Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem z elektrycznymi szybami. Działają bez zarzutu tylko i wyłącznie jeżeli silnik jest odpalony...

Po zgaszeniu silnika - nie ma możliwości sterowania nimi (opuszczanie / podnoszenie).

Ktoś może coś na to poradzić?...

 

Zima mija, niedługo wiosna i lato, więc sterowanie szybami bardzo by się przydało... Teraz gdy zapomnę podnieść szyb przed wyłączeniem silnika - muszę go z powrotem odpalać tylko po to by domknąć szybę :/.

 

Dodam (może jest to powiązane), że przy pracującym silniku nie da rady zgasić przedniego prawego reflektora - zawsze świeci się postojowe, mimo że pokrętło przekręcone jest do pozycji "0". Po zgaszeniu silnika - gaśnie normalnie. Nie mam w ogóle potrzeby uruchamiania silnika bez jazdy autem, więc w ogóle mi to nie przeszkadza - światła i tak mam ustawione na automatyczne odpalanie - w PL i tak trzeba jeździć na światłach cały rok, więc akurat ten problem nie jest uciążliwy, no ale wiadomo - nie powinien wystąpić..). W ASO powiedzieli mi, że to problem w kompie i pomóc na to może jedynie jego wymiana (bo element za to odpowiedzialny jest na stałe związany z kompem), ale to na tyle super droga operacja, że nie ma sensu tego robić dla tak małego problemu (?), o problemach z szybami jeszcze wtedy nie wiedziałem, więc nie pytałem...

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety opis problemów sugeruje, że to rzeczywiście może być problem z UCH.

Może na początek warto go wyciągnąć i sprawdzić, czy wtyczki siedzą prawidłowo, albo czy gdzieś nie ma zimnych lutów.

Sprawdź, czy domykają się szyby po wyjściu z auta i dwukrotnym naciśnięciu przycisku zamykania auta na karcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem mniej więcej o co chodzi... Mianowicie o opcję Hands Free...

Gdy się z niej korzysta, czyli gdy karty nie ma w czytniku - po zgaszeniu silnika można jeszcze sterować szybami, dopóki nie otworzy się drzwi kierowcy. Po otwarciu drzwi i wyjściu z auta można szyby domknąć z guzika w klamce. Niestety po wejściu do auta by móc opuścić lub podnieść szyby bez odpalania silnika - trzeba włożyć kartę do czytnika... bez sensu (nie pomaga włączenie zapłonu poprzez wciśnięcie StartStop bez hamulca)... Ciekaw jestem jak to jest u Was...

 

Co do świateł - inna bajka - po bliższym oglądzie działa to tak, że przy pracującym silniku i w pozycji pokrętła światła na "0" - świeci się ciągle przednie prawe zewnętrzne małe (nie wiem jak je nazwać). Po włączeniu świateł mijania - w prawym gaśnie te małe zewnętrzne a zapala się małe wewnętrzne + bixenon, w lewym tylko bixenon. Przy włączeniu postojowych - świeci tylko prawe małe wewnętrzne... Nie wiem już o co chodzi i po co aż tyle tych małych żarówek w kloszu... Czyli być może spaliło mi się małe wewnętrzne i zewnętrzne lewe (postojowe?) bo nie świecą w żadnej konfiguracji (czyli w lewym świeci tylko bixenon), masło maślane, sam pisząc to już się pogubiłem... wymienię je i zobaczę czy to coś pomoże, aczkolwiek dziwi mnie że nie mam na desce błędu ze spalonej żarówki...

W sumie pierw posprawdzam żarówki, więc przekreślony tekst na razie jest nieważny i w sumie mało zrozumiały ;)...

 

Posprawdzam też bezpieczniki, może któryś się przepalił... Nawet nie chcę myśleć o kosztach wymiany UCH :(... Ale tak z ciekawości spytam - wie ktoś ile to to kosztuje w ASO a ile poza ASO? ;)

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak wychodzi, że wszystko masz OK :D

Jeżeli po odpaleniu świeci się biała żarówka obok kierunkowskazu, to tak ma być, to są światła dzienne.

Powinny świecić żarówki z obu stron, pewnie druga jest spalona, albo jest uszkodzona oprawka (trzeba sprawdzić, czy jest napięcie na kostce).

Jak to już ogarniesz, to ciesz się dziennymi światłami i nie katuj lamp światłami mijania.

Żarówka od świateł pozycyjnych jest w kloszu świateł drogowych.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po odpaleniu świeci się biała żarówka obok kierunkowskazu, to tak ma być, to są światła dzienne.

 

O proszę... Czyli auto podczas pracy silnika sam zapala światła dzienne mimo że na pokrętle mam ustawione "0" i za żadne skarby nie można ich wyłączyć?? To dla mnie nowość, bo we wcześniejszych autach jakie miałem pozycja "0" oznaczała że żadne światła zewnętrzne nie mają się świecić nawet przy pracującym silniku... Teraz to w sumie w końcu zrozumiała robi się dla mnie pozycja "Auto", z której nie korzystałem - zawsze pokrętło miałem ustawione na "światła pozycyjne + mijania", które same się włączały po odpaleniu auta i same gasły po wyłączeniu silnika i otwarciu drzwi... ;>

 

Btw - czy to, że nie mam błędu odnośnie nie działających świateł w lewym reflektorze może oznaczać coś poważnego? np. że ktoś umyślnie "wyłączył" pokazywanie błędów na desce? W jaki najprostszy sposób mogę wywołać jakiś prosty błąd, który wyświetli się na zegarze, a nie dotyczyłby oświetlenia?

 

I jeszcze na koniec - czy dobrze rozumiem:

Pozycja "0" i pracujący silnik -> światła dzienne, które nie zmienią się nawet jak nadejdzie zmrok

Pozycja "światła pozycyjne + mijania" -> wiadomo

Pozycja "Auto" -> tak samo jak w pozycji "0", z tą różnicą, że po nadejściu zmroku same zapalą się światła "pozycyjne + mijania"?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych M3 dzienne można było włączyć i wyłączyć tylko za pomocą CLIPa.

W nowszych M3 światła dzienne można włączyć i wyłączyć z poziomu menu w zegarach.

We wszystkich obecnie produkowanych autach ustawienie włącznika świateł w pozycji wyłączonej nie wyłącza świateł dziennych.

Jest to podłączone prawidłowo i właśnie tak ma być.

W pozycji 0 po odpaleniu silnika włączają się światła dzienne, a po przekręceniu na inną pozycję muszą zgasnąć.

Jeżeli manetka jest ustawiona w pozycji Auto, to po ściemnieniu światła automatycznie przełączą się z dziennych na mijania, a po rozjaśnieniu wyłączą się mijania i włączą dzienne.

Megane na szczęście nie pokazuje błędów o spalonych żarówkach (jak ktoś jeździł Fiatem, to wie dlaczego na szczęście).

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz, i wszystko stało się jasne ;).

Czytałem instrukcję niejednokrotnie, ale zawsze strony dotyczące oświetlenia wydawały mi się nie za bardzo jasne - w sumie nie wiem dlaczego, bo jak teraz (po Twoich wyjaśnieniach) czytam je raz jeszcze to są napisane ok ;) ( w sumie nie sądziłem że auto ma światła do jazdy dziennej ;P, nigdy wcześniej nie miałem takowych ;) )

 

Swoją drogą jednak wolałbym info o przepalonej żarówce, bo kto normalny biega codziennie dookoła auta i sprawdza czy nie przepaliła się przypadkiem jakaś żarówka żeby mandatu nie dostać ;).

Dzięki za wyjaśnienia, jutro powymieniam żarówki. Uff, a już w ASO straszyli UCH...

 

Co do szyb - rozwiązane jest to badziewnie. Skoro jest funkcja Hands Free, to szyby same powinny się domknąć po odejściu od auta, podobnie jak chowają się wtedy lusterka. No i możliwość sterowania szybami przy wyłączonym silniku tylko przy włożonej karcie do czytnika brzmi jak kolejne niedopatrzenie programistów funkcji Hands Free... Poza tym brak możliwości zdalnego otwarcia szyb też jest wielkim minusem (przynajmniej dla osób do tego przyzwyczajonych), w poprzednim aucie (Vectra C) to rozwiązanie było w sumie pomocne w upalne dni. No szkoda.

 

PS. Już nie pierwszy raz pomagasz mi udzielając odpowiedzi na moje pytania, za co wielkie dzięki ;)... to może masz jakiś patent na ten cholerny czujnik deszczu i jego przypadkowo-beznadziejne sterowanie wycieraczkami (w sumie niezależnie od czułości)? Aż nie chce mi się wierzyć, że producenci tak to schrzanili ;P (i nie mówię tu o jego pracy gdy na szybie są fragmenty lodu/szronu, tylko czysta szyba i mżawka ;) ).

 

Pozdro.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem czujnik deszczu już w Megane II i tam mnie czasem denerwował, a w Megane III wydaje mi się, że jest OK :)

Włożenie karty do czytnika, jest równoznaczne z włączeniem zapłonu, używając HF po prostu pomija się ten punkt i zapłon jest włączany w chwili wciśnięcia przycisku START.

W innych autach jest tak samo i też zasilanie sterowania szyb jest aktywne tylko po włączeniu zapłonu, albo na wyłączonym zapłonie do czasu otwarcia drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożenie karty do czytnika, jest równoznaczne z włączeniem zapłonu, używając HF po prostu pomija się ten punkt i zapłon jest włączany w chwili wciśnięcia przycisku START.

 

Specjalnie byłem teraz w aucie. U mnie jest tak: Kartę mam schowaną w kieszeni -> wchodzę do auta, wciskam StartStop (bez hamulca) - włącza się tym samym sam zapłon, bez silnika. Problem w tym, że nie mogę sterować szybami. Aby móc sterować szybami muszę teraz włożyć kartę do czytnika -> sterowanie szybami zostaje dopiero wtedy odblokowane. Beznadzieja... Jeżeli kartę chcę mieć cały czas w kieszeni to by móc sterować szybami po wejściu do auta - jestem zmuszony odpalić silnik... Dziwne. Tak jakby przez HF zapłon nie aktywował elektryki szyb, a zapłon poprzez włożenie karty tak :/.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączenie zapłonu, to włożenie karty, lub jego wymuszenie, wciśnięcie Start bez odpalenia silnika nie wymusza zapłonu.

Żeby wymusić zapłon w aucie z automatem trzeba wcisnąć hamulec, przestawić dźwignię z P i wcisnąć start (w manualu wrzuca się 1, wciska hamulec i start).

Przecież jak chce się sterować szybami w aucie z klasyczną stacyjką, to też trzeba do niej wsadzić kluczyk i go przekręcić na zapłon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest, gdy ma się Hands Free trzeba włożyć kartę do slotu by sterować szybami bez włączonego silnika. Ten Typ Tak Ma ;) Też mnie to irytuje.

Edytowane przez altair4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączenie zapłonu, to włożenie karty, lub jego wymuszenie, wciśnięcie Start bez odpalenia silnika nie wymusza zapłonu.

Żeby wymusić zapłon w aucie z automatem trzeba wcisnąć hamulec, przestawić dźwignię z P i wcisnąć start (w manualu wrzuca się 1, wciska hamulec i start).

Przecież jak chce się sterować szybami w aucie z klasyczną stacyjką, to też trzeba do niej wsadzić kluczyk i go przekręcić na zapłon.

Jeszcze raz:

Mam MIII PhI z HandsFree.

Przypadek 1: Nie korzystam z HF, tj.: wsiadam do auta -> wkładam kartę do czytnika -> następuje ZAPŁON, czyli: Podświetlają się kontrolki, otwierają się lusterka, przeprowadzany jest test systemów pokładowych -> mogę sterować szybami.

Przypadek 2: Korzystam z HF, tj.: wsiadam do auta, kartę mam w kieszeni spodni -> Wciskam Start -> następuje ZAPŁON, czyli: Podświetlają się kontrolki, otwierają się lusterka, przeprowadzany jest test systemów pokładowych -> ale nie mogę sterować szybami.

Żeby w Przypadku 2. móc sterować szybami muszę wykonać jedną z dwóch czynności: [ sięgnąć do kieszeni spodni, wyciągnąć kartę, włożyć ją do czytnika -> wtedy dopiero - ni stąd ni zowąd - aktywuje się opcja sterowania szybami ] - LUB - [ gdy nie chcę wyciągać karty z kieszeni spodni - muszę odpalić na chwilę silnik -> wtedy funkcja sterowania szybami się aktywuje ]... Zarówno pierwszy jak i drugi sposób z tych podpunktów jest bez sensu... Pierwszy, bo mając HF i tak muszę sięgnąć po kartę, drugi, bo muszę na chwilę uruchomić silnik :/.

 

Dokładnie tak jest, gdy ma się Hands Free trzeba włożyć kartę do slotu by sterować szybami bez włączonego silnika. Ten Typ Tak Ma ;) Też mnie to irytuje.

MII PHI.

Szyby działają po naciśnięciu przycisku start/stop gdy karta jest wykryta, bez konieczności wkładania jej do slotu.

Zatem w MIII (przynajmniej phI) jest to niedopatrzenie / bug w oprogramowaniu... Ciekawe tylko czy jest na to jakieś rozwiązanie, może aktualizacja softu? Można gdzieś sprawdzić jaką ma się wersję softu kompa by porównać z najnowszą wersją? No i jaka jest najnowsza? Nie wierzę, że przez tyle lat tego nie naprawili...

Niby pierdoła, ale w ciepłe dni gdy wsiadam do nagrzanego auta i muszę jeszcze na kogoś poczekać, a korzystam z HF - dokuczliwe.

 

Kolego Ravvar kolor czerwony jest zarezerwowany dla administracji forum. Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat nie przeszkadza, że razem z odpaleniem auta i pozycji O na manetce odpalają się światła dzienne tak mi ustawiło ASO i tak cały czas jeżdżę na ustawieniach auto i czujuni dobiera sam czy zapalić światła dzienne czy drogowe, a przełącznika od świateł w ogóle nie dotykam tak jest wygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!