Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Parkowanie na stromym podjeździe.


tomecki83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników forum Renault.

Od jakiegoś czasu jestem stałym, nieudzielającym się czytelnikiem forum i raczej mi nie wypada zacząć "postowania" od pytania, ale zaryzykuję.

 

Do rzeczy.

Parkuję moją Megankę na stromym(około 25-30o spad), krótkim (7 metrów) i wąskim (2,30 metra).

I teraz moje pytania. Czy takie parkowanie jest generalnie bezpieczne dla auta? Czy lepiej parkować opierając koła o kliny, czy używać ręcznego? Czy lepiej przodem czy tyłem? Jak zachowuje się olej, paliwo, tudzież pozostałe płyny w pozycji przodem w dół; tyłem w dół?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich upadach należy wg mnie maksymalnie skręcić koła, aby w razie czego auto nie stoczył się w dół, ale zatrzymało na krawężniku. Ręczny - jak najbardziej tak. Jeśli stoisz przodem na górce to wrzucasz jedynkę, jeśli tyłem to wsteczny. Niestety nie wiem jak się zachowuje silnik, olej itp. Chyba jest to dość groźne, bo olej spływa w jedną stronę, paliwo również (pompa je zassa?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ręcznym uważaj kolego żeby nie przymarzł zimą, nie żartuje lecz mówię poważnie. Podczas jazdy woda z otoczenia, od kół rozpuszczonego śniegu dostaje się do pancerza, w okolice linki i jak zostawia się na kilka godzin auto a jest większy mróz to potrafi przymarznąć blokując linkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie sebcio76 szkoła jest taka, aby ręcznego używać zawsze, a nie od czasu do czasu a z zimą jest tak, że jak go nie będziesz używać, to tymbardziej Ci przymarznie i to na amen, używając zmniejszasz tego ryzyko, u mnie w każdym samochodzie podczas zimy używamy i nigdy nie było problemów, czasami przy większym mrozie było czuć delikatne przymarznięcie przy porannym ruszaniu ale nigdy poważne, każdy mechanik poprzę moją teorię :)

 

a co do tego stawiania na biegu to raczej powinno się stawiać na odwrotnym do kierunku jazdy jeźeli nie chcemy żeby auto się stoczyło przy puszczeniu lub niezaciągnięciu ręcznego, logicznie ma się toczyć do przodu i postawimy na 1 to większe szanse stoczenia niż na wstecznym i w odwrotnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenie na jedynce i wstecznym jest porównywalne a włączenie wstecznego przy możliwym staczaniu do przodu lub na odwrót może tylko uszkodzić silnik. Nie wolno dopuszczać by silnik obracał się w kierunku przeciwnym do jego naturalnego kierunku obracania.

Włączenie wstecznego przy możliwości ruchu do przodu nie zwiększy oporu stawianego przez silnik, będzie taki sam jak przy jedynce lub nawet mniejszy.

Edytowane przez aniewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie na postoju, samochód powinno pozostawiać się na biegu wstecznym, ponieważ on ma największe przełożenie i z tej racji najtrudniej będzie go przemieścić (dlatego między innymi blokady skrzyni biegów zakładane są na wstecznym. Chcę również uświadomić nieświadomych tego, że samochód pozostawiony na biegu, utrzymuje w bezruchu nie kompresja, ale siła uginanych sprężyn zaworowych. Również radzę na pochyłości zaciągać ręczny hamulec i wskazane jest, aby on był w pełni sprawny. Następna sprawa, samochód staczający się na biegu nie będzie poruszał się jednostajnie, ale małymi skokami, bo w momencie staczania pojawia się hamujące działanie kompresji (ale tylko w momencie jak samochód już się przemieszcza). Ja na "zamarzające" linki mam taki sposób - w miejscach w których linka wychodzi z pancerza zakładam na nią wąż rozcięty wzdłuż napełniony smarem i nie mam z nimi żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem żeby nie używać tylko żeby uważać, zwracać szczególna dbałość linkę i jej stan. Codziennie parkuje pod blokiem gdzie gdzie cześć parkingu ma spad i zaciągam linkę niezależnie od pogody za oknem, dodatkowo zostawiam na biegu, przeważnie wstecznym.

Staram się jedynie zaparkować tak by rano przy wyjeździe auto było ustawione do kierunku jazdy, żeby łatwiej wyjechać i nie kombinować na zimnym silniku z zaparowanymi szybami(kiepska widoczność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat ale muszę odnieść się do wypowiedzi kol. gimak

 

W zasadzie na postoju, samochód powinno pozostawiać się na biegu wstecznym, ponieważ on ma największe przełożenie i z tej racji najtrudniej będzie go przemieścić (dlatego między innymi blokady skrzyni biegów zakładane są na wstecznym.

Chcę również uświadomić nieświadomych tego, że samochód pozostawiony na biegu, utrzymuje w bezruchu nie kompresja, ale siła uginanych sprężyn zaworowych.

Nie do końca prawda bo przeważnie na jedynce jest większe przełożenie niż na wstecznym a blokadę zakłada się na wstecznym tylko dlatego by utrudnić jazę ewntualnemu amatorowi cudzej własności, opór stawiany przez silnik nie tu nic do rzeczy.

Tak samo samochód w bezruchu utrzymuje kompresja w cylindrach, zawsze jeden z czterech cylindrów jest w suwie sprężania. Opór sprężyn zaworowych jest pomijalny. Można to sprawdzić obracając wałem po wykręceniu świec, praktycznie nie ma żadnego oporu.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dziekuję za częśc odpowiedzi. Pokłóciliście się jednak o biegi, a najważniejsze pozostało bez odpoeidzi. acha. Jeszcze jedno. Czy jak stoi tyłem w dół na wzniesieniu to nie odpływa czasem paliwo z przewodów? Chodzi mi o to, czy nie ma problemu z odpaleniem po takim postoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak stoi tyłem w dół na wzniesieniu to nie odpływa czasem paliwo z przewodów?

Od strony silnika do przewodu musiałoby dostać się powietrze by paliwo do baku się cofnęło.

Jeśli wszystkie połączenia masz szczelne to nie powinno się cofać.

Zresztą w benzyniaku i tak masz pompę paliwa w okolicach baku, która działa nim silnik uruchomisz, wiec gdyby nawet coś się cofnęło, to i tak paliwo zostanie podane do silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!