Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Komunikaty "ryzyko awarii silnika" "skontroluj..."


Bobrzun

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Mam problem, który się powtarza. Podczas jazdy autostradą samochód wybił informację „Ryzyko awarii silnika” i napis STOP oraz skontroluj układ ESP. Wraz z włączeniem się czerwonej kontrolki włączał się tryb awaryjny. „Pomagało” kilkukrotne zatrzymanie się, ponowne uruchomienie samochodu i wtedy znikało ryzyko awarii, ale pojawiał się komunikat pomarańczowy „Skontroluj układ wydechowy” oraz lampka kluczyka i lampka kontrolna układu oczyszczania spalin. Później, jeszcze podczas jazdy wszystkie komunikaty zgasły. Samochód był u mechaników. Podczas diagnozy pokazało ponad 20 błędów, które były zupełnie zróżnicowane. Wymienili między innymi świece, regulator napięcia, tarcze i klocki z tyłu, uszkodzony amortyzator. Po tych wymianach komputer nie pokazał żadnych błędów. Przejechałam bez problemów na długich i krótkich trasach około 2 tyś km, ale sytuacja się powtórzyła się identycznie, znowu na autostradzie. Wszystkie płyny w normie, olej wymieniany regularnie co 10-15 tyś. Podczas wybicia komunikatów nie traci mocy, temperatura i obroty są w normie. Dodam, że jak wyłączałam klimatyzację, to nie wybijało później komunikatu o awarii silnika. Nie wiem, czy to może mieć coś wspólnego. Klima była nabijana przed wyjazdem w trasę. Samochód jest użytkowany ciągle i dość intensywnie. Czy ktoś się z tym już zetknął? Czytałam posty o filtrze DPF, ale czy to może być przyczyna? Ja robię długie trasy i jakoś wolno nie jeżdżę...

Edytowane przez Bobrzun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto kupione niedawno?

Z którego roku auto?

16 godzin temu, Bobrzun napisał:

Dodam, że jak wyłączałam klimatyzację, to nie wybijało później komunikatu o awarii silnika.

Nie wiem, czy to może mieć coś wspólnego.

Klima była nabijana przed wyjazdem w trasę.

Należy podłączyć auto pod clipa celem właściwej diagnozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód jest ze mną piąty rok. Dotychczas bez problemów. 2010 rocznik. Był na diagnozie nawet dwa razy. Najpierw pokazało kilkanaście różnych błędów, potem, że wszystko jest ok. Ale jak widać nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bobrzun napisał:

Wymienili między innymi świece, regulator napięcia, tarcze i klocki z tyłu, uszkodzony amortyzator.

A/ Tylko świece żarowy miały wpływ na ten błąd,

22 godziny temu, Bobrzun napisał:

Przejechałam bez problemów na długich i krótkich trasach około 2 tyś km,

ale sytuacja się powtórzyła identycznie, znowu na autostradzie.

B/ Obecnie całkiem co innego może być przyczyną tego błędu,

C/ Ilość możliwych przyczyn tego błędu jest b.duża, dlatego należy ;

    - podłączyć auto pod clipa celem właściwej diagnozy,

D/ Jeżeli masz inklinacje do prostych prac przy aucie, to można sprawdzić ;

       1/ stan świec żarowych,

       2/ czystość i szczelność czujnika ciśnienia doładowania,

       3/ wymienić filtr paliwa i powietrza na markowy,

       4/ stan wyłącznika światła stop przy pedałach,

       5/ obecność pęcherzy powietrza w paliwie pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową,

       6/ nieszczelności ( szczelina / dziurka ) w układzie dolotowym ,

       7/ zapewnienie dobrych kontaktów na złączkach, czujnikach, wtyczkach ( Kontakt 60 ),

       8/ czy nie ma uszkodzonych wężyków gumowych przy czujniku różnicowym ciśnienia fap-a,

       9/ uszkodzone przewody elektryczne przy czujnikach fap-a,

    10/ brudne, zasyfione paliwo, zatankowane z niepewnej stacji.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry.

Czytam z zainteresowaniem wątek, bo mam podobny problem z autem,

W Lipcu (jadąc na wakacje) podczas jazdy autostradą pojawił się czerwony komunikat "ryzyko awarii silnika" i "stop". Po usłyszeniu sygnału odruchowo została zdjęta noga z gazu i komunikat znikł tak, że nawet nie zdążyłam doczytać co było napisane, ale kontynuując jazdę bez zatrzymywania się komunikat pojawiał się ponownie i zdejmując na chwilę nogę z gazu komunikat znikał.  Z tym problemem przejechaliśmy już ponad 8 tysięcy km, ale teraz jakby nasilił się. Zaczął pojawiać się również na zwykłej drodze i na krótkim odcinku.

 

Zauważyliśmy, że komunikat "ryzyko awarii silnika" pojawia się zawsze w momencie, gdy auto, jadąc pod górę, traci moc i trzeba dodać gazu. Jeżeli włączona jest klimatyzacja to problem pojawia się z większą częstotliwością, ale wystarczy na chwilę zdjąć nogę z gazu by komunikat zniknął. Auto nigdy nie zgasło i zawsze odpala. Temperatura silnika zawsze w normie.

 

Z początku myśleliśmy, że przyczyną jest zanieczyszczone paliwo tym bardziej, że po przejechaniu w lipcu autostradą jakiś 350 km pojawiła się dodatkowo pomarańczowa lampka z nowym komunikatem "skontroluj układ wydechowy" (mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłam z włoskiego), który po paru dniach sam znikł. Jednak to nie był ten problem, bo zaraz po pojawieniu się komunikatu zjechaliśmy z autostrady i mechanik sprawdził filtr i naftę. Filtr i olej napędowy były czyste, ale paliwo było spienione. Na trasie dolaliśmy kilka razy dodatek do paliwa.

W drodze powrotnej równiez pojawił się nowy komunikat żeby skontrolować układ ESP, ale sam znikł.

 

Przed wyjazdem, w lipcu, auto było u mechanika. Wymieniany był pasek dystrybucji , świece, olej, filtry itd. Wszystko to żeby móc spokojnie przejechać te planowane 8 tysięcy km.

Po powrocie do domu oddajemy auto do tego samego mechanika, co wykonał prace przed wyjazdem i twierdzi, że to pompa paliwa. Przy okazji wymienił filtr paliwa twierdząc, że były opiłki. Drugi mechanik również twierdzi, że to pompa a przy okazji wymienił jedną świecę.

 

Czy to faktycznie może być pompa? Czy są jakieś objawy zużytej pompy?

 

Auto to Renault Megane 1,5 dci z 2010 roku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz wydawać kasę na wyminę niepotrzebnych podzespołów należy odczytać z komputera kod błędu który wyświetlił komunikat "ryzyko awarii silnika". Pompa w tym silniku praktycznie nigdy nie wytwarza opiłków. Podaj na tym forum kod błędu i będziesz wiedziała co sprawdzić  lub wymienić. Po wyświetleniu komunikatu należy pojechać do serwisanta z "clipem" by odczytał błędy silnika. Weź wydruk kodów błędów..

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam u trzeciego mechanika i poprosiłam o kod błędu. Kod to P0002 

Mechanik twierdzi, że to problem z dostarczaniem paliwa i musimy sprawdzić nieszczelności. Zainteresował się również zaworkiem (dołączam zdjęcie) twierdząc, że brakuje tutaj korka (może to banał nic nie znaczący?) W poniedziałek mam mu oddać auto do naprawy.

Megane 3 , 2010 rok.jpg

megane3 zbliżenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworek jest w porządku, tak ma wyglądać. Faktycznie jest problem z regulacją ciśnienia paliwa. Może to tylko czujnik ciśnienia, może regulator ciśnienia na pompie lub regulator przepływu również w pompie. Tak jak mechanik powiedział trzeba najpierw sprawdzić obwód doprowadzania paliwa pod względem szczelności a później zająć się pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.08.2019 o 21:19, ane21 napisał:

Filtr i olej napędowy były czyste, ale paliwo było spienione. 

Jedno co możesz zrobić to zapewnić aby;

   - nie było pęcherzy powietrza w paliwie pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową,

   - połączenie te muszą być szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Polski nie włączyłam klimatyzacji ani CD i żaden komunikat się nie pojawił. Od momentu ostatniego wywalania "awarii silnika" przejechałam jakieś 2500 km w różnych trasach. Jadę na dniach na clip, to napiszę co tam wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.09.2019 o 03:05, Bobrzun napisał:

Wracając do Polski nie włączyłam klimatyzacji ani CD i żaden komunikat się nie pojawił.

Były takie przypadki, że powodem błędu  " Skontroluj układ wydechowy " był ;

  - brak/niewłaściwa ilość czynnika w układzie klimy,

 -  lub inny element niesprawny związany z tym układem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2019 o 11:56, aniewa napisał:

Zaworek jest w porządku, tak ma wyglądać. Faktycznie jest problem z regulacją ciśnienia paliwa. Może to tylko czujnik ciśnienia, może regulator ciśnienia na pompie lub regulator przepływu również w pompie. Tak jak mechanik powiedział trzeba najpierw sprawdzić obwód doprowadzania paliwa pod względem szczelności a później zająć się pompą.

 

Właśnie zadzwonił mechanik. To już trzeci z kolei twierdzi, że trzeba wymienić pompę i wtryski. Narazie nie podjęłam żadnej decyzji, jutro zabieram auto i nie wiem co mam dalej robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ane21 skoro już trzeci mechanik sugeruje wymianę pompy to może coś jest na rzeczy. Co do wtryskiwaczy należałoby interfejsem odczytać korekty, ewentualnie dać do sprawdzenia na stole probierczym. Trudno zgodzić się na wymianę jednocześnie pompy i wtryskiwaczy bez pewności, że faktycznie te podzespoły są uszkodzone. Popytaj mechanika na jakiej podstawie wysunął taką diagnozę. Pompa posiada dwa regulatory i może tylko jeden z nich pracuje nieprawidłowo. Przy przebiegu jaki masz podany w stopce nie powinno być takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!