Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Działanie klimatyzacji automatycznej


Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Sadam49 napisał:

Odnosząc się do tego tematu oraz do ostatniej wypowiedzi w nim, kolegi "aniewa" wychodzi na to że, w M3 w zimie i w ogóle nie ma różnicy czy masz AC OFF wciśnięte czy nie to klima pracuje ciągle z tym że przy AC OFF wciśniętym pracuje słabiej jednak pracuje tym samym smarując ważne elementy. Podsumowując, zimą jeśli masz wciśnięte AC OFF to klimie nic nie grozi jeśli jednak chcesz szybko odparować szyby to należy ją włączyć plus opcja Czysta Szyba czyli nadmuch na max tylko na szybę czołową. Czy się mylę?

Zasadniczo przy AC OFF sprężarka o zmiennej wydajności pracuje jakby na obiegu wewnętrznym. Przy nastawie AC ON włącza się "pełny obieg". Przy zbyt niskiej temperaturze otoczenia elektrozawór nie pozwala na uruchomienie tego "pełnego obiegu" pomimo że słychać pracę sprężarki inaczej niż w trybie AC OFF. Nie wiem czy we wszystkich MIII jest taki typ sprężarki.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Laros napisał:

Zasadniczo przy AC OFF sprężarka o zmiennej wydajności pracuje jakby na obiegu wewnętrznym. Przy nastawie AC ON włącza się "pełny obieg".

W końcu konkretna odpowiedź. Czyli tak jak myślałem i chyba mogę podsumować wszystko. 

 

Jeśli wciśniesz AC OFF (czerwona lampka świeci) masz klimę wyłączoną ale ze względu na typ sprężarki ta i tak delikatnie pracuje aby zachować smarowanie. Czy na dworze -5 czy 0 można sądzić, że ta delikatna praca i tak jest i tak tutaj temperatura raczej wpływu nie ma. 

 

Jeśli AC OFF nie świeci na czerwono to właśnie włączyłeś klimę która zaczęła pracować normalnie z tym, że nie na pełnej mocy bo masz w kabinie ustawione np. 23 stopnie, dopiero gdy zmniejszysz na 17 stopni wtedy klima zaczyna działać pełną mocą aby uzyskać rządaną temperaturę. W tym przypadku temperatura na dworze ma znaczenie bo prawdopodobnie poniżej 0 stopni, klima nie uruchomi się a jedyne co możesz uzyskać to "tryb" oszuszania powietrza aby odparować szyby. 

 

Zimą mimo że AC OFF wciśniesz (świeci na czerwono) klimatyzacji nie grozi nic złego i nie ulegnie uszkodzeniu bo ze względu na typ srpężarki smarowanie i tak jest zapewnione zaś włączenie klimy (czyli AC OFF nie świeci) pozwoli Ci odparować szyby (dosyć szybko) jednak nie pozwoli Ci poniżej 0 stopni na dworze odpalić normalnego tryby klimy. 

 

Chyba tak by to wyglądało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2021 o 20:17, halas2 napisał:

Więc może w M3 nie ma kryterium temperatury a jedynie ciśnienia. A może jeszcze nie wiem jaki warunek jest zaszyty:)

Tak właśnie było w M II, niska temperatura mogła jedynie obniżyć ciśnienie w układzie i to z automatu wyłaczało sterowanie sprężarką. W M III sytuacja jest bardziej skomplikowana bo są trzy rodzaje sprężarek i czujnik temp. zewnętrznej bierze aktywny udział w sterowaniu układem. 

Dzisiaj podłączyłem elma i trochę podglądałem pracę układu programem pyren. Na zewnątrz 8 stopni. Mam sztywne sprzęgło i zawór regulacyjny. Niezależnie od ustawienia temperatury cały czas jest żądanie klimatyzacji i oczywiście zgoda uruchomionego silnika na to żądanie. Dopiero wyłączenie przyciskiem A/C powoduje, że żądanie klimatyzacji przechodzi w stan nieaktywny. Wciśnięcieprzycisku odszraniania przedniej szyby z automatu powoduje przełączenie stanu na aktywny. 

Jak się zobi około zera to powtórnie popatrzę na pracę układu, sprawdzę czy w tej temperaturze żądanie klimatyzacji będzie aktywne.

 

Update::

Sprawdziłem działanie klimatyzacji przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni. Wychodzi, że niska temperatura zewnętrzna nie dezaktywuje sprężarki z zaworem regulacyjnym, sprężarka jest ciągle aktywna niezależnie od nastaw klimatronika poza wyłaczeniem A/C. 

Pracę sprężarki dobrze widać wmodule UPC, program pyren na komórkę

.Screenshot_20211203-075837.thumb.jpg.bc6a7866c7dde11bee7cfb5bfc940d4d.jpg

  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, aniewa napisał:

Update::

Sprawdziłem działanie klimatyzacji przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni. Wychodzi, że tempeeratura zewnętrzna nie dezaktywuje sprężarki z zaworem regulacyjnym, sprężarka jest ciągle aktywna niezależnie od nastaw klimatronika poza wyłaczeniem A/C.

Czyli pomimo że na dworze zimno sprężarka wciąż pracuje ale tylko po to by smarować elementy bo jak mamy w kabinie ustawione np. 23 no to zimno nie leci wiadomo dopiero jak zjedziemy na powiedzmy 17 wtedy się odpala jeszcze bardziej aby uzyskać te 17 w kabinie tak? A jak wciśniemy AC OFF to wtedy całkowicie ją wyłączamy i nawet nie pracuje delikatnie aby smarować? Bo już chyba znów nie rozumiem ??‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co mówi @aniewa. Dziś jadąc do pracy obserwowałem ciśnienie w układzie. I przy 3,1 bar po włączeniu klimatyzacji skoczyło do 4,3 po czym spadło na 3,7 i tak się trzymało do wyłączenia klimatyzacji. Temperatura 0stopni silnik nagrzany. 

 

@Sadam49. Sprężarka z sprzęgłem zrywalnym jakie jest w Megane 3 ale chyba nie we wszystkich posiada zawór regulujący moc sprężarki. Tyle że nawet jak wciśniesz AC off i wyłączy on tak jakby sprezarke to i tak kilka procent wydajności leci w układ. To jest właśnie to tak jakby smarowanie układu w zimie. A to że jak włączymi klimatyzację i układ wystartuje to przy 0 stopni nie potrzebuje niewiadomo ile mocy:)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Panowie, mam pewien problem z działaniem klimatyzacji albo tylko tak mi się wydaje. Mam klimatyzację automatyczną Pod koniec roku byłem na serwisie klimatyzacji bo zauważyłem wyciek gazu z układu. Fachowiec wszystko uszczelnił i uzupełnił układ. Przy obecnych temp. jak odpalę silnik i wcisnę przycisk soft lub auto slychac że coś się załącza ale nic mi nie dmucha, dopiero po pewnym czasie zaczyna dmuchać a siła nawiewu zwiększa się stopniowo wraz z upływem czasu. I później jak osiągnie temp. siła nawiewu się zmniejsza. Nie mam pewności czy to jest prawidłowa praca, mam wrażenie że wcześniej nie musiałem czekać na uruchmienie się wentylatora i jego pełną moc. Jak włączę opcję czysta szyba nawiew po kilku chwilach działa z pełną mocą, ale jak w tym czasie włączę przycisk soft to siła nawiewu słabnie. Wyglada to tak jakby w miarę rozgrzewania się silnika wzrastała siła nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!