Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Drgania / wibracje na kierownicy i karoserii powyżej 80km/h


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów,

mam problem z moją Meg.

Pojawiają się drgania przy prędkości 80-120km/h, powyżej 130km/h praktycznie ustępują. Czuć je na kierownicy, desce rozdzielczej, tunelu środkowym i fotelach.

Edit:

Drgania najbardziej odczuwalne są w moich nogach, łydkach i udach, w fotelach.

W zimie, jeżdżąc na 16" są prawie niewyczuwalne. Problem pojawił się dopiero jak założyłem 18" na lato, w zeszłym sezonie- drgania są oczywiście dużo bardziej odczuwalne. Żeby nie było, opowiem co już zostało zrobione:

- testy na: 16" ALU + letnie; 16" STAL + letnie; 16" ALU + zimowe; 18" ALU (nowe) + letnie Uniroyal Rainsport 3 (nowe) + 18" ALU (nowe) + letnie Hankook K120 V12 evo2 (nowe)

Wniosek jest jeden- na 18" dużo bardziej czuć, ale na 16 też problem istnieje.

- wyważanie kilkukrotne opon w różnych konfiguracjach na nadwoziu

- zamiana opon Przód-Tył-Lewa-Prawa, w różnych konfiguracjach

- zmiana pierścieni centrujących

- felgi (Tomason TN16) kupiłem nowe- zdaniem 2óch wulkanizatorów "ładnie się kręcą, są proste"

- opony Uniroyal Rainsport 3- reklamowałem, kupiłem Hankooki (oba komplety nowe; analogicznie- wyważyły się elegancko)

- wyważanie dynamiczne z testem drogowym hunter- optymalizacja jednego z kół- po założeniu drgania nie ustąpiły

- wymiana klocków i tarcz przód

- szarpaki w 2óch różnych miejscach- bez luzów w zawieszeniu i układzie kierowniczym

Panowie, co to może być? Magika mi trzeba :(

Edytowane przez FerdynandLipski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wykluczyć wpływ całej masy rotowalnej na drgania, poszukaj w swojej okolicy firmy, która wyważa (w zasadzie doważa) koła ale w pojeździe.

Normalnie w popularnych autach nie ma potrzeby przeprowadzania takiego doważania, ale może u Ciebie coś to pomoże lub wyjaśni.

Łożyska sprawne? A hamowanie ma jakiś wpływ na drgania?

Edytowane przez Lelupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysk nie sprawdzałem.

Przed wymianą tarcz i klocków z przodu wydawało mi się, że ma. Po wymianie wibracje nie ustąpiły. Jest jedno ale. Ostatnio przy awaryjnym hamowaniu z około 180km/h czułem, że siła hamowania jest nierównomierna i bicie było bardziej odczuwalne. Tarcze z tyłu były sprawdzane, myślisz że krzywe? Na tyle, żeby bez hamowania wprowadzały samochód w drgania? Do tych 50-60km/h samochód jedzie jak po stole.

Tak, hunter pokazał 3 koła w normie, na jednym przełożyli oponę na inne miejsce na feldze. Nic nie dało niestety :(.

Edit #1

Po zmianie opon wydawało mi się, że drgania ustąpiły (miałem nadzieje, że to jednak nowe opony coś dały). Standardowo przejechałem ok.40km i dokręciłem śruby w kołach- drgania wezbrały na sile. Jakiś wniosek można z tego wysnuć?

Edytowane przez FerdynandLipski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

To, że na 16 nie czuć drgań to nie znaczy, że problem tkwi w kołach 18". Inna mieszanka gumy, twardsza, niższy profil opony, przekładają się na to, że auto jest bardzie czułe na wszelkie niedoskonałości zawieszenie. Może masz coś wybite, jakiś sworzeń np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Felgi masz oryginalne? Sprawdź czy są idealnie dopasowane i osadzone.Jeśli otwór centrujący felg jest większy niż osadzenie będziesz miał bicie (wystarczy zastosować dystans).Objawy miałem identyczne jak ty i to co zastosowałem rozwiązało problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Najlepiej zacząć od najprostszych rzeczy. Jak widzę kolega testy z kołami już zrobił, ale kłania się podstawa, najpierw mechanika, później wygląd. Masz nowe felgi , opony, to może warto wymienić tarcze i klocki. One też mogą wibrować podczas jazdy.

kolejna sprawa....

wahacze, układ kierowniczy.

ale obstawiałbym ukręcone pół osie, lub rozwalony przegub . Meganka ma kiepskie pół osie, a ich ukręcanie ma miejsce nawet przy załączeniu kontroli trakcji, bo to hamulce wymuszają zatrzymanie kół, a podczas gwałtownego ruszania np na śniegu coś nie wytrzyma.. ;)

Edytowane przez megane98-1.6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak że maszyna na której ważysz źle skalibrowana ,miałem tak kiedyś i jeżdżenie na poprawkę nie przyniosło poprawy, a w innym warsztacie wyważył bez problemu.

Najśmieszniejsze że ten pierwszy warsztat wyłożony w płytkach ,wygląd jak aso ,a drugi to była nora i maszyna pewnie 1/5 kosztowała  tej co w tym " prawie aso" mieli.                                                                                                                                                                                                                                      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!