Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

spalanie a rozmiar opon?


kecyrf

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o ile jest wieksze spalanie przy wymianie felg a co za tym idzie opon na większe. Ja mam obecnie 15" i myślę o wymianie na 16", a więc opona będzie też szersza. Autko sporo jeździ więc zależy mi też na mniejszym spalaniu. I tu mam pytanie ile większe będzie spalanie przy wymianie kół na wieksze, czy to drobna różnica, bo czytałem że nawet do pół litra na 100km może dojść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letnie ma fabryczne 16'' 205 zimą zakładam 15'' 195 na spalaniu nie widzę różnicy czasem przeskoczy o 0,1L mniej.Ale w prowadzeniu auta na 205 jest różnica,bo trzeba pilnować kierownicy na koleinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zapewniam Cię, że różnica się pojawia.

Ja wymieniłem w swojej letnie koła 17-ki (205 50 17) na obłędnie ładne Alutec Xplosive (oczywiście dla mnie obłędnie) w rozmiarze 18 cali. Analogicznie pojawiły się niższe profilowo lecz szersze opony: 225 40 18. Jeżdżę na tych kołach od września i obserwuję, że średnie spalanie przy praktycznie tym samym stylu jazdy wzrosło o 0,6-0,8 l/ 100 km.

Fizyka robi swoje - opór toczenia szerszych opon jest zwyczajnie większy.

Na szczęście z tą wymianą zbiegła się obecna sytuacja utrzymujących się przecen paliw - daj Boże jak najdłużej.

Reasumując: auto zyskało stylistycznie i trakcyjnie natomiast jest to okupione zwiększonym apetytem na paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza oporami toczenia trzeba brać pod uwagę, że większa felga będzie też więcej ważyć co za tym idzie energia kinetyczna obracająceg się koła będzie większa (a przecież nie bierze się ona znikąd). Z mojego doświadczenia wynika, że róznica między np. 17" (225/45) i 19" (235/35) to około 1l paliwa więcej przy szerszej oponie. Ale pewnie między 15 a 16 nie będzie on wielka. Dodatkowo większa powierzchnia styku z drogą równa się większy hałas.

Edytowane przez dylan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letnie ma fabryczne 16'' 205 zimą zakładam 15'' 195 na spalaniu nie widzę różnicy czasem przeskoczy o 0,1L

zimą auto pali więcej niż latem, dlatego różnica może wyjść niewielka tak jak piszesz.

 

jak wyżej koledzy wspomnieli, nie ma takiej opcji żeby przy szerszym i cięższym kole więcej nie spalało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmieni ze 195/65-15 na 205/55-16 nie odczuje różnicy w spalaniu.

W dobie wszędobylskiej ekologii, często jest tak, że fizyczna powierzchnia styku z podłożem obu opon będzie taka sama.

Edytowane przez Lelupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jednak zapewniam Cię, że różnica się pojawia.

Ja wymieniłem w swojej letnie koła 17-ki (205 50 17) na obłędnie ładne Alutec Xplosive (oczywiście dla mnie obłędnie) w rozmiarze 18 cali. Analogicznie pojawiły się niższe profilowo lecz szersze opony: 225 40 18. Jeżdżę na tych kołach od września i obserwuję, że średnie spalanie przy praktycznie tym samym stylu jazdy wzrosło o 0,6-0,8 l/ 100 km.

Fizyka robi swoje - opór toczenia szerszych opon jest zwyczajnie większy.

Na szczęście z tą wymianą zbiegła się obecna sytuacja utrzymujących się przecen paliw - daj Boże jak najdłużej.

Reasumując: auto zyskało stylistycznie i trakcyjnie natomiast jest to okupione zwiększonym apetytem na paliwo.

Ja też mam 225/40/R18 i mam ET 40. A ty jakie masz ET tych felg? Są wersje bodajże 45 i 35. I jak one wypełniają nadkole, nie wystają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!