Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zapach płynu chłodzącego/do spryskiwaczy w kabinie, podszybiu Trudny Temat


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was. To mój pierwszy post, podzielę się z wami problemem który męczy mnie od jakiegoś czasu i nie wiem co zrobić szczerze mówiąc.

 

Problem jest taki - wyczuwam zapach płynu chłodzącego/do spryskiwaczy we wnętrzu auta oraz z nawiewów (używałem płynu ze Statoila lub Orlenu, one mają taki słodkawy zapach nie do odróżnienia praktycznie od płynu chłodzącego). Podejrzewam m.in nagrzewnicę - ale płynu chłodniczego raczej nie ubywa, jest sucho pod nogami, nie ma tłustego osadu na szybie oraz szyby nie parują. W aucie jest sucho. Tylko ten zapach.

Drugą rzecz którą podejrzewam to że przez lejące spryskiwacze (w Megane obficie leją na szybę, trochę tego płynu leci na auto) gdzieś ten płyn wsiąkł, nie wiem dostał się do nawiewów ? bo czuć go mocno z wnęki gdzie zasysa powietrze do kabiny. Na nieszczęście te zapachy są bardzo podobne, ciężko je rozróżnić. Chce oddać autko do sprawdzenia ale nie wiem co dokładnie wskazać.

 

Zastanawiam się nad wymianą nagrzewnicy (jednak zapach płynu chłodniczego w kabinie jest niebezpieczny, co innego niż zapach samych perfum płynu do spryskiwaczy), upewnienia się, że nie ma wycieku płynu chłodniczego jeszcze raz. Do nagrzewnicy chyba łatwo się dostać od nóg kierowcy, gdzieś chyba jest schemat jak to rozebrać, może widać jakiś wyciek na rurkach nagrzewnicy jest ?

Dalej nie wiem może wymiana filtra kabinowego (możliwe żeby był zalany płynem do spryskiwaczy ?), odpływy podszybia? Może tam zalega też płyn do spryskiwaczy i daje ten zapach.

Dalsze przemywanie wnęki gdzie zasysa powietrze, może w końcu usunie się zapach płyny od spryskiwaczy, jakimś neutralizatorem zapachów.

I na końcu może wszystko przeozonować porządnie.

 

Na samym końcu ew czyszczenie nawiewów idp ale byłoby z tym zabawy.

 

Spotkaliście się z takim problemem kiedyś? Macie może jakieś pomysły? 

 

Megane 3 GT 2.0 DCI

Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz sprawdzić, czy filtr kabinowy jest prawidłowo osadzony - przy wkładaniu wymaga zgniecenia,

bo otwór jest mniejszy, niż krótszy bok filtra. Może się nie "rozprężył" dobrze we wnęce? Może nie wszedł idealnie, a wystający róg został dociśnięty klapką domykającą?

Miałem tak u siebie, i niepotrzebnie najpierw wymieniłem sprawną nagrzewnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po wymianie nagrzewnicy miałeś nieprzyjemny zapach? Dużo osób mówi, że jest czymś powleczona i jakiś czas po montażu daje taki "efekt".

Hmm dobrze, od tego zacznę. Może od nawiewów ten zapach przechodzi gdzieś "bokiem" z tej wnęki. Niepotrzebnie raz polałem mocniej na postoju szyby, wprawdzie na obiegu zamkniętym ale potem normalnie, a trochę płynu we wnęce zostało.

A miałeś poza zapachem jakieś objawy ze strony nagrzewnicy, że ja wymieniałeś? 

Edytowane przez arronax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie na nową smrodzik nadal się utrzymywał, a wyjęta stara nagrzewnica była suchutka, bez żadnych śladów wycieku.

Dopiero jak ogarnąłem ponownie ten filtr, to zapach zniknął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz to spróbuje na dzień dobry tak zrobić. Tak czy siak dostęp do filtra kabinowego w Megane jest mocno średni ? niestety.

 

U mnie typowo właśnie zapach płynu czuć, jakby w środku ktoś perfumował, a żadnych zapachów nigdy nie używałem. 

 

Wielu Mechaników mówi, że z nagrzewnicy musi się lać i nie da się tego nie zauważyć, bo pod ciśnieniem nie byłoby zjawiska "podciekania" tylko lania.

Edytowane przez arronax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeszcze nie udało się ustalić przyczyny, oddałem auto z samego rana do warsztatu, ja niestety średnio mam miejsce gdzie, chodź jak nic nie wykryją to chyba po prostu dobiorę się do tej nagrzewnicy i obejrzę jak to wygląda, na własne oczy ? . Na razie czekam ...

 

Zastanawiam się też, chodź opinie są skrajnie różne, ale mam zaufanie do Liqui Moly

 

https://liquimoly.sklep.pl/555-uszczelniacz-chlodnicy-015l.html

 

Czy jakby nic nie udało się znaleźć, nie użyć takiego preparatu, chodź to trochę strzelanie w ciemno. Jak odzyskam auto to wytrę wnękę skąd zaciąga powietrze neutralizatorem zapachów, jutro ma przyjść.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze doświadczenia. Nie, auto zostaje u mnie na pewno na trochę, bo jest w super stanie, ceny rosną, jedyne nad czym jakiś czas temu myślałem to wymiana na 2.0 TCE GT benzyna ale został mój ? 2.0 DCI, w tej chwili ceny szaleją.

Bardziej mi chodzi o to, że dla każdego mechanika jak nie leje po nogach i nie ma wyraźnych śladów to ... dlatego może sam się za jakiś czas tam dobiorę, chodź wolałbym już w cholerkę to wymienić i mieć święty spokój, szczególnie, że auto nie jest na chwile, ale zostaje, dlatego w nie inwestuje, bo jedynie co się "psuje" to same bzdety, czysta eksploatacja, wszystkie kluczowe podzespoły są w super stanie . Tym bardziej ta nagrzewnica, jeżeli coś jest, to minimalnie, nie ma ubytku płynu idp. Załatwić i jeździć bo więcej czasu i nerwów kosztuje zastanawianie się, niż jest tego warte. A mam jedno auto, musi być 100% sprawne i basta, a nie że wsiadam i myślę co tam.

Dlatego pomyślałem pierwotnie, że właśnie taki dodatek, jeżeli coś tam było, to by pomógł.

 

Chodź na pewno neutralizacja aromatu z wnęki i właśnie być może odpływów to chyba priorytet, bo jak tam jest coś przytkane to wystarczy że coś tam stoi, a nasiąkłą tym płynem Orlenowskim czy innym i po prostu to czuć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak bardzo mocno to czuć ale jeszcze nie spotkałem auta, w którym choć trochę nie czuć płynu ze spryskiwaczy a zwłaszcza jak jest jakiś zapachowy. 

Oczywiście przy ustawieniu na obieg zewnętrzny nawiewów :) 

Nie wiem jak jest mocno aromatyzowany Orlenowski, bo jakoś mi z nim nie po drodze. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meganka została ponownie wyozonowana, wymieniono filtr kabinowy (poprzedni zakładałem miesiąc temu ? , używam Mann Alergiczny węglowy, super sprawa, teraz założyli mi Filtrona węglowego) bo było czuć z wnęki jak i z samego filtra. Jest na pewno lepiej, jak to mechanik powiedział "czuć autem" i jest w tym trochę racji :) . Na pewno jest lepiej. Raczej wykluczyli jakikolwiek wyciek, nagrzewnicę, Obserwować. Nawiew puszczam tylko na szybę przednią, jeżeli by puszczała nagrzewnica, to powinno być widać jakiś osad. 
Ale teraz z nawiewów czuć w miarę normalnie, więc liczę, że to jednak nie jest nagrzewnica, tylko chlusnęło zdrowo płynem.

Na pewno w wolnej chwili oczyszczę jeszcze odpływy.

Dziś spryskałem delikatnie środek Autoglym neutralizator zapachów. Rano jak wsiądę, zobaczymy czy będzie zapowiedziany szok świeżością wnętrza ? .

I jeździć jeździć spokojnie.

I nowe opony letnie/wielosezonowe ? .

 

 

Zauważyłem po około miesiącu i niezbyt wielkim przebiegu  delikatny ubytek płynu, był dokładnie pośrodku na zgrzewie między min/max a opadł trochę parę mm. Będę dalej obserwował co i jak. Szyby suchutkie, nawiew ciągle jest na przednią, żadnego tłustego osadu nie ma. Zobaczymy czy opadnie do/poniżej minimum.

W teorii nic nie powinno ubywać, tak miałem do czasu aż wymieniłem płyn chłodzący i czujnik temperatury ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!