiłem olej Motul 8100 X-Cess 5W-40 (mam 1,9 dCi)

 

Podobno rewelacja itp itd. tylko trzeba uważać na podróbki...

 

Na razie przejechałem na nim ok 500km wiec jeszcze niewiele moge powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 5000 km jeżdżę na Mobil 1 0W40 TD. W pełni syntetyczny olej (nie na bazach HC), do tego obniżona lepkość zimowa, dzięki czemu silnik przy zimnym starcie jest lepiej smarowany. Polecam, szczególnie na zimę lub gdy robi się często krótkie dystanse (częste zimne starty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzyjniej powinieneś napisać o rodzaju oleju, bo akurat olej syntetyczny może mieć każdą lepkość zarówno 0W jak i 20W. Jak rozumiem chodziło Ci o olej mineralny i syntetyczny.

 

Wnioskując całą moja wypowiedź nie mam na myśli wymysłów syntetyków 15W czy mineralnych 0W bo to są oleje poza zasięgiem normalnego użytkownika ja trzymam się normy 5/10/15 0W nie jeździłem latem i nie chce próbować ponieważ w temp pokojowej jest dość rzadko a ja lubie wysokie obroty więc nie bardzo mi podpasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem takie informacje

w instrukcji obsługi megana jest informacja że Renault zaleca Elf evolution sxr 5w30,

w książce "sam naprawiam" jest informacja że 10w30, 10w40, 15w40, 10w50 lub 15w50

natomiast w książce Haynes'a piszą że 15w40 do 15w50

także jest to trochę dziwne

Sam mam zalany Elf evolution sxr 5w30, teraz czeka mnie wymiana, i zastanawiam się czy nie zalać ELF EXCELLIUM LDX 5W40 wg producenta silnik ciszej chodzi, może ktoś go stosował i może potwierdzić?

albo zaleje olejem GM dexos2 5w30 jest dosyć tańszy od elfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zapomniałeś że lepkość to nie jedyny parametr oleju. Napisz lepiej jakie wymagania ma producent jeśli chodzi o specyfikacje ACEA lub API. Co do opisów producenta, to oczywiście każdy reklamowany przez nich olej cudownie wpłynie na pracę silnika - marketing :) Zbliża się zima, więc rozważ wlanie oleju o lepkości 0w30 lub 0w40 - silnik z pewnością będzie wdzięczny przy niskich temperaturach, a poza tym oleje 0w są też zazwyczaj wykonane z lepszych baz olejowych :) Oczywiście taki olej może być nieco droższy, więc jak chcesz byle jak, byle najtaniej to kupuj byle co :P

 

0W nie jeździłem latem i nie chce próbować ponieważ w temp pokojowej jest dość rzadko a ja lubie wysokie obroty więc nie bardzo mi podpasuje.

 

Hehe ale bzdura, chemicy głowią się, wymyślają klasyfikacje lepkościową olejów, konstruktorzy silników dopasowują olej do luzów w ich silnikach ale przyjdzie "polaczek" i stwierdza na wzrok że taki olej jest dla jego silnika za rzadki ;) ;)

Edytowane przez gandi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

 

W przyszły piątek czeka mnie wymiana oleju w autku - Renault Megane Coupe 1.4 v16 2001r.

 

W związku z tym mam kilka pytań:

 

- przejechane ma 121 tys. Jaki olej nalać? Wstępnie myślałem o półsyntetyku Castrol Magnatec 10w40 - co o tym sądzicie?

 

- 12 tys km temu wymieniałem wszystkie filtry (powietrza, paliwa, oleju) czy teraz też wymieniać wszystkie czy tylko oleju?

 

- przy 90 tysiącach miał wymieniany rozrząd - kiedy następna wymiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!