Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wibracje pedału sprzęgła 2.0 Tce


JedrzejGA

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Od kupna auta Megane 2.0 Tce 180 km zmagam się z wibracjami na pedale sprzęgła. Czy auto jedzie czy stoi na luzie wibracje występują gdy pedał jest wciśnięty do pierwszego oporu ( sprzęgło nie jest włączone) np. kładąc stopę na pedał i lekko dociskając z przegazówką. Amplituda drgań rośnie wraz z obrotami. Przy opadaniu obrotów nie wibruje. Mrowienie występuje np. kiedy zmieniam bieg przy szybszej jeździe wtedy obrazując: 

nic nie wibruje> naciskam sprzęgło- pojawia się mrowienie> mrowienie ustaje zaraz po rozłączeniu się tarcz  >wysprzęglenie do podłogi ze zmianą biegu > znowu mrowienie przy końcu puszczania sprzęgła. 

Czasem się zapomnę i trzymam nogę na sprzęgle i coś wyprzedzam na 5 tym biegu wtedy od razu wzmagają się wibracje, czasem nawet poślizgnie się sprzęgło (prawdopodobnie się kończy, lecz bierze bardzo płynnie i nie szarpie) gdy tylko odpuszczę gaz mrowienie ustaje. Jakby przy obciążeniu coś porowatego się wysuwało i szorowało w wysprzęglik ;)

Do tego gdy stoję na światłach i mam luz , wbijając jedynkę słyszę i czuję delikatne puknięcie. Mogę ponownie dawać na luz i wbijać jedynkę i już puknięcia nie ma. Dopiero jak ruszę i się zatrzymam, znowu wystąpi puknięcie przy wbijaniu 1 biegu. Auto też delikatnie telepie na wolnych i podczas jazdy co wskazuje na poduszkę skrzyni lub dwumasę. 

Liczę na wskazówki gdzie szukać problemu, potrafię coś sam pogrzebać przy aucie. Gdy uzbiera się kilka tropów posprawdzam co i jak :) 

Zgóry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JedrzejGA napisał:

Od kupna auta Megane 2.0 Tce 180 KM zmagam się z wibracjami na pedale sprzęgła.

Wibracje nie przenoszą się na nadwozie tylko są na pedale??

 

11 minut temu, JedrzejGA napisał:

Auto też delikatnie telepie na wolnych i podczas jazdy co wskazuje na poduszkę skrzyni lub dwumasę. 

Do dokładnego sprawdzenia ;

   - poduszki silnika i skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, tylko pedał sprzęgła. Do tego efekty dźwiekowe warkotu adekwatne do wibracji. Auto ma na liczniku 150kkm. Efekty są tym mocniejsze im wieksze obciążenie silnika i tylko na pograniczu "włączania i puszczania" sprzegła. Mogę ruszać pod górkę na półsprzęgle i wibracji nie ma dopiero na samym koncu jak już prawie nie ma oporu pod stopą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JedrzejGA napisał:

Dokładnie tak, tylko pedał sprzęgła.

Konieczna ;

   - wymiana płynu hamulcowego,

   - profesjonalne odpowietrzenie układu pedału sprzęgła,

  -  kontrola stanu siłownika sprzęgła.

Edytowane przez Andrzej-2010
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy odpowietrzenie tego wysprzęglika jest kłopotliwe i różni się od klasycznego odpowietrzania siłownika z odpowietrznikiem? Wiem ,że wysprzeglik jest wewnątrz. Czy warto zająć się tym samemu czy lepiej dać auto do serwisu (specjalistyczne narzędzia, clip itp.) Skrzynia 6 biegów PK4 . Wszelkie materiały mile widziane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JedrzejGA napisał:

Czy odpowietrzenie tego wysprzęglika jest kłopotliwe i różni się od klasycznego odpowietrzania siłownika z odpowietrznikiem?

Wg; procedury reno, wymaga narzędzi specjalnych,

Kumaty mechanik/właściciel da sobie radę,

Jak chcesz się sam bawić, poszukaj w internecie,

Wymieniałeś płyn hamulcowy w układzie hamulcowym?

Masz auto z bardzo udanym silnikiem, najlepsza konstrukcja reno,

Jaki olej silnikowy stosujesz?

Jaki filtr oleju?

Jaki charakter jazd? miasto, trasa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autem przejechałem dopiero okolo 10 kkm , wymieniłem olej w silniku na Elf 5w40 a w skrzyni na Elf dedykowany  , filtr Purflux, świece Ngk , przy okazji zrobiony pomiar kompresji który dał wynik okolo 12,7 -13,2 bar. Wymieniłem tarcze i klocki z przodu, przy wciskaniu tłoczka odkręcony był odpowitrznik z zamontowaną rurką i płynem. Po wymianie kilka profilaktycznych pompnięć odpowietrzających aż leciał czysty płyn. Powietrza nie było. Charakter trasy mieszany z naciskiem na trasę -dojazd do obwodnicy i czasem wyjazdy w polskę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JedrzejGA napisał:

 - wymieniłem olej w silniku na Elf 5w40 a w skrzyni na Elf dedykowany, filtr Purflux, świece Ngk ,

 - pomiar kompresji który dał wynik okolo 12,7 -13,2 bar.

Po zakupie auta należy wymienić;

 1/olej w silniku ;

     Silnik ten wymaga olejów z wyższej półki np; Valvoline SynPower 5W40 lub lepszy,

     między innymi celem;

         -  prawidłowej pracy regulatorów zaworowych - hydraulicznych,

        -  KZFR ,

       -   wysilonych warunków pracy silnika, 

  2/ płyn hamulcowy,

  3/ płyn chłodzący,

  4/ pasek rozrządu z napinaczem kpl ;

        - przy wymianie rozrządu ( na blokadach ) zwrócić uwagę na koło pasowe wału,

  5/ tankować tylko na sprawdzonych stacjach.

  6/ wtrysk pośredni ;

         - bardzo dobrze współpracuje z gazem, instalacja IV generacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto ma nową instalacje Stag. Rozrząd z pompą wody i KZFR został wymieniony po zakupie, wraz z płynem chłodniczym. Przy następnej wymianie wleję Valvoline, używałem tego oleju w poprzednich autach, w tym w Lagunie ;) 

Dziękuję za odpowiedzi. Pora działać. 

P.S:

13 minut temu, Andrzej-2010 napisał:

4/ pasek rozrządu z napinaczem kpl ;

        - przy wymianie rozrządu ( na blokadach ) zwrócić uwagę na koło pasowe

Czy chodzi o wyrobiony klin? Zwróciłem uwagę mechanikowi, zakład robi tylko Renówki, mam nadzieję ,że przyłożyli się do pracy wyglądali na takich co znają temat :) Temat kół pasowych i ściętych klinów przerobiłem w Lanosie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, JedrzejGA napisał:

Czy chodzi o wyrobiony klin?

Tam nie ma klina, śruba na stożku ( nowa ) dokręcona z odpowiednim momentem,

Chodzi o koło pasowe z amortyzatorem gumowym;

  -  należy zwracać szczególną uwagę na jego stan,

  -  wymienić pasek osprzętu,

  -  kontrola stanu koła pasowego alternatora oraz kompresora klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JedrzejGA napisał:

Czy auto jedzie czy stoi na luzie wibracje występują gdy pedał jest wciśnięty do pierwszego oporu ( sprzęgło nie jest włączone) np. kładąc stopę na pedał i lekko dociskając z przegazówką. Amplituda drgań rośnie wraz z obrotami. Przy opadaniu obrotów nie wibruje. Mrowienie występuje np. kiedy zmieniam bieg przy szybszej jeździe wtedy obrazując: 

nic nie wibruje> naciskam sprzęgło- pojawia się mrowienie> mrowienie ustaje zaraz po rozłączeniu się tarcz  >wysprzęglenie do podłogi ze zmianą biegu > znowu mrowienie przy końcu puszczania sprzęgła. 

Jak będziesz miał zdjęte przednie lewe koło to dokładnie obejrzyj czarną plastykową rurkę prowadzącą od skrzyni biegów do przegrody silnikowej. To jest rurka ciśnieniowa do wysprzęglika i ona powoduje to mrowienie. Jest stosunkowo sztywna. Możesz nałożyć na nią w miejscach styku z elementami nadwozia rozciętą gumową lub piankową osłonkę. 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!