Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dołożenie elektrycznych tylnych szyb


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chcę dołożyć tylne elektryczne szyby. W budzie nadwozia jest instalacja. W skrzynce bezpieczników obok kierownicy - są odpowiednie bezpieczniki. Okazyjnie kupiłem podnośnik (silniczek), wiązkę drzwi i przycisk. Jakie opcje w ecu trzeba aktywować? Na razie znalazłem w module BCM -> Window Control -> LVE_CF i REAR_PASSENGER_WLAP_ECU_CF. Ale to za mało, bo po podpięciu wiązki drzwi w gniazdo w słupku, silniczek nie działa. Ktoś, coś?

Edytowane przez mat_79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie , a do przodu moduł sterowania szyb na 4x masz ? to z niego idzie napięcie na tył i to od niego dużo zależy żeby tył działał.

Jakiś  czas temu przerabiałem przypadek znajomej ze kupiła auto z tyłu szyby nie chodziły z przycisków  okazało się ze cały przedni przełącznik do wymiany

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierw może umów się z kimś z forum w Twojej okolicy ? taniej i szybciej , postawisz browar i chyba każdy się zgodzi .- zaoszczędzisz czas i pieniążki wydane na przełącznik

Przycisk , przełącznik szyb z przodu podważa się od strony blokady rodzicielskiej na tylne drzwi , wyciąga się i wypina kostkę , ciekawe czy będzie pasowała do istniejącej Twojej instalacji w przednich drzwiach. 

 

Przypadek znajomej to clio III 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy w module drzwi kierowcy DDCM masz aktywną funkcję "Config Window Rear Switch ENable".

W UCH powinno być:

"FRONT_PASSENGER_WLAP_ECU_CF": "with",
"AUTO_WINDOW_CLOSING_CF": "with",
"SHORT_DROP_CF": "without",
"REAR_PASSENGER_WLAP_ECU_CF": "with",
"LVE_CF": "without"

Edytowane przez aniewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się uruchomić silniczek szyb!

1. W Driver Door Control Module -> Config Window Rear Switch ENable.

2. W Body Control Module -> Window Control -> REAR_PASSENGER_WLAP_ECU_CF.

3. Do gniazda w środkowym słupku podłączona nowa wiązka, a do niej silniczek i przycisk sterujący.

Działa nawet na "starym" panelu przycisków w drzwiach kierowcy, tzn. tylko z przyciskami do sterowania przednich szyb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Admina: można to jakoś wrzucić do manuali?

 

Szyby elektryczne z tyłu zrobione! Poniżej kilka wskazówek:

 

1. Jak sprawdzić, czy w budzie samochodu jest już poprowadzona fabrycznie instalacja elektryczna dla tylnych szyb? Trzeba zajrzeć do gniazd w środkowych słupkach. Powinny wyglądać tak:

IMG_20200428_191317_Easy-Resize.com.jpg

 

2. W skrzynce bezpieczników powinny być dwa bezpieczniki 25A na drugim rzędzie od prawej, trzeci i czwarty od dołu.

IMG_20200503_115615_Easy-Resize.com.jpg

 

3. Wtyczka do panela kierowcy z przyciskami do sterowania szyb i lusterek powinna mieć połączenia jak na zdjęciu (zdjęcie akurat gniazda, a nie wtyczki, ale piny się zgadzają). Nowy panel z czterema przyciskami do szyb i przyciskiem Child Lock bez problemu można kupić. Pasuje plug&play.

IMG_20200507_142658_Easy-Resize.com.jpg

 

4. Silniczki do napędu szyb pasują bez żadnych przeróbek w miejsce ręcznego mechanizmu korbek. Wystarczy odkręcić trzy torxy. Przyciski do sterowania - również plug&play. Jeżeli chodzi o wiązki przewodów do drzwi, to bez problemu można kupić takie pochodzące z meganki posiadającej hands free. Opis wtyku dla wiązki lewych tylnych drzwi (z HF), bo nie wszystko widać na zdjęciach: do wszystkich "grubych" pinów są podłączone przewody. Do "cienkich" pinów (w takiej pozycji, jak na zdjęciu): w górnym rzędzie podłączony przewód do trzeciego pinu od prawej, w środkowym rzędzie podłączone przewody do drugiego i trzeciego pinu od prawej, w dolnym rzędzie podłączone przewody do pierwszego i drugiego pinu od prawej. W przypadku wiązki bez HF (i chyba przedliftowej), w górnym rzędzie są dwa piny zajęte.

IMG_20200508_130648_Easy-Resize.com.jpg

 

5. Wiązkę zapewne trzeba będzie trochę przerobić. Po pierwsze, odciąć i zaizolować przewody do czujnika hands free. (No chyba, że auto posiada HF...)

IMG_20200508_130817_Easy-Resize.com.jpg

 

6. Po drugie - kwestia ile pinów jest w zamku drzwi. Jeżeli 6 pinów (taki, jak na zdjęciu) - to wtyku wiązki nie trzeba przerabiać. Aby odpiąć wtyczkę od zamka musiałem odkręcić zamek (trzy torxy), bo w inny sposób nie byłem w stanie sięgnąć do blokady wtyczki. Jeżeli w zamku są tylko 4 piny, a wtyk wiązki ma 6 pinów? Zanim zaczniecie ciąć przewody, sprawdźcie jak ułożyć nową wiązkę (u mnie trochę inny przebieg niż starej), by nigdzie nie zabrakło "długości".

Jeżeli wiązka pochodzi z samochodu z HF, to trzeba podmienić wtyki i polutować przewody wg schematu (piny w każdym wtyku są numerowane), strona lewa:

- z kostki 6 pin przewód 1 - do kostki 4 pin przewód 1

- z kostki 6 pin przewód 2 - do kostki 4 pin przewód 3

- z kostki 6 pin przewód 3 - do kostki 4 pin przewód 2

- z kostki 6 pin przewód 4 - do kostki 4 pin przewód 4

Jeżeli zaś wiązka pochodzi z samochodu bez HF, to trzeba podmienić wtyki i polutować przewody wg schematu (piny w każdym wtyku są numerowane), strona prawa:

- z kostki 6 pin przewód 2 - do kostki 4 pin przewód 1

- z kostki 6 pin przewód 3 - do kostki 4 pin przewód 2

- z kostki 6 pin przewód 4 - do kostki 4 pin przewód 3

- z kostki 6 pin przewód 5 - do kostki 4 pin przewód 4

IMG_20200516_135539_Easy-Resize.com.jpg

 

7. Jeżeli chodzi o te superunikalne opaski zaciskowe do wiązki drzwi... Spokojnie można je rozpiąć cienkim śrubokrętem i wykorzystać ponownie.

IMG_20200516_142610_Easy-Resize.com.jpg

 

8. Aktywacja tylnych szyb w systemie komputerowym meganki jest prosta. Dokonałem za pomocą Ecu Tweaker (do pobrania np. tu https://goduster.pl/ecu-tweaker-zamiast-ddt4all/) i ELM372. Trzeba ustawić:

- w Driver Door Control Module -> Config Window Rear Switch Enable

- w Body Control Module -> Window Control -> REAR_PASSENGER_WLAP_ECU_CF

 

9. Aktywacja przycisku, by pasażerowie z tyłu nie mogli się bawić szybami:

- w Driver Door Control Module -> aktywacja dwóch parametrów z Child Lock LED w nazwie.

 

 

Edytowane przez mat_79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam Panowie potrzebuję pomocy,

Tak więc dokładam również elektryczne szyby z tyłu ale mam problem.

- podłączyłem wiązki do słupków środkowych,

- podpiąłem mechanizmy szyb,

- podpoiłem przełączniki sterowania tylnych szyb,

- podpoiłem przedni panel z sterowaniem na cztery szyby

- aktywowałem zgodnie z opisem (może coś źle ale raczej jest OK)

Mechanizmy działają wyłącznie po naciśnięciu przycisków z panelu kierowcy. Przełączniki tylne nie uruchamiają mechanizmów. Zostały one sprawdzone na przednich prawych drzwiach i tam działa szyba (ta sama kostka co z tyłu). Przycisk blokady szyb na przednim panelu ma chyba jakąś diodę ale ona nie reaguje na przyciskanie. Sprawdziłem również działanie na starym przednim panelu z dwoma szybami i również tylne przyciski nie załączają mechanizmów szyb. Gdzie szukać przyczyny. Poproszę o poradę.

 

 

Dodam jeszcze że nie przerabiałem kostki do zamka, po prostu nową instalację nie wpinałem do zamka (czy to może być przyczyną?). Jeżeli tak to zapewne trzeba będzie polutować kable według opisu wyżej.

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.12 :!: - aniewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

- zamki nie muszą być podłączone do wiązki, by sterowanie szybami działało - zarówno z panelu kierowcy, jak również z przełączników w tylnych drzwiach

- sterowanie tylnymi przyciskami powinno działać również na starym panelu kierowcy

- oba powyższe warianty przećwiczyłem osobiście, zanim zmontowałem wszystko "na gotowo"

- wygląda na to, że coś w konfiguracji sterownika blokuje użytkowanie tylnych przycisków

- jedyne, co mi przychodzi teraz do głowy, to funkcja "child lock"; odpowiada za nią przycisk (ten z diodą) na nowym panelu kierowcy

- sprawdź, jakie ustawienia masz teraz dla tej fukcji

- wklej najlepiej screeny

- będziemy walczyć do skutku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem sterownik umieszczony w drzwiach kierowcy musi mieć zapisaną odpowiednią konfigurację. Stosunkowo tanio zrobisz to sam za pomocą ELM 327 na PIC18F25K80 i np. darmowy DDT4all lub Ecutweaker na Androida. Wszystko opisane w odpowiednich tematach na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!