Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Brak lewej pozycji przód


Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem że nie świeci się żarówka pozycyjna w lewym reflektorze. Wszystkie inne żarówki w aucie świecą OK.

Sprawdziłem żarówkę - OK.

Okazuje się że nie dochodzi do niej napięcie, na wtyczce dochodzącej do reflektora tez go nie ma.

Przeglądałem dokumentację " bezpieczniki i przekaźniki " i znalazłem informacje , że w skrzynce z bezpiecznikami i przekaźnikami w komorze silnika sygnały dotyczące tej żarówki występują na 2 złączach:

AN Brązowe  PIN 5 - LPGA  +światła pozycyjnego lewego zabezpieczony

CN Brązowe  PIN12 - LPG + Światła pozycyjnego lewego zabezpieczony.

 

O co chodzi, z tymi oznaczeniami LPG i LPGA ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej się zorientowałem , że jest np. jeden bezpiecznik do całej lampy  lewej lub prawej.

Chodzi mi bardziej o to , z którego PIN'a  na której wtyczce idzie kabel do tej pozycji w lewej lampie.

Bo nie wykluczam, że może jakaś kuna założyła mi ten problem. Bo u mnie na terenie kuny się pojawiają.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem w międzyczasie , że na AN. PIN 5 nie ma 12V.

A na tym samym złączu PIN 1 ( pozycja prawa ) jest podane 12V i prawa pozycja się świeci.

Czy ten moduł przekaźników jest rozbieralny- naprawialny?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kontroli za pomocą ELM327 żadnych błędów nie ma.

Czy myślisz, że jakieś błędy w systemie  mogą powodować to że lewa pozycja nie świeci?

A poza tym auto jeździ OK i wszystkie inne światła świecą też OK.

Edytowane przez kacper69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kacper69 napisał:

CN Brązowe  PIN12 - LPG + Światła pozycyjnego lewego zabezpieczony

Światło lewe tylne.

 

6 godzin temu, kacper69 napisał:

AN Brązowe  PIN 5 - LPGA  +światła pozycyjnego lewego zabezpieczony

Światło lewe przednie.

Z jednego bezpiecznika wychodzi zasilanie do dwóch obwodów świateł pozycyjnych.  

Nie wiem, może uszkodzony moduł UPC (USM) , może wystarczy podać zasilanie z sprawnego obwodu na niesprawny ewentualnie wymienić moduł na inny z allegro za około 20-30 zł.

W każdym bądź razie obydwa światła są zasilane z jednego bezpiecznika przez dwie różne wtyczki kontrolowane przez moduł USM. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest dobra metoda bo układ elektroniczny sprawdza prądy w obwodach i jak nie mieści się w normie to wyzwala błąd danego obwodu. Ja bym wymienił moduł USM na drugi ewentualnie bym szukał zwarcia w obwodzie przedniej lewej pozycji. Można też podłączyć dowolny przekaźnik pod lewe tylne pozycyjne by bezpośrednio z akumulatora zasilał lewe przednie pozycyjne. W każdym bądź razie nie ingerowałbym w prawe pozycyjne, jak brać zasilanie to tylko z bezpiecznika pozycyjnych lewych.

5 godzin temu, kacper69 napisał:

Przy kontroli za pomocą ELM327 żadnych błędów nie ma.

ELM połączył się z modułem USM by odczytać błędy tego modułu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No elm raczej łączy się tylko z ECU natomiast z innymi podzespołami nie bardzo. Mówiąc po polsku wykasujesz nim błędy czek endżajna, a poduszek, przepalonych żarówek czy nawet klimy już nie, bo to są inne moduły. Podjedź najpierw na Clipa do kogoś i zrób porządną diagnostykę programem do renufffek ;) Być może faktycznie jak skasujesz błąd dopiero USM puści zasilanie na daną żarówkę (warto spróbować) - chociaż nie raz mi się spaliła zarówka mijania i po wymianie świeciła od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym aucie spaliło się już wiele żarówek, nawet w tej pozycji była już kilka razy wymieniana i nie było takich problemów, żeby USM coś blokował.

Dziś zrobiłem, ta pozycję L.P.

Jak rozebrałem ten moduł , zobaczyłem i dostałem opadu szczęki i ... podłączyłem lewą pozycję do prawej pozycji.

I działa.

Program piston i ELM327 nie wykazywał i nie wykazuje żadnych błędów.

Myślałem tez o wymianie całego modułu, są tanie, ale trzeba by dobrać dokładnie do takiej konfiguracji auta jaką mam.

Jak bym kupił jakoś inaczej skonfigurowaną, to np. światła do jazdy dziennej by mi nie świeciły, albo może jeszcze coś innego.

 

 

 

reno sterownik.jpg

Edytowane przez kacper69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!