Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

x

przeglądałem podobne tematy na forum, jednak nie znalazłem odpowiedzi w mojej sprawie. W skrócie planuje dorzucić drugie gniazdo zapalniczki w Megance II ph I.

x

1. Jeżeli podepnę się do kabla doprowadzającego zasilanie do obecnego gniazda zapalniczki czy będzie w porządku? Nie wystąpi problem, iż na jednym będzie za dużo źródeł końcowych? Dodam, iż prawdopodobnie również od tego kabla zasilana jest dioda od gazu. (nie wiem na 100%, auto już kupiłem z gazem, okaże się jak zdejmę tunel) Po instalacji z jednego kabla zasilane by były dwa gniazda zapalniczki plus dioda gazu.

x

2. Czy mam zwrócić uwagę na jakiś konkretny input nowego gniazda? Parametry tego co oglądałem to input 15A 12V DC/10A 24V DC.

x

Pozdrawiam!

lapka2.gif

REGULAMIN

pkt. 5.9 Zabrania się nadmiernego i niepotrzebnego stosowania klawisza ENTER...-mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zidentyfikowałeś zasilanie wtrysku gazu. Zasilany jest z obwodu akcesorii czyli z tego samego co zapalniczka. Możesz równolegle zamontować drugie gniazdo zapalniczki, ale w Twojej sytuacji obydwa powinny być zabezpieczone wkładką 10A (zmieniamy 15A - bezpiecznik V)

W przypadku potrzeby większego prądu dla tych gniazd lub np zasilania wzmacniacza z subem należy rozważyć inny wariant z wykorzystaniem istniejącej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeszcze podpięte jest do obwodu akcesoriów? Wejść nie będę bardzo obciążać - stale podłączony transmiter fm (do celów bluetooth, połączenia telefonu z radiem etc.) oraz z drugiego gniazda ładowarka do telefonu/tabletu. Rozumiem że bezpiecznik ten, który jest pod kierownicą? Jego podmianka jest konieczna w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało podpinaj się do przewodów tego gniazda. Łączna moc obciążenia tego gniazda to prawie 200 W. Pobór prądu diody jest pomijalny, transmitera też. 

Kupuj dowolne gniazdo zapalniczki, wszystkie mają podobne parametry, jest to mało istotne bo wszystkie mają prąd wejściowy minimum 10 A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aniewa, a podmieniać bezpiecznik z 15A na 10A, tak jak wspomniał kolega jabrze? To gniazdo zapalniczki, które chce zakupić ma parametr "input 15A 12V DC/10A 24V DC" więc rozumiem, iż będzie pasować?

Wystarczy jak zrobię to na zasadzie nacięcia przewodów, złączenia ich i izolacji termokurczliwą koszulką? Czy stosować jakieś kostki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co podmieniać? Obwód gniazda jest zabezpieczony bezpiecznikiem 15 A i niech tak zastanie.  Parametr gniazda mówi o maksymalnym obciążeniu tego gniazda. Podłączysz jak Ci wygodniej, najpewniejsze jest lutowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię cel zmiany bezpiecznika.

Brak jest stopniowania zabezpieczenia dla gniazda zapalniczki. Na obwodzie akcesoriów jest bezpiecznik o symbolu G i wartości 15A. Dodatkowo poza radiem, lusterkami itd dochodzi nam obciążenie wtryskiem o wartości do 5A i również z  tej gałęzi jest zabezpieczenie gniazda zapalniczki o symbolu V i wartości 15A.

Nie jest moim celem przekonanie właściciela do zmiany wartości bezpiecznika, natomiast po zapoznaniu się z rzeczywistym obciążeniem maksymalnym niczemu to nie przeszkadza, a ponadto nigdy nie będzie przyczyną niepotrzebnego konfliktu z bezpiecznikiem V blokującym prace silnika na gazie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Panowie, chciałem wznowić temat i podpytać o podłączenie jeszcze jednego gniazda - chciałbym zamontować rejestrator. Czy mogę obciążyć obwód akcesoriów łącznie 3 gniazdami + przełącznikiem gazu? Wyglądałoby to tak jak na schemacie poniżej na zdjęciu:

Przełącznik/dioda gazu - nie znalazłem miejsca wpięcia, ale zapewne pobiera zasilanie z tego obwodu

Gniazdo fabryczne - wykorzystywane jako zapalniczka bądź do ładowania telefonu

Dodatkowe gniazdo nr. 1 (jego przewody wpięte w przewody gniazda fabrycznego) - wykorzystywane na stałe do transmitera FM

Dodatkowe gniazdo nr. 2 (jego przewody byłby wpięte w przewody gniazda nr. 1) - będzie wykorzystywane na stałe do rejestratora

instal.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zamontować sama przetwornice 12-24/5V USB podpięta pod gniazdo zapalniczki z dodatkowym bezpiecznikiem aparatowym 2A i wytrzyma zasilanie każdego rejestratora. Nic nie widac- pięknie dziala, a gniazdo jest zbyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że gniazdo fabryczne chciałem pozostawić puste (aby móc korzystać z zapalniczki oraz podłączać tam ładowarkę). Dodatkowe o którym wspomniałem chciałem przeciągnąć do schowka pasażera i tam podłączyć się kamerką (jej przewód ma końcówkę nie USB, tylko zapalniczkową). Wtedy całość przewodu udałoby się bez problemu ukryć - tego od nowego gniazda oraz tego, które będzie zasilać rejestrator. Pytanie tylko czy to wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie dla zapalniczki jest 15A. Transmiter, rejestrator przy ciągłej pracy pobierają łącznie max do 2A. Zapalniczka chwilowo do 11A czyli bez problemu drugie gniazdo podłączone przewodem 2xLGy 1mm2 lub OMy 2x1,0. 

Łamane zasilacze rejestratorow, czy nawigacji są zawodne przy słabym akumulatorze w urządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalniczka do 11A - rozumiem, iż masz na myśli tę końcówkę, która się nagrzewa w celu np. odpalenia papierosa? Jak jest tam podłączona ładowarka do telefonu to takie wartości nie są chyba osiągane?

Realnie wtedy z tego przewodu zasilane byłyby 3 zapalniczki (fabryczna + 2 nowe) oraz przełącznik gazu. Nie będzie się on grzać, bądź nie wystąpią inne "niespodzianki"? Z tego co wcześniej zostało napisane w temacie wynika, iż również z tego 15A bezpiecznika zasilane są także inne elementy jak radio, lusterka, wtrysk itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie

Gniazdo zapalniczki ma swój bezpiecznik. Ważne jest, żeby wszystkie połączenia były w miarę możliwości lutowane, a przekrój przewodów nie był mniejszy od 1 mm2.

Miejmy nadzieję, że Twój gaz ma zasilanie sterownika z pod maski, a z zapalniczki jest tylko obwód sterowania i sygnalizacji z poborem prądu poniżej 0,3 A.

Czyste połączenia odpowiedniego przekroju to brak mocy strat na przewodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!