Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Działanie klimatyzacji automatycznej


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka! Mam pytanie odnośnie działania klimatyzacji automatycznej. Na chwilę obecną mam tak ustawione, temperatura po obu stronach 22 stopnie, kliknąłem SOFT (zaświeciła się lampka Soft i Auto), przyciskiem kliknąłem AC OFF (świeci na czerwono i na wyświetlaczu info AC OFF, lampki soft i auto nie świecą) I tu mam pytanie otóż czy jeśli ustawie np. 19-17 stopni po którejś stronie i AC OFF jest to auto faktycznie nie włącza klimatyzacji? Pytam bo czuję z kratek chłodne powietrze pomimo AC OFF, teoretycznie jak włączę klimę ręcznie to obroty rosną i słychać jak klima pracuje ale zastanawia mnie czy pomimo ustawienia AC OFF czy auto samo nie załącza mimo to klimy bo widzi ustawienie np. 17 stopni.

 

Drugie pytanie czy jest jakaś granica temperatury zewnętrznej przy której pomimo ręcznego włączenia klimy tą się nie załączy? W poprzednim aucie miałem tak że jak było poniżej 10 stopni na zewnątrz to klima nie załączała się lub gdy czynnika było za mało. 

 

Megane 3 ph1, 2010r., 1.4 tce 130km, klima dwie strefy automatyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz AC OFF to klimy nie zalączy sterownik tylko temperaturę będzie się starał ustawić mieszaniem ciepłego powietrza z nagrzewnicy i zimnego z zewnątrz z otoczenia a drugie pytanko nie załączy jeśli temperatura czujnika na  parowniku będzie za niska żeby nie uszkodzic sprężarki ; załączy od ok. 3-4 st. celsjusza klimę poniżej nigdy.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, fullxda napisał:

Jeśli masz AC OFF to klimy nie zalączy sterownik tylko...

A powiedz mi czy w Megane 3 faktycznie nawet gdy jest AC OFF sprężarka klimy i tak pracuje? Podobno w M3 klima właśnie w ten sposób pracuje aby ciągle smarować ważne elementy, jest to delikatna praca nie obciążająca silnika i nie powodująca wzrostu spalania, czy tak jest? Pytanie jeszcze co lepsze zwłaszcza gdy na dworze jest między 7-12 stopni, SOFT, AC OFF i temperatura powiedzmy 22 w aucie czy SOFT (klima aktywowana automatycznie) I temperatura w aucie np. 22? 

 

Edit

Pytam o takie coś bo u mnie np. daje SOFT, klima automatyczna jest, na dworze 9 stopni w kabinie 22 i słyszę jak klima pracuje, obroty są ciut wyższe (tak do 1000 rpm), leci ciepełko z kratek ale klimę słychać. Dla porównania klikam tylko AC OFF, auto ciszej zaczyna pracować i obroty poniżej 1000 (z jakieś 900 rpm, ogólnie w normie). Owszem na automatycznej auto nie zaczyna pracować jak ciągnik ale słuchowo da się wyczaić że jest inna praca niż bez klimy.

Edytowane przez Sadam49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima nie pracuje tylko jak jest świecący przycisk  AC OFF Każda inna opcja soft auto fast załącza sprężarke jeśli potrzeba .Masz racje z ta sprężarka teraz wszystkie nowe samochody maja Kompresory sterowane zaworem elektromagnetycznym . W kompresorach o zmiennej pojemności skokowej – w sytuacji kiedy wyłączymy chłodzenie – zamiast całkowitego wyłączenia, kompresor przestawia się na minimalny opór ciśnienia. Dzięki udoskonaleniom mechanicznym tłoczenie zostaje zredukowane do poziomu 2-5% Wiec kompresor cały czas minimalnie chodzi smarując elementy To ze strony lase-sinex .Ja akurat jak jest zimniej Od -7-12 st. Włączam sobie tylko 22 st. AC OFF i grzeje tylko nagrzewnica do tej temperatury po dojściu do niej Klapki w mieszające powietrze w desce tylko mieszają powietrze tak żeby utrzymać te 22 st. bez załączenia klimy .Jeśli jest wilgoć i szyby parują wyłączam AC OFF i klima zaczyna osuszać powietrze i szyby wiec ja akurat mimo klimatronika wolę sobie ręcznie sterować bo po co jechać na klimie jak szybki nie parują i temp.jest odpowiednia szkoda kasy na podwyższone zuzycie paliwa .

 

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.4 :!: - Prezes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, fullxda napisał:

Klima nie pracuje tylko jak jest świecący przycisk  AC OFF Każda inna opcja soft auto fast załącza sprężarke jeśli potrzeba .

Ciekawi mnie czy w momencie gdy kliknę SOFT i następnie AC OFF żeby się świeciło to czy komputer w razie potrzeby też uruchomi klimę ale nadal będzie na wyświetlaczu AC OFF czy nie.

 

Czyli nawet gdy AC OFF świeci to i tak kompresor delikatnie pracuje. A kierunek nawiewu i moc sam też ustawiasz czy robisz jak Ja, że masz np. Soft lub Auto i tylko klikasz AC OFF a reszta działa automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli  AC OFF świeci to sprężarka nie działa bo jak ma działać ? jak kierowca tym przyciskiem wyłączył klimę , to tak jakbyś miał wyłączone ogrzewanie tylnej szyby a samochód od tak sam by sobie ja włączał to wbrew logice Podświetlona opcja AC OFF to nic innego jak wyłączona klima w samochodzie bez klimatronika to guzik ze snieżynką ,kierunek sam ustalam najczęściej jest to tylko na szybę i tylko jeden listek podświetlony cały czyli 2 bieg 

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6 :!: - Prezes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie zakładać nowego tematu, to zapytam tutaj - jak sobie radzicie z parowaniem szyb przy klimatyzacji automatycznej? Teraz gdy na zewnątrz jest temp w przedziale 0-5st klima mi się nie załącza i w sytuacji gdy pada deszcz, to momentalnie mam zaparowane szyby. W poprzednim aucie miałem klime manualną i po jej włączeniu momentalnie schodziła para z szyb. Tutaj nie ma takiej możliwości, bo ustawiamy tylko temp. a w jaki sposób zostanie ona osiągnięta, to już tylko widzi mi się elektroniki tym sterującej. 

 

Dodam, że auto jest zadbane, w środku mam czysto i nie wnoszę na buciorach dużych ilości wilgoci. Filtr kabinowy też jest wymieniony na nowy. 

Podpowiedzcie jak sobie poradzić z tym problemem, bo jazda w deszczu to istna katorga ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio padał deszcz i było 3 stopnie, zaparowały wszystkie szyby, temperaturę miałem na 23 stopnie w kabinie i włączyłem klimę (nastawa AUTO i SOFT) w ciągu minuty wszystkie szyby odparowane. Potrzymałem włączoną klimę jeszcze przez 2 minuty następnie wyłączyłem i szyby do końca podróży ani razu nie zaparowały. Więc nie wiem jak u Ciebie ale może nie wszystko masz sprawne albo brudną szybę. ?‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Laros napisał:

Ale dlaczego

Ja też jeżdżę od jakiegoś czasu z AC OFF, auto ciszej pracuje, nie skrapla się pod samochodem, jest żywsze (lepiej rusza, bardziej dynamicznie), spalanie jest niższe zwłaszcza jak się jeździ tylko po mieście. Dodatkowo miasto nie duże więc nie widzę sensu używania klimy w sezonie zimowym bo po 20-25 minutach auto jest gaszone bo dojechałem do celu, a czasami szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sadam49 napisał:

auto ciszej pracuje

rozumiem

 

1 minutę temu, Sadam49 napisał:

nie skrapla się pod samochodem

ja mam AC cały rok włączone i też się nie skrapla jak czujnik ze względu na temperaturę nie pozwala na obieg w układzie

 

6 minut temu, Sadam49 napisał:

jest żywsze (lepiej rusza, bardziej dynamicznie)

zgadza się, całe kilka KM więcej o ile układ nie jest na "pełnym obiegu"

 

7 minut temu, Sadam49 napisał:

spalanie jest niższe

ile mniej Tobie spala w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety tak ma być aby nie doszło do uszkodzenia sprężarki. Bez względu na to czy jest AC załączone czy nie. Pozostaje nam tylko odparowanie strumieniem powietrza z wentylatora i ewentualnie uchylonych szybach, o ile ne są przymarznięte ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!