Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zbieżność, dziwne zachowanie kierownicy.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim. Pisze do was jakby inaczej, z problemem. W zawieszeniu mam wymienione jak wiecie prawie wszystko. 

Mam taki problem jak na filmie, którym zalącze. Kierownica jak jest prosto to auto jedzie w prawo. Lekko skrece w lewo i jedzie już prosto. Zbieżność robiona pare razy. Dodam tez, ze w prawo kierownica kręci się lżej niż w lewo takie mam wrażenie. Jak jadę sam to nie ma takiego problemu, ale jak wsiądzie pasażer to muszę prawie cały czas kontrować, czyli dokręcać w lewo. Lekko skręcę w prawo i kierownica leci jakby sama i auto skręca. 
Nie mam już pomysłów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo prosty.

Przed ustawianiem mechanicznym zbieżności trzeba zablokować kierownicę na kąt 0 ( również dla wspomagania - odczyt z obd ) i dopiero ustawiać. Tak już robią u dobrych diagnostów. Być może na końcu trzeba będzie  przedstawiać koło kierownicy jeśli było coś przy nim grzebane, ale to od razu widać.

Edytowane przez jabrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie nikt nie robi u mnie zbieżności jak trzeba i robią auta jak stare polonezy czy Lanosy. Poważnie… nie mam już sił grzebać przy tym aucie. Nie mogę do porządku doprowadzić prowadzenia tego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Elma i możesz pyclipem sprawdzić jak Ci ustawili. Później jechać na reklamację. Mało jest dobrych miejsc nawet w dużym mieście, którzy dbają o kalibrację własnych urządzeń pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownica przed ustawianiem zbieżności musi być ustawiona w pozycji na wprost i zablokowana. Później można kręcić drążkami. 

Bardzo często tą przestawiona kierownicę przestawia się odpowiednio jeden drążek wkręcając a drugi wykręcając, ale to powinien zrobić mechanik który ustawiał zbieżność w ramach tej usługi.

Jeżeli była ustawiana zbieżność to napewno mechanik miał odczyt kąta pochylenia koła i kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Jeżeli wyniki różnią się znacznie lewą od prawej to z kręceniem kierownicy lewo prawo mogą być roznice w sile. Kąty napewno będą się różniły bo auto swoje przejechało i od strony kierowcy będzie bardziej w pionie o kat wyprzedzenia sworznia będzie bardziej pionowy. Do tego jezeli wahacze są krzywe to mamy komplet. Zużycie sworzni wahacza również na to wszystko wpływa pomimo tego że w skp jest wszystko ok. Dlatego zawsze zalecam wymianę obu wahaczy na nowe bo regeneracja jest bezcelowa.

Zmierz za pomocą miary zwijanej czy oba przednie koła są jednakowo umiejscowione w nadkolu. Może być tak że masz cofnięte jedno koło o kilka milimetrów.  Ja tak kiedyś miałem.  Co ciekawe po wymianie wahacza było tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, miałem dokładnie ten sam problem. Koledzy poprzednicy, mają rację, pisząc, że trzeba zablokować kierownicę i ustawić kąt na czujniku skrętu kierownicy przy ustawianiu zbieżności, ale jeszcze dodatkowo sprawdź clipem czy w sterowniku ESP jest kąt skręcenia kierownicy na 0. Z jakiegoś powodu sterownik ESP może mieć inny odczyt niż czujnik skrętu kierownicy i różnica o nawet 1st potrafi dawać takie efekty jak u Ciebie. 

W mojej meganie po ustawieniu w sterowniku ESP kąta na 0 objawy ustały i auto jedzie prosto i skręca w obie strony tak samo.

  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ustawienia w dwóch miejscach zawsze powinny być równe. Pojechałem służbowym po naprawie w delegację. Przeżylem horror, bo na mokrym zakręcie z nadmierną prędkością nie mogłem opanować skody superb jak zadziałało ESP. Ustawienia były  różne o niecałe 3 stopnie. Udało mi się wyjechać z pochylenia w rowie o własnych siłach. Zgłosiłem to w ASO skody, bo oni sprzedali ten samochód i go naprawiali. Była robiona wymiana taśmy air bag. Na kierownicy nic nie czułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zerowy kąt na kierownicy, wg. mojej opinii - w przypadku Renault, nie ma znaczenia po przekroczeniu około 60-70 km/h gdyż wspomaganie kierownicy już jest "nieaktywne". Miałem tak w MII: kierownica na wprost, ustawiona zbieżność na urządzeniu laserowym, zakładanym na wszystkie 4 koła, zbieżność ustawiona na 0 i auto ściągało w lewą stronę. Wykonałem przyuczenie czujnika skrętu Maxiecu i auto jak nowe. Zachowanie auta było bardzo dziwne bo od pewnej prędkości w wzwyż problem ustawał tak jak pisałem powyżej. Kąt w pamięci wspomagania był chyba 1 stopień.

Tak na marginesie: przy tych wszystkich systemach bezpieczeństwa - ESP, niesprawność jakiegokolwiek elementu może narobić kłopotu - mam tu na myśli: sprawność i skuteczność hamowania każdego z zacisków, płyn hamulcowy (koniecznie DOT 4 class 6) i wspomaganie kierownicy. Wbrew pozorom niesprawność w/w podzespołów może przy zadziałanie ESP narobić bałaganu. Ilu z Kolegów regularnie wymienia płyn hamulcowy? To bardzo ważny element układu gdyż: pozwala na prawidłowe sterowanie zaciskami hamulcowymi (zawodniony płyn może zagazować), ochrona przewodów hamulcowych (w aucie są stalowe - wtedy mogą korodować również od środka - wbrew pozorom miedziane również reagują chemicznie ze zużytym płynem), korozja tłoczka zacisku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolny dzień podjadę na całkiem inna stacje kontroli, do innego miasta. Muszą mi jeszcze przetrzepać auto z tego względu, że dalej mam stuki. Na kostce brukowej a najgorzej na kostce ażurowej. Przejadę parę km i stukanie maleje ale nie ustaje. Stawiam na magiel albo drążki. Nikt nie może zdiagnozować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!