Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Sterownik grzania świec żarowych


buczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z nastaniem chłodniejszych dni zauważyłem że auto dłużej kręci i ciężej odpala

Na desce rozdzielczej generalnie brak sygnalizacji grzania świec (zapala się tylko na 1-2 sekundy) podczas pierwszego porannego odpalenia

Gaszę natychmiast silnik i przy ponownej próbie uruchomienia silnika już nawet nie błyśnie

Sprawdziłem bezpieczni 70A jest ok

Sprawdziłem świece wszystkie OK rezystancja 0,6 Ohma

Generalnie na desce rozdzielczej brak błędów

Wypiąłem wtyczkę od modułu grzania świec (brak oznak błędu na desce rozdzielczej)

Auto odpaliło jak dotychczas

Obstawiam na niesprawny moduł w moim przypadku to BOSCH 0 281 003 050 (8200798585)

Z dostępnością tego elementu nie jest najlepiej

W serwisie zaoferowano mi za 280 zł (na zamówienie)

Moje pytanie brzmi czy komputer pokładowy powinien zasygnalizować awarię tego modułu

Pamiętam jak przepaliła mi się świeca w SII to zasygnalizował komputer na wyświetlaczu

Jak jest w SIII

Czy znacie zamienniki jego moduł BOSCH bo w necie posucha

Intercars wskazał na zamiennik 0 281 003 079 ale też go nie posiadają

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić rzeczywisty prąd każdej świecy, bo dopiero to da obraz uszkodzenia. Mamy tutaj w układzie świece żarowe, delikatne przewody połączeniowe i sam sterownik. Sama wymiana sterownika może nie przynieść oczekiwanego skutku, ale warto wyczyścić kostkę do niego wkładaną. Sygnalizacja na chwilę to za duża asymetria w układzie. Tylko błyska, bo jest zaśniedziałe połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kostkę potraktowałem Elektrosolem zero rdzy czy wilgoci, zasilanie do układu dochodzi

Znalazłem takie zamienniki

MERCEDES-BENZ 626 900 01 00
MERCEDES-BENZ A 626 900 01 00
NISSAN 11067 BB50A
OPEL 93452528
OPEL 93867778
RENAULT

82 00 798 585

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, buczki napisał:

Na desce rozdzielczej generalnie brak sygnalizacji grzania świec (zapala się tylko na 1-2 sekundy)

podczas pierwszego porannego odpalenia

Kontrolka świec informuje, że świeca włączyła się przed rozruchem,

Stan świec nie ma wpływu na brak świecenia kontrolki świec żarowych,

Kontrolkę zaświeca sterownik silnika, 

Przed wymianą modułu grzania świec, proponuje; 

- Każdą świece należy wykręcić i sprawdzić czy grzeje ;

   a/ Korzystne jest wykręcenie i ponowne ich wkręcenie aby ograniczyć ryzyko ich późniejszego zapieczenia,

         Obecnie stosowane są świece żarowe szybkiego grzania (z białym oringiem ),

   b/ świec wolnego grzania ( z czarnym oringiem) obecnie się nie stosuje,

   c/ czas pracy świec uzależnione jest od ;

          -  temperatury płynu chłodzącego ; sprawdzić czujnik cieczy chłodzącej , 

          -  napięcia akumulatora,

- W niskich temperaturach daje o sobie znać ;

        - niskie ciśnienie sprężania,

       -  niskie ciśnienie wtrysku ( lejący wtryskiwacz potrafi sprawić większe problemy z odpalaniem niż padnięte wszystkie świece żarowe),

       -  stan filtra paliwa, powietrza, bo one w dużym stopniu potrafią utrudnić odpalanie,

       -  nie może być pęcherzy powietrznych pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową,

       -  prawidłowe ustawienie statycznego kąta wyprzedzenia wtrysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tylko błyśnie grzanie świec to jest duży spadek napięcia od bezpiecznika 70A do zasilania sterownika grzania świec i to jest mierzalne. Należy wyciągnąć przewód zasilający z kostki i w miejscu prasowania dodatkowo go polutować do pinu żeńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świece wymienione na nowe Beru GE111 (nowe rezystancja 0,6 Ohma), sterownik zamieniony na używany. Rano ikona grzania świec zapala się na 2-3 sekundy, gaszę silnik ponowny start zapala się na 1 sek. Wciągu dnia trudno już trudno zauważyć grzanie świec nie wiem może silnik nie potrzebuje wsparcia. Czy u was jest podobnie czy inaczej. Może potrzeba niższych temperatur.

Po sprawdzałem bezpieczniki i przewody zmierzyłem napięcie po mojemu ok 

Na razie daje spokoj  auto pali, ładowanie ok uważam że świece pracują choć tego nie pokazują na tablicy kierowcy

Poczekam na większe mrozy, weryfikują moją teorię

Mam pytanie czy SCÉNIC III informuje kierowcę o problemach układem świec żarowych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wszystko w porządku. To są świece na 4,5 V więc nagrzewają się bardzo szybko. Po uruchomieniu silnika grzeją jeszcze około 2-3 minuty pomimo zgaśnięcia kontrolki. W obecnych temperaturach wynoszących około -10 kontrolka świeci max 3 sek. W SC II w silniku 1,9 była na wyświetlaczu informacja o każdej spalonej świecy. Myślę, że w SCIII jest podobnie. Dla próby możesz zdjąć fajkę ze świecy i uruchomić silnik. Jak wyskoczy komunikat "sprawdź układ wtryskowy" to będzie dotyczył uszkodzonej świecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2018 o 16:01, buczki napisał:

Witam z nastaniem chłodniejszych dni zauważyłem że auto dłużej kręci i ciężej odpala

Kupiłeś nie dawno to auto?? Proponuje sprawdzenie;

  -  stanu filtra paliwa ( mann, knecht ), powietrza, bo one w dużym stopniu potrafią utrudnić odpalanie,

  -  stan akumulatora, oraz stan jego czopów i klem, połączeń masowych,

  -  stan czujnika cieczy chłodzącej ( stan styków, łączy ),     

  -  stan rozrządu oraz prawidłowe ustawienie statycznego kąta wyprzedzenia wtrysku,

  -  parametry ciśnienia sprężania, ( kompresja ),

  -  stanu łączy rozrusznika,  

Proponuje tankować na sprawdzonych stacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do informacji komputera o układzie świec żarowych uruchamiałem silnik bez podłączonych przewodów do świec komputer tego nie wychwycił podobnie było gdy odłączyłem sterownik. Odpala silnik bez problemów. Zero informacji zwrotnej dla kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!