Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Recommended Posts

Witam,

Może ktoś już przerabiał montaż kamery cofania w Kadjarze? 

Czy mogę mieć nadzieję, że wiązka będzie już poprowadzona?

Pozdrawiam

Instalacji nie ma. Wiązka jest kupowana z kamerą.

Ten link znasz?

Edytowano przez Andon
  • Like 1

Nie. Dzięki bardzo.

Więc tak. Pogrzebałem trochę po zagranicznych forach i w wyższych wersjach wyposażeniowych w szczególności Bose i X-mod jest instalacja, tylko nie w postaci osobnej kostki a kabli w kostce zbiorczej  w tylnej klapie bagażnika. Żeby sprawdzić trzeba zdjąć okładzinę klapy. Jutro sprawdzę u siebie.

Super Tutorial jest tutaj:  https://www.kadjar-forum.de/index.php/Thread/2287-Anleitung-original-Rückfahrkamera-einbauen-nachrüsten/#post49683 (Do zdjęć potrzebna rejestracja).

Poniżej zdjęcia samochodu mającą już instalację.

Bild 5.JPG

Bild 6.JPG

Edit.

Kadjar 2018 w wersji Intense wiązka do kamery cofania jest. Wchodzą cztery kabelki z głównej wiązki do kostki ale wyjścia na kamerkę już nie ma. Teraz muszę sprawdzić czy przewody są wpięte w R-Linka, bo zdarzało się, że przewody "gineły" gdzieś w wiązce.

Kamera zamontowana. Musiałem przeciągnąć całą wiązkę, bo przewody z bagażnika nie były podłączone do R-linka - szkoda, bo bardzo dużo Kadjarów ma wiązkę kompletną.

Kamerkę która bez żadnych modyfikacji działa z 6v z R-Linka kupiłem tutaj:

kamerka

oraz piny do wtyczki R-Linka:

Piny.

Przewód czterożyłowy kupiłem w Mrówce. 

Funkcję kamery odblokowałem ddt4all. Dziś pobawię się dalej, celem obniżenia linii prowadzących.

Koszt całości ok. 100 zł + 3 godziny pracy.

IMG_20190828_190229.jpg

IMG_20190829_074634.jpg

IMG_20190828_190024.jpg

IMG_20190829_053053.jpg

1.jpg

21 - video +

22 - video -

23 - zasilanie 6V +

24 - zasilanie -

Wszystkie zamienniki kamer są na 12V - R-Link wysyła 6V - nie każda kamerka to uciągnie. Można zasilanie 12V pobrać z lampy biegu wstecznego - ale powstaje wtedy mały defekt przy wyłączaniu biegu wstecznego. Przez dwie sekundy nie ma obrazu.

piny.jpg

Można też dać zasilanie z tylnych świateł "dziennych" - one świecą cały czas (przynajmniej w Megance)

Albo dać przetwornicę za parę zł np taką

Edytowano przez Andon
  • +1 1

Przy stałym zasilaniu kamery nie wiadomo jak by się zachował R-Link gdyby cały czas otrzymywał sygnał video.

Poza tym w Kadjarze trzeba było by aktywować światła tylne "dzienne" ddt4all.

Na wszelki wypadek miałem przetwornicę taką: Przetwornica. - szumy były większe niż bez. Za dużo chyba amperaż spadał. 

Wczoraj kadrowałem obraz przy pomocy dtt4all - jest lepiej - ale nie idealnie. Możliwości programowe się skończyły i trzeba będzie pod kamerkę zastosować jakąś podkładkę skośną aby ją fizycznie obniżyć.

IMG_20190829_184506.jpg

IMG_20190829_150456.jpg

IMG_20190829_184058.jpg

Edytowano przez sylwekdm

Większość kamerek chińskich ma takie zgrubienie na kablu, jest tam LDO i rezystor na wejściu do obniżenia napięcia. Jak się go zewrze to tak, żeby na LDO trafiało 6V z R-Linka to na wyjściu będzie 3.3V, czyli tyle ile kamera potrzebuje.

• +1 1

O widzisz u mnie jest "zgrubienie" - przy następnym grzebaniu przy kamerce spróbuję choć teraz na obraz nie mam co narzekać. 

@Qbak a to "zgrubienie" to nie jest zalane/zgrzane na stałe?

1 godzinę temu, sylwekdm napisał:

Przy stałym zasilaniu kamery nie wiadomo jak by się zachował R-Link gdyby cały czas otrzymywał sygnał video.

Ale... zasilanie kamery z R-Linka jest albo cały czas albo po wrzuceniu wstecznego.

Z drugiej strony brak wizji przez 2 sek to nic strasznego.

• Like 1

No jest zalane. Trzeba rozciąć delikatnie nożykiem na pół, wyciągnąć płytkę, poprawić, włożyć i zalepić.

• Like 1

Kamerkę fizycznie obniżyłem. Teraz szukam w opcjach ddt4all, przesunięcia obrazu w lewo ponieważ sama kamerka jest nie symetrycznie fabrycznie zamontowana w klapie bagażnika.

IMG_20190903_191456.jpg

@sylwekdm

Tutaj masz wszystkie dane jak to powinno być fabrycznie (według Hiszpańskiego forum) w kadjarze:

gfgdffdgfdg.thumb.jpg.11f89c652daa8047905b86579f481211.jpg

• Like 1

Dzięki. Próbowałem tych ustawień z forum niemieckiego, nic nie dały, prawdopodobnie z dwóch przyczyn:

- mam nie oryginalną kamerkę.

- ustawienia które podałeś są dla tych którzy w R-Linku przeszli z softu 2.X na 3.X kiedy linie kamerki dostawały buga.

Ja jestem od początku na sofcie 3.3

IMG_20190829_150456.jpg

Edytowano przez sylwekdm